Aparatură modernă pentru Secția de Neonatologie a Spitalului Județean Mavromati.
Secția de Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Mavromati a fost dotată în cursul anului 2021 și începutul anului acesta cu aparatură în valoare totală de 894.300 lei.
În total, sunt 41 de echipamente, fiind o investiție a Fundației Vodafone printr-un proiect partener Salvați Copiii, Spitalul Județean Mavromati, Consiliul Județean Botoșani.
Astfel, secția a fost dotată cu: 2 aparate de ventilație, 6 monitoare, 8 blender de aer, 1 hotă filtrantă cu flux de aer laminar, 6 lămpi de fototerapie, 15 injectomate, 1 Kit complet de resuscitare neopuff, 2 CPAP - pentru a le oferi celor mici tratamente cât mai adecvate.
Astăzi au ajuns la Botoșani pentru a prezenta rezultatele proiectului directorul Fundației Vodafone România, Angela Galeta, și președintele executiv de la Salvați Copiii România, Gabriela Alexandrescu.
La conferința de presă participă de asemenea managerul Spitalului Județean Mavromati, Doina Caba, președintele CJ Botoșani, Doina Federovici, precum și șefa Secției de Neonatologie, Carmen Zaboloteanu.
Mai sunt prezente cadre medicale, dar și alți invitați.
Se vor prezenta rezultatele proiectului, iar mai apoi se va face și o vizită pe secția neonatologie pentru a fi văzută aparatura.
Idei de cadouri de Paște pentru părinții pasionați de tehnologie
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Motanul Costică salvat dintr-un castan de pompierii botoșăneni
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Investiții anunțate în mai multe stații de cale ferată din Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Două zile cu „Dănilă Prepeleac” pe scena de la Teatrul Vasilache
Redacția Botoșăneanul
Mar 24, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile