Filarmonica ”George Enescu” Botoșani deschide stagiunea 2020-2021 cu un concert simfonic ce se anunță a fi unul mai mult decât emoționant.
Și asta întrucât, alături de instrumentiștiI Filarmonicii, se vor afla alți doi botoșăneni care se întorc acasă pentru a concerta în fața melomanilor.
Vineri, 9 octombrie 2020, de la ora 18:30, în sala Casei de Cultură a Sindicatelor va avea loc concertul de deschidere a noii stagiuni.
La pupitrul dirijoral se va afla Bogdan Chiroșcă, iar invitatul serii va fi Ioan Gabriel Luca (corn).
În program:
W. A. Mozart – Uvertura operei „Flautul fermecat”
W. A. Mozart – Concertul pentru corn şi orchestră nr. 4, în mi bemol major, K. 495
L. van Beethoven – Simfonia nr. 5, în do minor, op. 67
Bogdan Chiroșcă, pe care melomanii îl vor putea vedea, vineri seara, în postura de dirijor în concertul Filarmonicii Botoșani, a absolvit în anul 1994 Liceul de Artă "Ștefan Luchian" din Botoșani, la Secția de interpretare muzicala (pian), clasa profesorului Adrian Moroșanu. A urmat apoi Facultatea de Interpretare Muzicală "George Enescu" Iași, Secția Pian, la clasa profesorului Ioan Welt, pe care a absolvit-o în anul 1999, parcurgând apoi și cursurile Facultății de Compoziție, Muzicologie, Pedagogie muzicala și Teatru, specializările compoziție și dirijat orchestră, clasa profesorilor Vasile Spătărelu și Corneliu Calistru, în anul 2004.
A absolvit și un master de dirijat orchestra cu Enrique Garcia Asensio, în cadrul celui de-al treilea Festival "Sergiu Celibidache" de la Iași.
Bogdan Chiroșcă s-a aflat în sala Filarmonicii Botoșani și în luna noiembrie a anului 2019, alături de alți doi invitați de seamă, Marco Gemelli și Iulian Bolog.
Ioan Gabriel Luca s-a născut în anul 1977, la Dorohoi. De la vârsta de 6 ani studiază vioara, iar de la 12 ani începe studiul cornului sub îndrumarea profesorului Neculai Musteață, la Liceul ”Octav Băncilă” din Iași.
Calitățile sale interpretative sunt recunoscute repede la nivel național: câstigă premiul I la șase ediții consecutive ale Olimpiadei Naționale de Muzică, din 1990 până în 1996, performante cărora adaugă, în aceeași perioadă, premii I la Concursurile de interpretare de la Ploiești (1992), Iași (1992, 1993, 1996), Constanța (1994), Baia Mare (1995).
În 1996 obține Premiul I la Concursul International Jeunesses Musicales. Ioan Gabriel Luca a absolvit în 2001 Universitatea de Muzică din Bucuresti, la clasa prof. Nicolae Lipoczi, corn solo. Din 1997 este membru al Filarmonicii "George Enescu" București, iar din 1999 este șef partidă corn.
DESCARCĂ APLICATIA BOTOSĂNEANUL PENTRU MOBIL:
Botoșani, sub COD GALBEN de vânt puternic
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
BLOCADA la Botoșani: Zeci de permise reținute și SUTE de sancțiuni aplicate de polițiști
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Botoșănean reținut după ce a fost prins beat și fără permis la volan
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Stră-strănepotul lui Mihai Eminescu derulează afaceri de milioane în România și Franța
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Bogdan Boeru, un rocker în turneu cu o carte nouă
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile