Municipalitatea botoșăneană și-a dus la îndeplinire obligațiile pe partea de asigurare a utilităților.
Reprezentanții Companiei Naționale de Investiții (CNI) au ajuns la Botoșani în vara anului trecut pentru procedura de recepție a imobilului. Și s-au găsit mai multe deficiențe care încă nu au fost remediate.
„Suntem condiționați de transferul clădirii pentru că au fost descoperite o serie de deficiențe în urma lucrărilor. Chiar dacă am avut un constructor care a fost foarte vehement când afirma că «s-au terminat lucrările, de ce nu preluați spitalul?» Iată, CNI -ul a dorit să preia spitalul, dar sunt o serie de neconformități pentru care trebuie executată garanția, constructorul intrând în faliment”,
Cosmin Andrei, primar municipiul Botoșani.
Primarul Cosmin Andrei a arătat că atunci când municipalitatea va prelua corpul de clădire vor fi făcute dotările necesare.
Edilul a evitat să spună când anume se va întâmpla acest lucru.
„În momentul în care am preluat corpul nou al Spitalului de Boli Paliative vom face dotările necesare și avizarea schemei de personal la DSP. Nu aș vrea să avansez un termen pentru că nu ține neapărat de noi”,
Cosmin Andrei, primar municipiul Botoșani.
Cel mai probabil unitatea medicală va purta numele medicului neurochirurg Leon Dănăilă. Nu va fi însă un spital de sine stătător, ci o secție a Spitalului de Recuperare „Sfântul Gheorghe”.
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Vacanța de primăvară 2025: Când începe și câte zile libere au elevii
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Ioana Ignat, detalii despre schimbările din viața ei: Ce spune despre relația cu Sebastian Dobrincu
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
ASTĂZI: Se oprește apa din cauza unor lucrări, vor fi afectate trei străzi din municipiu
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Dino Park și-a prelungit perioada de expoziție la Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 18, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile