Cumpărătorul a fost avertizat cu privire la riscul de a consuma carnea neverificată.
În dimineața zilei de 1 mai, polițiștii locali din cadrul Serviciului Activitate Comercială și Cameră de Corpuri Delicte, pe durata îndeplinirii atribuțiilor de serviciu, în Piața Centrală, au acționat pentru înlăturarea actelor și faptelor de comerț ilicit.
Astfel, în timp ce patrulau, aflându-se în parcarea supraterană B.I.G., polițiștii locali au surprins exact momentul în care un bărbat vindea direct de pe bancheta autoturismului personal carne de miel în carcasă, unui cetățean.
Pentru fapta sa, bărbatul (cu domiciliul în comuna Ungureni) a fost sancționat contravențional conform prevederilor Hotărârii de Consiliu Local (HCL) nr. 292/2017, cu amendă în cuantum de 200 lei, deoarece vânzarea oricăror produse pe suprafeţele destinate circulaţiei pietonilor, parcărilor cu plată sau direct din vehicule fără acordul Primăriei municipiului Botoşani nu este permisă.
Cumpărătorul a fost avertizat cu privire la riscul major pe care și-l asumă cumpărând și consumând produse din carne neverificată.
Vânzarea produselor din carne trebuie să se desfăşoare doar în locuri autorizate (Hala de carne şi Hala de preparate din carne) şi cu îndeplinirea condiţiilor stabilite de legislaţia în vigoare.
Dispar bancomatele din România: Cu ce vor fi înlocuite ATM-urile
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Vacanța de primăvară 2025: Când începe și câte zile libere au elevii
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Ioana Ignat, detalii despre schimbările din viața ei: Ce spune despre relația cu Sebastian Dobrincu
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
ASTĂZI: Se oprește apa din cauza unor lucrări, vor fi afectate trei străzi din municipiu
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile