Dincolo de ceea ce s-a văzut la vizita lui Crin Antonescu la Botoșani, au existat multe momente savuroase între pesediști și liberali.
Valeriu Iftime nu contenea să se mire de faptul că trebuie să stea umăr la umăr cu Doina Federovici, ținta lui favorită din campaniile electorale de anul trecut.
În pauza dintre evenimente tinerii de la PSD împreună cu cei de la PNL duceau scaunele împreună în sala mai mare a Complexului Casa Lux pentru evenimentul politic cu 500 de oameni. Colaborare.
Seniorii răsfirați pe mese se întrebau cum va fi întâlnirea politică cu PSD și PNL la un loc, unii lângă alții, foștii dușmani, actualii „prieteni”.
Iar Valeriu Iftime, președintele PNL Botoșani nu a scăpat vreun moment din cele în care a avut microfonul în mână să se mire sau să ironizeze brusca apropiere de pesediști.
Situație care nu a rămas neremarcată de oaspeți, inclusiv de liberalul Costel Alexe, președintele Consiliului Județean Iași.
Costel Alexe, președinte Consiliul Județean Iași.
„Dragi colegi de coaliție, ascultându-l pe Valeriu Iftime cum încerca el să facă un balet între sentimente, viața de dinainte și viața de după ce a intrat în politică, de la convingerile lui despre liberalism la această frumoasă apropiere de familia social-democrată și de momentul la care nici el nu a visat cum va reuși să lipească afișe cu Crin Antonescu de mână cu dna Doina Federovici... Dragă Valeriu, dă-mi voie să îți spun că până la urmă politica este arta posibilului, pentru că dle președinte Antonescu nici eu care, practic, sunt un produs al USL-ului din 2012, când practic am câștigat mandatul alături de mulți dintre dvs, nu mi-am imaginat că voi retrăi acest moment al posibilului”,
„Nu este nici despre PNL, nici despre PSD”
Dincolo de declarațiile făcute în campaniile electorale, animozități vechi și noi, simpatii și antipatii sau doctrine politice diferite, liberalul ieșean susține că momentul prezent este acela în care partidele politice consacrate trebuie să se unească.
Electoratul are nevoie de mesaj de unitate pentru recăpătarea încrederii în clasa politică.
Costel Alexe, președinte Consiliul Județean Iași.
„Eu sunt astăzi la Botoșani nu doar ca președinte al Consiliului Județean Iași, nu doar ca liberal, ci ca locuitor al acestui frumos tărâm al Moldovei, dar trebuie să recunoaștem cu toții greu încercat și viciat în ultimii zeci de ani, ca să nu spun ultimii 30 și ceva de ani. Până la urmă suntem în fața unui moment unic și trebuie să recunoaștem că, practic, împreună trebuie să trecem peste toate bătăliile electorale pe care le-am avut, fie în municipiu, fie în județ. Trebuie să închidem ochii sau să lăsăm pe mai târziu polițe pe care le avem de plătit unii altora. Nu este nici despre PNL, nici despre PSD, nici despre UDMR, nu este nici măcar despre Crin Antonescu. Cred că mai degrabă este unde vrem și încotro ne îndreptăm noi”,
Declarația integrală a lui Costel Alexa poate fi urmărită în materialul de mai jos, începând cu minutul 28:00
Jandarmii botoșănenii au plantat arbori pe două hectare de teren
Gabriela Erdic
Mar 26, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Un scandalagiu s-a ascuns sub canapea de mascații care au venit să îl ridice de acasă
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Cinste lor! Ei sunt elevii calificați la etapele naționale ale olimpiadelor școlare – LISTA
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Anunț important pentru șoferi: Probleme cu emiterea rovinietei
Redacția Botoșăneanul
Mar 26, 2025
Trebuie evacuați din locuințele statului cetățenii cu mai mult de trei amenzi pentru tulburarea liniștii și ordinii publice?
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile