Anunțul a fost făcut de medicul șef al Secției de Neonatologie a Spitalului Județean „Mavromati”, Carmen Zaboloteanu, în cadrul unei conferințe de presă.
Un băiețel s-a născut cu malformații grave la Maternitatea Botoșani în acest an.
Carmen Zaboloteanu, medic șef Secția de Neonatologie.
„Hipoplazia de cord stâng este cea mai gravă malformație congenitală care poate să existe. Acest copil diagnosticat antenatal cuprindea patru malformații grave, pe lângă hipoplazia de cord stâng, mai avea încă trei malformații grave.”
Nașterea a fost dificilă la Maternitatea Botoșani, însă din fericire micuțul a fost stabilizat și transferat la o clinică din Milano. Și din fericire acum copilul este bine.
Carmen Zaboloteanu, medic șef Secția de Neonatologie.
„Intervenția s-a desfășurat cu preotul pregătit pentru botez în cealaltă sală. Am reușit să-l stabilizăm. Și faptul că am avut acel diagnostic antenatal am reușit ca în aproximativ 3 săptămâni de viață să transferăm copilul direct la Milano de la noi din secție. A fost o premieră și ne bucurăm.”
Iar acest caz a fost singurul din acest an care a fost depistat antenatal. În cursul anului 2024 s-au născut la Maternitatea Botoșani 17 bebeluși cu malformații congenitale grave. Este vorba despre malformații digestive, mielomeningocel, hidrocefalie, malformații de cord.
Universitatea Ștefan cel Mare Suceava a votat pentru extensie la Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
O firmă din Botoșani construiește o sală polivalentă cu trei etaje
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Afaceristul mort a mai chemat pe cineva la el: Frați morți unul după altul, în câteva săptămâni
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
FAZA ZILEI: Garda de Mediu s-a judecat cu Primăria pentru buruieni, un comisar a uitat să facă poze
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Crin Antonescu a demisionat din PNL după 35 de ani: Am trăit și am făcut istorie
Redacția Botoșăneanul
Mar 09, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile