Proiectul Erasmus „Diferiți, dar egali!” – „Different but equals!” a apărut din necesitatea școlii de a lupta contra abandonului școlar și a eșecului școlar, dar și din dorința de a implementa proiecte europene la nivelul unității școlare, schimbul de bune practici cu alte școli din spațiul european contribuind la dezvoltarea metodelor și mijloacelor didactice ale profesorilor.
Începând cu 1 mai 2024 s-a dat startul proiectului Erasmus „Diferiți, dar egali!” – „Different but equals!”, un proiect de tip KA210-SCH - Small-scale partnerships in school education (KA210-SCH) 2023, cu durata de 16 luni și cu finanțare de 60.000 de euro.
Scopul proiectului este de a promova incluziunea, egalitatea de șanse și de a elimina discriminarea din mediul școlar, de a preveni abandonul școlar timpuriu și eșecul școlar prin activități derulate la nivel european, în parteneriate cu școli din Europa.
Astfel, Școala Gimnazială Nr. 2 Tudor Vladimirescu-Albești este coordonatoarea proiectului, iar partenerii sunt OU "Sv. sv. Kiril i Metodiy“ – Bulgaria, OOU Petar Pop Arsov – The Republic of North Macedonia, Canakkale Provincial National Education Directorate – Turkiye.
În decursul celor 16 luni de proiect vor fi organizate următoarele mari activități:
(Foto: portaleducatia.ro)
Pompierii din Botoșani intervin pentru a preveni pericolele provocate de vântul puternic
Ramona Lupu
Mar 13, 2025
OFICIAL: Cele două subprefecte eliberate din funcție și înlocuite cu un tânăr afacerist
Gabriela Erdic
Mar 13, 2025
30 de ani de pușcărie pentru ucigașul Mariei, fetița de la Albești
Gabriela Erdic
Mar 13, 2025
Icoane din argint - Bijuterii spirituale ale credinței ortodoxe
Redacția Botoșăneanul
Mar 13, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile