Sfârșit de week-end cu ghinion pentru un șofer sucevean care a fost implicat într-un accident rutier într-o comună din județul Botoșani. Ba mai mult, din cercetările polițiștilor s-a stabilit că acesta consumase alcool.
Duminică, 3 mai 2015 în jurul orei 22.00, poliţiştii au fost sesizaţi cu privire la faptul că pe raza comunei Vorona s-a produs o coliziune între un autoturism şi o căruță, eveniment soldat cu pagube materiale.
La fața locului a fost identificat A. M. de 35 ani, din judeţul Suceava, despre care s-a stabilit că a condus autoturismul implicat în eveniment. Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,78 mg/l alcool pur în aer expirat; acesta a fost condus la Spitalul Județean Botoșani, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii acoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunii de ”conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere, de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge.”, se arată în comunicatul trimis de IPJ Botoșani.
Percheziții și la Botoșani pentru coruperea alegătorilor, sunt căutați influencerii lui Georgescu
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Producătorii sunt așteptați la Târgul Produselor Locale din Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Țeapa „Adeline” face victime: Cum reușesc hackerii să fure contul de WhatsApp printr-un simplu vot
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile