Ştiri
PSD-iştii NU se înţeleg la un prefect, nume surpriză ieşit în faţă

Social-democraţii botoşăneni nu s-au hotărât deocamdată asupra unei persoane pe care să o susţină pentru ocuparea funcţiei de prefect. Vineri la partid a avut loc o şedinţă în care s-a dezbătut această problemă, dar la care nu s-a luat o decizie clară.

Poate surprinzător, un rol important în negocieri îl poartă primarul din al doilea municipiu al judeţului, care doreşte să impună un dorohoian pe această funcţie, drept reparaţie pentru faptul că oraşul pe care îl conduce nu are nici un parlamentar. Dorin Alexandrescu îl sprijină pe Dan Şlincu, directorul Direcţiei Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC). Acesta nu este tocmai decis însă să facă acest pas. Şi, pe de altă parte, desemnarea sa ca prim reprezentant al Guvernului în Botoşani nu ar fi pe placul mai multor şefi ai organizaţiei, dat fiind faptul că Dan Şlincu nu este membru PSD şi a fost promovat la conducerea DGASPC, instituţie subordonată Consiliului Judeţean, în mandatul de preşedinte al lui Florin Ţurcanu, fost lider al PNL Botoşani.


Social-democraţii ar urma să prezinte totuşi o listă cu mai multe nume conducerii centrale, însă cum deocamdată nu au luat o hotărâre definitivă, vor trebui să se mai întrunească.


Şedinţa de astăzi nu a fosta una oficială întrucât, cel puţin până la o posibilă schimbare a legii, prefectul este apolitic, condiţii în care, teoretic, acesta nu ocupă postul datorită unui sprijin politic.


De altfel, amuzant este că, asemenea celor întâmplate la liberali în urmă cu exact un an, şi acum PSD-iştii neagă oficial că poartă discuţii pe această temă, ca şi cum Guvernul nu ar fi unul dominat de PSD.

Cursă nebună pentru scaunul prefectului – Presiune din Dorohoi până la București pentru cea mai înaltă funcție a județului

 

loading...
Sunteti toti comentatorii niste neispraviti. Iar toti cei propusi de voi sunt niste nulitati care vor aduce pierzania judetului. Si PSD si PNL si toti politicienii sunt niste nulitati. Mi-e rusine ca sunt roman.
11 ianuarie 2017, 19:43
Ioane ai un interes mare de asa de mult il lauzi pe Slincu, ori esti prieten, ruda, ori doresti un post,....?????
8 ianuarie 2017, 10:00
Slincu e un castig pentru PSD,a pus pe picioare cea mai mare institutie din Botosani,DGASPC, cu siguranta va face multe lucruri bune si pentru cetateni ocupand functia de prefect al Judetului.
7 ianuarie 2017, 21:21
Dar pe Tincu marele sfatuitor a lui Potariuc de ce il ignorati. e destul de abil, bogat....de ce nu poate sa ocupe functia de prefect !
7 ianuarie 2017, 16:19
Pe mos Balta, a fost prefect, parlamentar si sef de partid. Inca patru ani in fruntea prefecturii nu v-a fi bun.
7 ianuarie 2017, 16:12
Daca-l lasati doar pe Alexandrescu sa decida nu este bine. Acesta este in stare sa propuna membri de la PNL sau ALDE, am inteles ca-i disperat de cand Dolineaschi s-a dus la vale.....
7 ianuarie 2017, 14:59
Sustineti fiecare pe cine vreti dar sa fie acceptat si de dna Federovici ca altfel ve-ti sta prin sedinte pana la sfarsitul anului si atentie sa nu o suparati nici pe dna Firea
7 ianuarie 2017, 13:21
Dar primarul Atome Viorel de la Hudesti care are patru mandate la activ de ce nu o fi bun de prefect. De ce numai cei ce fac parte din gasca PSD de la centru sunt alesi !
7 ianuarie 2017, 12:39
Cel mai indicat ar fi sa se organizeze o sedinta cu toti consilierii judeteni PSD si cei care sunt in PSD si sa se dezbata acest subiect. Daca nu ajungeti la o concluzie clara atunci votati .
7 ianuarie 2017, 12:03
Birta -prefect si Deleanu -subprefect ca sa fie Federovici multumita si cumatri ei, iar la urma sa putem afla cum cei doi isi scot ochii
7 ianuarie 2017, 11:52
Cel mai bun ar fi Constantinica Dan de la Gorbanesti, are pile mari la varfurile conduceii PSD de la centru. Fata lui s-a casatorit cu un mare BOSS PSD.Nu trebuie ratata ocazia !
7 ianuarie 2017, 11:47
Cel mai indicat ar fi primarul comunei Pomarla.Chelaru Dumitru,,
7 ianuarie 2017, 09:20
Cum sa numesti unul care nu a ajutat in campanie cu nimic, asa va recompensati oamenii!? Alexandrescu sa isi vada de mucii lui la Dorohoi cand avea spate pe Andrei avea un cuvant acum sa mai lase loc si la altii
7 ianuarie 2017, 09:08
Cine-l cunoaste pe Slincu poate sa spuna ca este un om de calitate. Sigur va face treaba buna.
7 ianuarie 2017, 08:48
Va fi o mare pierdere pentru DGASPC daca pleaca Slincu de acolo ,a pus pe picioare cea mai mare institutie din Botosani .Felicitari .E un castig pentru PSD un om ca el.
7 ianuarie 2017, 00:17
Normal ar fi sa fie un membru vechi nu unul care a fost in mai multe bărci mai gândiți un pic
6 ianuarie 2017, 23:19
Mereu PSDisti,fac greseli numind in functi persoane traseiste politice,iar cei care muncesc schiauna pe margina. Opinia publica considera un candidat pentru functia de prefect pe Tanase Albert,un jurist apreciat,a fost candidat la Senat. Daca la depunerea coroanelor de flori apare tandemnul Portariuc- Flutur???? Poate Relu Tarzioru, Dar cel mai indicat tot Alexandrescu este recomandat.
6 ianuarie 2017, 22:27
Ar fi chiar penibil sa-l puna pe Slincu de la PNL si nu pe Portariuc, totuși a fost primarul municipiului, membru de partid,consilier local. A ramas PSD ul fara oameni?
6 ianuarie 2017, 22:22
Noaptea minții ! Te lasa rece ! Slincu.. Prefect ... va fi ca intr-o scrisoare pierdută...cum de il susține Alexandrescu pe asta
6 ianuarie 2017, 19:45
Loading...
Loading...
loading...
Sondaj
Sunt justificate protestele față de Liviu Dragnea și Cabinetul Grindeanu?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
„Pot să îi transmit d-lui Flutur că eu nu forţez legea şi nici pe departe nu vreau să dau explicaţii la alte organe pentru ceea ce am făcut, nu din punct de vedere politic. Există o hotărâre, o decizie din decembrie a Curţii ...
Curs valutar
acum 2 zile
EUR
Euro
4.5169 lei
USD
Dolarul SUA
4.2669 lei
CHF
Francul elveţian
4.2410 lei
GBP
Lira sterlină
5.3549 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.7983 lei
XAU
Gramul de aur
172.3556 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2135 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.4638 lei
AUD
Dolarul Australian
3.2868 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.2580 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1671 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6076 lei
Vremea
astăzi
Botosani
6 o C
Dorohoi
6 o C
Bucecea
6 o C
Darabani
6 o C
Saveni
10.3 o C
Ştefăneşti
6 o C
Horoscop
astăzi
web site traffic statistics