Inspectoratului Teritorial de Muncă Botoșani a aplicat amenzi de peste 300.000 de lei luna trecută.
În cursul lunii mai 2023, în domeniul Relaţii de Muncă, au fost efectuate 101 controale. Au fost constatate 106 deficienţe, pentru care au fost dispuse măsuri de remediere şi au fost aplicate 18 sancţiuni contravenționale, din care 6 avertismente și 12 amenzi în valoare totală de 287.500 lei.
Conform unui comunicat de presă transmis de ITM Botoșani, în totalul controalelor sunt incluse și cele 17 efectuate in cadrul campaniei dispuse de conducerea Inspectoratului Teritorial de Muncă Botoșani (ITM) pentru verificări la agenții economici care desfășoară activitate de transport persoane in regim de ‘’Taxi’’.
În cadrul Compartimentului Contracte Colective de Muncă şi Monitorizare Relaţii de Muncă, în cursul lunii mai 2023, au fost eliberate 2.325 de rapoarte cu informaţii extrase din baza de date gestionată de Inspecţia Muncii, 71 de parole pentru transmiterea on-line a registrului electronic al salariaţilor și un număr de 20 carnete de muncă aflate în gestiune şi neridicate de titulari în termenul legal.
Totodată au fost preluate la sediul inspectoratului de muncă, un număr de 160 de registre electronice de evidenţă a salariaţilor.
În ceea ce privește interacțiunea directă cu cetățenii și problemele pe care aceștia le-au reclamat la Inspectoratul Teritorial de Muncă Botoșani, în luna mai 2023, au fost înregistrate 32 de petiții, din care 2 au fost redirecționate către alte instituții. Motivele cele mai des intâlnite ale acestora au fost:
Valoarea totală a amenzilor aplicate de către ITM Botoşani, în cadrul domeniilor Sănătate şi Securitate în Muncă şi Relaţii de Muncă în cursul lunii mai 2023 este de 315.500 lei.
Țigări vândute unui minor, Tribunalul Botoșani a menținut amenda pentru patron
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Ofițerii de la „Anticorupție” au discutat cu personalul medical de la Urgențe
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
RAZIE la Dorohoi: Zeci de mașini trase pe dreapta, câțiva șoferi au fost ghinioniștii zilei
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Botoșănean amendat cu 90.000 de lei, comisarii de la „Mediu” i-au dat și PATRU avertismente
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile