În perioada dinaintea sărbătorilor, poliţiştii botoşăneni au derulat razii şi controale de rutină pentru a preveni evenimente neplăcute pe durata acestor zile încărcate.
Având în vedere faptul că în această perioadă traficul este aglomerat pe majoritatea arterele rutiere din județ, polițiștii botoșăneni au acționat pentru siguranţa traficului rutier şi prevenirea accidentelor de circulaţie, fiind folosite aparatele radar, aparatele etilotest şi aparatele drugtest, pentru depistarea conducătorilor auto care încalcă regimul legal de viteză sau conduc vehicule sub influenţa alcoolului sau a substanţelor interzise.
Astfel, in ultimele 24 de ore au fost legitimate și verificate 370 de persoane, fiind controlate peste 250 de autovehicule.
Pentru abaterile constatate au fost aplicate 162 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de aproximativ 70.000 de lei, majoritatea pentru abateri la regimul rutier.
Până în acest moment nu a fost înregistrat niciun accident cu victime omenești pe drumurile din județ.
Polițiștii botoșăneni rămân în stradă și continuă activitățile de prevenire și în zilele următoare.
SEARA ACEASTA: Două femei și o fată de 14 ani izbite pe trecere, au fost transportate la Urgențe
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Lucrurile (ne)știute despre clădirea Primăriei Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Becali scos din sărite de un fost jucător de la FC Botoșani: Vrăjeală! Nu-i mai convenea să joace
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Înșelăciune în numele Poliției: CE trebuie să faci pentru a nu cădea în plasă
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile