În total un număr de 25 de asociații neguvernamentale s-au înscris la sesiunea de proiecte cu finanțări nerambursabile de la Primăria Botoșani. 20 au avut fost acceptate la finanțare în timp ce, un număr de cinci au fost respinse.
Proiectele depuse au fost atât de domeniul cultural – educațional cât și pe cel sportiv. Asociația Parens a Școlii nr. 11 din Botoșani de exemplu, a solicitat fonduri pentru proiectul ”Excelența – Un pas spre viitor” însă cererea a fost respinsă din cauza lipsei documentelor privitoare la bilanțul contabil.
Asociația Expo Art a intenționat să organizeze ”Festivalul Național Botoșani – Capitală culturală” însă comisia a constatat lipsa documentelor privind statutul și actul constitutiv. Și Uniunea Vatra Românească ce a avut un proiect Botoșani – fereastră către viitor nu a fost eligibilă din cauză că nu deține certificat de înregistrare fiscală și act constitutiv.
De asemenea, Clubul Cultural Artistic Libertatea ce a dorit organizarea Festivalului de folclor și tradiții ”Dialog pe aceeași scenă” nu a putut prezenta un act constitutiv.
Anul acesta, nu a primit nici un leu nici ”reclamagiul de serviciu”, respectiv Cătălin Pamfil care a dat Primăria în judecată în trecut pentru că i s-a aprobat o sumă mai mică decât cea solicitată. CS Pam*Phil Center a solicitat bani pentru proiectul ”Campioni europeni 2016” însă Primăria a primit o adresă prin care era informată că acest club este suspendat pe o perioadă de doi ani de zile din toate acțiunile interne și internaționale organizate și desfășurate sub egida Federației Române de Karate. (G.E.)
Vilă cuprinsă de flăcări, pompierii au salvat o mașină și mai multe bunuri
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Valeriu Iftime știe CINE va lua campionatul: Astea sunt echipele care pot s-o 'atace'
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Afacerista care a condus Prefectura a spus la despărțire pentru ce a fost importantă – VIDEO
Gabriela Erdic
Mar 16, 2025
RAZII la Botoșani: Mașini oprite, sute de persoane verificate – CINE a fost ghinionistul de sâmbătă
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile