Cazurile de cancer sunt în creștere la nivelul județului Botoșani. Cadrele medicale remarcă o creștere a îmbolnăvirilor în rândul tinerilor.
Și de cele mai multe ori, boala este depistată târziu. Din acest motiv, reprezentanții Spitalului Județean „Mavromati” vor să realizeze screening pentru depistarea cancerului colorectal.
„Vrem să depistăm formele incipiente ale acestui tip de cancer. În ultima perioadă au crescut exponențial cazurile la pacienții tineri. Și atunci vrem să facem un screening împreună cu colegii de la Gastroenterologie și cu chirurgi”
Monica Adăscăliței, manager Spitalul Județean „Mavromati”.
Vor fi făcute mai multe investigații pentru depistarea bolii.
„Acum suntem în faza de proiect și încercăm în cel mai scurt timp să implementăm prin colonoscopii, prin investigațiile care se fac pentru pacienții cu suspiciuni înalte și să nu mai ajungă pacientul când deja tumora este foarte avansată. Sunt cancere extrem de agresive, vârsta a scăzut foarte mult în ultimii ani. ”
Monica Adăscăliței, manager Spitalul Județean „Mavromati”.
De asemenea, Secția de Oncologie va fi modernizată întrucât adresabilitatea a crescut. Iar noul Spital de Copii care ar urma să fie construit va avea și specialitatea oncologie pediatrică.
Tragedie la Botoșani: Doi bărbați morți în casa mistuită de flăcări - VIDEO
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Declarația zilei 14 martie 2025
Gabriela Erdic
Mar 14, 2025
Gabriela Erdic
Mar 14, 2025
Polițiștii din nordul județului au amendat un șofer cu 2.000 de lei, i-au golit și mașina
Redacția Botoșăneanul
Mar 13, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile