Cei doi, ambii în vârstă de 18 ani, au fost reținuți pentru 24 de ore.
Miercuri, 15 ianuarie, instanţa de judecată şi-a însuşit propunerea organelor judiciare şi a emis ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore pe numele a doi tineri de 18 ani, din oraşul Săveni, cercetaţi sub aspectul comiterii infracţiunii de furt calificat.
În urma probatoriului administrat s-a stabilit faptul că aceștia, în noaptea de 13 spre 14 ianuarie 2020, au pătruns fără drept în locuinţa unui bărbat de 76 de ani, din oraşul Săveni, iar din interior au sustras mai multe bunuri în valoare totală de peste 1000 de lei.
În cauză se continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunii de furt calificat sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Săveni, urmând ca în funcţie de rezultatul cercetărilor să se propună o soluţie procedurală.
DESCARCĂ APLICATIA BOTOSĂNEANUL PENTRU MOBIL:
BLOCADA la Botoșani: Zeci de permise reținute și SUTE de sancțiuni aplicate de polițiști
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Botoșănean reținut după ce a fost prins beat și fără permis la volan
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Stră-strănepotul lui Mihai Eminescu derulează afaceri de milioane în România și Franța
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Bogdan Boeru, un rocker în turneu cu o carte nouă
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Vântul puternic și viscolul se întorc în Botoșani: COD GALBEN de vreme severă până joi
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile