Concursul organizat de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru ocuparea posturilor de preşedinţi-directori generali la casele judeţene a suscitat şi atenţia deputatei Tamara Ciofu.
Provenită din mediul sanitar, parlamentara social-democrată i-a cerut explicaţii preşedintelui CNAS după ce toţi candidaţii din întreaga ţară au picat la examenele pentru ocuparea posturilor. Mai mult, unii pretendenţi, precum şi Costel Lupaşcu de la CAS Botoşani, nu au fost acceptaţi la concurs fiindcă nu ar îndeplini condiţiile de ocupare a posturilor, deşi au mai mulţi ani de când se află la conducerile caselor de asigurări.
„Cu toate că 27 din cei 47 de participanţi conduc în momentul de faţă casele de asigurări de sănătate şi au experienţă în domeniul medical, niciunul nu a îndeplinit punctajul pentru proba scrisă, care i-ar fi calificat în etapa finală, interviul”,
Tamara Ciofu, interpelare parlamentară.
Deputata social-democrată i-a cerut preşedintelui CNAS să asigure criterii obiective, fără implicaţii politice în stabilirea procedurilor de examinare la viitoarele concursuri.
Problema este că Vasile Ciurchea, celui căruia i-a adresat interpelarea, a demisionat între timp din fruntea CNAS. (S.B.)
CITEȘTE ȘI:
Lovitură pentru un director PSD-ist: I se pregătește plecarea!
Investiție de 75 de milioane de euro, zeci de mii de botoșăneni vor avea contoare inteligente la gaz
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
4 ani de pușcărie pentru fostul șef de la Permise care s-a îmbogățit din mită
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Gabriela Erdic
Mar 09, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Universitatea Ștefan cel Mare Suceava a votat pentru extensie la Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile