Anunțul a fost transmis de către S.C. Nova ApaServ S.A. în urmă cu puțin timp printr-un comunicat de presă.
Cantitatea extrem de scăzută de precipitații înregistrată în ultimele luni în județul Botoșani, utilizarea excesivă a apei potabile în susținerea lucrărilor agricole, dar și capacitățile limitate ale conductelor de transport a apei potabile fac imposibilă menținerea nivelelor optime ale apei în rezervoarele de înmagazinare a apei și asigurarea continuității în alimentarea cu apă a tuturor utilizatorilor conectați la sistemul Leorda-Dorohoi.
Prin urmare, până la îmbunătățirea regimului pluviometric, S.C. Nova ApaServ S.A. este nevoită, în continuare, să ia măsuri de restricționare a furnizării a apei potabile.
Ca urmare, în perioada 6 -13 iunie 2024 programul de furnizare a apei în localitățile Dolina, Brăești, Broscăuți și Șendriceni furnizarea apei va fi:
S.C. Nova Apaserv S.A. reînnoiește apelul ca toți utilizatorii să raţionalizeze consumurile de apă numai pentru nevoile stricte, pentru a da posibilitatea tuturor celorlalți abonaţi să beneficieze de serviciile de alimentare cu apă.
Eugen Neagoe, dezamăgit după ce Botoşani a câştigat la Buzău: Au făcut antrenament cu noi
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Schimbări pentru șoferii români: Echipamentele care nu mai sunt obligatorii în 2025
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Reacția lui Leo Grozavu după victoria lui FC Botoșani la Buzău: Râde lumea de mine dacă zic asta
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Lege nouă pentru românii care vor să își construiască o casă: Nu vor mai avea nevoie de autorizație
Redacția Botoșăneanul
Feb 05, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile