O lebădă de vară a fost găsită grav rănită pe Iazul Icușeni, județul Botoșani, după ce a fost prinsă într-o unealtă de pescuit abandonată. Salvatorii au intervenit rapid, iar pasărea se află acum sub îngrijire veterinară, însă prognosticul rămâne rezervat.
Pasărea a fost descoperită de un paznic de vânătoare, care a alertat Garda de Mediu Botoșani.
Comisarii de mediu au preluat lebăda și au transportat-o la cabinetul veterinar Trio.vet, unde medicii au evaluat starea sa de sănătate.
Diagnosticul este unul grav: traumatism esofagian cu hemoragie masivă și casexie (slăbire severă din cauza lipsei de hrană). Prognosticul rămâne rezervat, iar următoarele zile sunt decisive pentru supraviețuirea lebedei.
Autoritățile și medicii veterinari fac eforturi pentru recuperarea exemplarului și trag un semnal de alarmă asupra pericolelor reprezentate de uneltele de pescuit abandonate, care pot pune în pericol fauna sălbatică.
„Mulțumim personalului din cadrul cabinetului veterinar Trio.vet pentru profesionalismul și generozitatea de care dau dovadă, și totodată, salvatorului care ne-a anunțat.” este mesajul transmis de reprezentanții Gărzii de Mediu Botoșani.
Controale ale pompierilor la instituții și firme private, amenzi de aproape 2 milioane de lei
Redacția Botoșăneanul
Feb 20, 2025
Redacția Botoșăneanul
Feb 20, 2025
Gabriela Erdic
Feb 20, 2025
Prețul aurului a bătut recordul istoric: Cât costă acum un gram
Redacția Botoșăneanul
Feb 20, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile