Un autoturism în care se afla și un copil a rămas blocat pe o stradă din Botoșani din cauza apei care s-a acumulat pe șosea.
În urma ploilor însemnate cantitativ din ultimele ore, pompierii au fost solicitați să intervină pe strada Pacea, unde un autoturism nu putea înainta din cauza apei care s-a acumulat pe șosea.
În mașină se aflau conducătorul auto, în vârstă de 18 ani, dar și sora acestuia, de 5 ani.
Pompierii au scos mașina din apă. Cei doi nu au avut de suferit de pe urma acestei întâmplări.
Mai mult decât atât, pe strada Împărat Traian, subsolul unei case și curtea erau inundate. S-a intervenit cu motopompa pentru evacuarea apei.
Un caz similar a fost și în Parcul Tineretului, unde subsolul unei case și curtea erau inundate. S-a intervenit cu motopompa pentru evacuarea aproximativ trei metri cubi de apă.
Au acționat echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Botoșani, cu motopompe.
Vă reamintim faptul că, județul Botoșani se află sub incidența unei atenționări meteorologice tip Cod Galben de ploi însemnate cantitativ, până la ora 13:00.
Hidrologii spun că există, în continuare, risc de inundații pe râurile Jijia, Prut și afluenții acestora și mențin codul portocaliu până la ora 18:00 și codul galben până la ora 00:00.
Băncile au băgat comisioane la propriile bancomate
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
VINERI: Bugetul județului intră în dezbateri, Valeriu Iftime propune o dezvoltare „moștenită”
Gabriela Erdic
Mar 18, 2025
Un bărbat a făcut focul la ghena de gunoi pentru a se încălzi
Oana Sava
Mar 18, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile