Ambii conducători auto s-au ales cu dosar penal.
Duminică, 26 februarie, polițiștii din Botoșani - Biroul Rutier au oprit pentru control, pe drumul național D.N. 29 D, un autoturism condus de un bărbat de 36 de ani, din comuna Răchiți.
În urma testării cu aparatul etilotest, valoarea rezultată a fost de 1,03 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
Cu o zi înainte, polițiștii din Vlăsinești au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că o persoană ar fi condus un autoturism fiind sub influența alcoolului.
Din cercetări, a reieșit faptul că un tânăr, de 33 de ani, din comuna Drăgușeni, ar fi condus autoturismul proprietate personală pe raza comunei Drăgușeni, bărbatul având o valoare de 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Mai mult decât atât, autoturismul pe care îl conducea avea autorizația provizorie de circulație expirată din luna noiembrie 2022.
Cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și conducere a unui autovehicul neînmatriculat.
Pensionarii din administrația publică, obligați să plece din funcții
Redacția Botoșăneanul
Feb 02, 2025
Vremea se schimbă brusc: Vor fi temperaturi negative în toată România
Redacția Botoșăneanul
Feb 02, 2025
Tableta în locul cărții: Ministrul Educației vrea digitalizarea manualelor
Redacția Botoșăneanul
Feb 02, 2025
Antrenorul lui Sepsi după remiza albă de la Botoșani cu jucător în plus: Condiții grele
Redacția Botoșăneanul
Feb 02, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile