Cercetările sunt continuate în acest caz, urmând a se lua măsurile legale care se impun.
Polițiștii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut efectuează cercetări în privința unui bărbat, cu dublă cetățenie Republica Moldova-Italia, care a prezentat la control o asigurare auto cu însemnele autorităților din Italia, care era falsă.
În data de 16 iulie 2024, în jurul orei 18:20, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut - I.T.P.F. Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control necesare trecerii frontierei, pentru a intra în țară, un bărbat cu dublă cetățenie, Republica Moldova - Italia, în vârstă de 41 ani, care conducea un autoturism înmatriculat în Italia.
Polițiștii de frontieră au avut suspiciuni cu privire la autenticitatea asigurării auto cu însemnele autorităților italiene și au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au stabilit faptul că documentul în cauză nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unuia autentic, fiind fals total.
Bărbatul a declarat că a încheiat online polița de asigurare, a făcut plata tot online și nu a cunoscut că documentul ar fi fals.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de uz de fals, la finalizare urmând a se lua măsurile legale care se impun.
Universitatea Ștefan cel Mare Suceava a votat pentru extensie la Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
O firmă din Botoșani construiește o sală polivalentă cu trei etaje
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Afaceristul mort a mai chemat pe cineva la el: Frați morți unul după altul, în câteva săptămâni
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
FAZA ZILEI: Garda de Mediu s-a judecat cu Primăria pentru buruieni, un comisar a uitat să facă poze
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Crin Antonescu a demisionat din PNL după 35 de ani: Am trăit și am făcut istorie
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile