În debutul întâlnirii a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu.
Marți, 5 septembrie 2023, în ziua de prăznuire a Sfântului Proroc Zaharia și a Dreptei Elisabeta, părinții Sfântului Ioan Botezătorul, preoții din Cercul pastoral-misionar „Sfântul Mina”- Albești, protopopiatul Botoșani, s-au întrunit, începând cu ora 8:00, la biserica închinată Sfinților Împărați Constantin și Elena din Parohia Ionășeni.
În debutul întâlnirii a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu, lucrările continuând cu prezentarea referatului „Metode privind pastorația persoanelor vârstnice”, susținut de către părintele Dorin-Liviu Onciuleanu de la Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Coștiugeni, scrie Doxologia.
Mesajul transmis a fost recepționat cu interes de cei prezenți, propunându-se cât mai multe metode prin care persoanele vârstnice pot fi implicate în activitățile din parohie, în viața liturgică, pastorală, culturală și misionară desfășurată.
În încheiere, părintele paroh George-Claudiu Crupă a mulțumit pentru participare celor prezenți, preoți și credincioși.
Mașină din Botoșani implicată într-un accident, motociclist dus urgent la spital
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Noul subprefect și-a pregătit discurs la sugestia partidului, dar nu l-a mai citit – VIDEO
Gabriela Erdic
Mar 14, 2025
Angajatul unei bănci care nu poate simți durerea ajunge la Happy Cinema – PROGRAMUL săptămânii
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Gabriel Galan a depus jurământul de subprefect în fața unei asistențe ridicată în picioare – VIDEO
Gabriela Erdic
Mar 14, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile