Asemenea celorlalte scrutine, și la alegerile parlamentare din acest an Uniunea Democrat Maghiară din România (UDMR) are candidați la Botoșani.
Cel mai probabil că majoritatea nici măcar nu sunt din Botoșani pentru că legislația electorală nu obligă candidații să aibă domiciliul în circumscripția în care candidează pe liste.
În total sunt 13 cetățeni maghiari care candidează pe listele de la Botoșani pentru Senat sau Camera Deputaților.
Senat
Somogyi Tamâs-Lënărd
Kisded Leander
Nagy Gabriela
Pozsar Viorica
Balogh Iosif
Camera Deputaților
Simkó Lajos
Bândi Anita
Găspăr Boróka-Panna
Szakăcs Adël
Fulôp Ioan
Fehër Alexandra
Okos-Rigó Denes
Soos Csaba-Ștefan
Pentru a candida la Senat vârsta minimă este de 33 de ani iar pentru o candidatură la Camera Deputaților, 23.
Parlamentul României este format din 465 de parlamentari – 136 de senatori și 329 de deputați. Pentru stabilirea lor, este nevoie de o matematică electorală complicată.
Județului Botoșani îi revin 9 mandate, numărul acestora fiind stabilit prin lege.
Este vorba despre trei senatori și șase deputați.
Șoferul rănit în carambolul de la Baisa a ajuns în mâinile medicilor – STAREA lui
Redacția Botoșăneanul
Mar 10, 2025
Control timp de o lună la Spitalul Județean și în alte două unități medicale
Oana Sava
Mar 10, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile