Ca idee, președintele Consiliului Județean Botoșani, Costică Macaleți s-a gândit la o persoană care să preia funcția lăsată liberă de fostul șef al Poliției Rutiere.
În perioada imediat următoare ar urma să fie întocmit un proiect de hotărâre ce va fi supus dezbaterii plenului pentru stabilirea componenței Autorității Teritoriale de Ordine Publică (ATOP).
Iar funcția de președinte, cu voia consilierilor județeni, ar urma să fie preluată de Gheorghe Nazare, fratele primarului de Concești, Costel Nazare care a candidat în iunie din postura de independent.
”Sunt posturile fixe în sensul că sunt ocupate de comandantul Poliției, comandantul de la Jandarmi, de la Poliția Locală, subprefectul, consilierii județeni ținând cont de algoritmul politic vor ocupa aceste posturi. Vă anunț din capul locului că probabil în urma ședinței ATOP majoritatea va decide dar noi am stabilit ca idee să punem un militar în fruntea ATOP și acela va fi dl. Nazare, proaspăt pensionar MAI”
Costică Macaleți, președintele CJ Botoșani
Componența ATOP se modifică politic o dată la patru ani de zile, după alegerile locale. (G.E.)
Stră-strănepotul lui Mihai Eminescu derulează afaceri de milioane în România și Franța
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Bogdan Boeru, un rocker în turneu cu o carte nouă
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Vântul puternic și viscolul se întorc în Botoșani: COD GALBEN de vreme severă până joi
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Stejarii și-au luat revanșa tocmai la Lisabona după înfrângerea de la Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile