Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează, marţi, asupra pericolelor în contextul creşterii tranzacţiilor online din perioada sărbătorilor. Potrivit celor de la DNSC, atacatorii exploatează vânătoarea de promoţii, concursurile online, achiziţiile de cadouri, rezervările de hoteluri sau biletele de avion, trimit link-uri către site-uri false, de unde sustrag datele sensibile ale victimelor.
În perioada sărbătorilor de iarnă, atacurile hackerilor sunt mai frecvente ca niciodată, avertizează Direcția Națională de Securitate Cibernetică (DNSC).
"În contextul creşterii tranzacţiilor online din perioada sărbătorilor, atacatorii adaptează scenariile frauduloase pentru a exploata comportamentele utilizatorilor, precum vânătoarea de promoţii, concursurile online, achiziţiile de cadouri, rezervările de hoteluri sau biletele de avion. Aceste tactici includ utilizarea de link-uri care redirecţionează către site-uri false, site-uri clonă care arată la prima vedere similar cu cele legitime, dar sunt create special pentru a fura datele de autentificare şi alte informaţii sensibile de la potenţialele victime", a transmis, marţi, DNSC, într-un comunicat de presă.
Specialiştii avertizează că, pentru a convinge utilizatorii să acceseze aceste site-uri, atacatorii folosesc pagini de social media nou create, ori unele compromise, pentru a lansa postări sau reclame frauduloase care promit "reduceri incredibile", "oferte de nerefuzat" sau "premii garantate".
"Bineînţeles, aceste oferte sunt doar tehnici de inginerie socială menite să emoţioneze şi să distragă utilizatorii, convingându-i să introducă rapid datele lor sensibile, în special date de card pe un site controlat de atacatori", au mai transmis specialiştii în securitate cibernetică, scrie observatornews.ro.
Aceştia explică cum se face protecţia faţă de astfel de comportamente:
(Foto: Freepik)
Țigări vândute unui minor, Tribunalul Botoșani a menținut amenda pentru patron
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Ofițerii de la „Anticorupție” au discutat cu personalul medical de la Urgențe
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
RAZIE la Dorohoi: Zeci de mașini trase pe dreapta, câțiva șoferi au fost ghinioniștii zilei
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Botoșănean amendat cu 90.000 de lei, comisarii de la „Mediu” i-au dat și PATRU avertismente
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile