Aproximativ 40 de unități economice au fost verificate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice în zona orașului Săveni.
La data de 1 februarie 2023, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru prevenirea și combaterea activităților ilicite în domeniul criminalității de natură economico-financiară, în orașul Săveni și a localităților din proximitatea acestuia.
Astfel, în cadrul activităților desfășurate au fost verificați 37 de agenți economici, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 16 sancțiuni contravenționale, în valoare de 32.000 de lei, dintre care 11 sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor legale privind utilizarea aparatelor de marcat electronice, iar 5 sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor Codului fiscal.
Totodată, au fost confiscate 190 de pachete de țigarete deținute fără documente legale, precum și peste 1.800 de lei, reprezentând numerar nefiscalizat.
De asemenea, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au dispus suspendarea activității unui operator economic, pe o perioadă de 30 de zile, pentru încălcări repetate a legislației privind utilizarea aparatelor de marcat electronice.
Ședință la Inspectoratul Școlar cu șefi din Primărie pentru STADIUL lucrărilor la școli
Gabriela Erdic
Mar 20, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
S-a anunțat programul etapei a treia din play-off, FC Botoșani joacă cu UTA
Oana Sava
Mar 20, 2025
Andreea Coțovanu
Mar 20, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile