Este vorba despre Pavel Popescu, secretar de stat și vicepreședinte al Autorității Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM).
Anunțul a fost făcut în urmă cu scurt timp.
A anunțat Pavel Popescu
„Cer, începând de mâine, 28.11.2024, SUSPENDAREA platformei TikTok pe teritoriul României, pânǎ la finalizarea anchetei instituțiilor statului cu privire la manipularea procesului electoral din data de 24.11.2024 (turul I, prezidențiale). Voi da curs procedurilor oficiale în acest sens”,
Motivul principal este campanie dusă de candidatul Călin Georgescu pe această rețea de socializare, fără respectarea legislației electorale.
Mai mult, Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) ar fi solicitat informații despre publicitatea electorală promovată de candidații la alegerile prezidențiale, primul tur. Ar fi răspuns și Facebook dar și Instagram, mai puțin TikTok.
Ultima dintre platforme ar urma să fie suspendate în România până la finalizarea anchetei derulată de instituțiile statului.
De asemenea, mâine Curtea Constituțională a României (CCR) va decide dacă se impune anularea primului tur pentru alegerile prezidențiale care a avut loc pe data de 24 noiembrie 2024.
Dacă l-ați văzut pe nea’ Petrea sunați la 112, trebuia să se interneze în spital dar n-a mai ajuns
Redacția Botoșăneanul
Mar 03, 2025
APIA Botoșani: Cum obții viza anuală pentru renta viageră agricolă în 2024
Redacția Botoșăneanul
Mar 03, 2025
O bancă cu filială și la Botoșani s-a ÎNCHIS de astăzi: Drumul nostru se schimbă
Oana Sava
Mar 03, 2025
Un tânăr botoșănean obligat de poliție să schimbe mașina cu… pasul
Redacția Botoșăneanul
Mar 03, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile