Mai multe orașe importante din România obțin această calificare, dar există și reședințe de județ care sunt departe la capitolul accesibilitate.
Accesul la servicii esențiale precum supermarketuri, spitale, școli și parcuri este important pentru locuitori și contribuie și la reducerea poluării cauzate de mașinile personale.
Pe primele locuri din Europa s-au clasat orașe precum Zurich, Milano, Copenhaga și Dublin, în care peste 95% dintre locuitori pot accesa serviciile esențiale în mai puțin de 15 minute de mers pe jos.
„Prin minimizarea dependenței de mașină, încurajarea transportului activ și public și integrarea soluțiilor bazate pe natură, cum ar fi plantarea de copaci și extinderea spațiilor verzi, putem îmbunătăți calitatea mediului urban, ceea ce aduce beneficii directe sănătății populației”, a explicat Natalie Mueller, epidemiolog de mediu la Institutul pentru Sănătate Globală din Barcelona (ISGlobal), citată de G4Media.ro.
Dintre orașele analizate de studiu în România, Capitala se numără printre cele mai accesibile. În București, serviciile esențiale sunt disponibile pentru cei mai mulți locuitori în aproximativ 11 minute de mers pe jos sau 5 minute de mers cu bicicleta.
Celelalte orașe din România care se clasifică ca „orașe de 15 minute” sunt Cluj-Napoca, Sibiu, Brașov, Botoșani, Iași, Piatra Neamț, Târgu Mureș, Focșani, Ploiești, Timișoara, Constanța, Craiova și Slatina, potrivit ziare.com.
La polul opus se numără Galați, Călărași și Suceava, unde accesul la serviciile esențiale poate fi la 30 de minute de casă, potrivit studiului publicat pe platforma Sony CSL.
Universitatea Ștefan cel Mare Suceava a votat pentru extensie la Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
O firmă din Botoșani construiește o sală polivalentă cu trei etaje
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Afaceristul mort a mai chemat pe cineva la el: Frați morți unul după altul, în câteva săptămâni
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
FAZA ZILEI: Garda de Mediu s-a judecat cu Primăria pentru buruieni, un comisar a uitat să facă poze
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Crin Antonescu a demisionat din PNL după 35 de ani: Am trăit și am făcut istorie
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile