Cei care torturează, abuzează sau omoară animale ar putea primi pedepse mai mari. În acest moment, legea care protejează animale prevede, pentru astfel de situații, pedeapsa cu închisoare de la trei luni la un an, potrivit Ziua News.
Dupa ce au fost prezentate mai multe cazuri in care animalele erau supuse unor tratamente pline de cruzime, asociatia Miscarea Dreptate pentru Animale a lansat o petitie semnata de peste 10.000 de persoane, prin care solicita Parlamentului modificarea legii astfel incat cei care tortureaza, abuzeaza sau omoara animale sa fie pasibili de inchisoare de la doi la șapte ani. De asemenea, cei care sunt gasiti vinovati ar urma sa primeasca o interdictie de pana la sapte ani de a mai detine un animal. Printre prevederile legii, se numara ranirea sau schingiuirea animalelor, uciderea cu intentie, practicarea tirului pe animale domestice sau salbatice, precum si organizarea de lupte intre animale. Proprietarii de animale care nu le ofera un adapost corespunzator acestora, precum si hrana si apa necesare, sau ingrijire si asistenta medicala, ar putea fi sanctionati cu amenda contraventionala de pana la 10.000 de lei.
La Botoșani 15 câini au fost uciși pe raza localității Cervicești. Polițiștii au identificat trei persoane bănuite că în ziua de 19 februarie 2016, ar fi făcut uz de armă, în intravilanul şi extravilanul localităţii menționate, împuşcând mai mulţi câini hoinari, după care au abandonat cadavrele la faţa locului.
ULTIMA ORĂ: Accident la Hudum, au intervenit pompierii
Sergiu Bălășcău
Mar 08, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 08, 2025
Sergiu Bălășcău
Mar 08, 2025
Dacia a lansat Bigster, cea mai mare mașină a mărcii românești
Sergiu Bălășcău
Mar 08, 2025
Ștefan Bănică, mesaj de suflet după concertul cu 2.000 de oameni de la Botoșani: Am avut parte de...
Sergiu Bălășcău
Mar 08, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile