Primarii din județul Botoșani au fost chemați luni, 22 martie, la Casa Sindicatelor la o dezbatere publică pe marginea bugetului alocat pentru drumurile județene și comunale.
Însă nu a fost nici pe departe o dezbatere în adevăratul sens al cuvântului. Președintele Consiliului Județean, Doina Federovici, a fost cea care timp de 30 de minute a vorbit despre suma alocată dar și despre viitoarele investiții.
Județul Botoșani a primit pentru drumuri o sumă de 13 milioane de lei.
Președintele CJ a susținut că suma este mai mică față de anul trecut.
„70% din această cotă va merge către Direcția Județeană de Drumuri și Poduri, iar 30% va fi alocată prin hotărârea Consiliului Județean UAT-urilor din județul Botoșani, municipiilor, orașelor și comunelor”,
Doina Federovici, președinte Consiliul Județean.
După o scurtă prezentare a investițiilor care se vor derula în județul Botoșani, Doina Federovici i-a întrebat pe edili dacă au interpelări.
Moment în care majoritatea primarilor s-au ridicat de pe scaune.
Într-un final primarul orașului Dan Oloeriu a solicitat să li se spună pe fiecare unitate administrativ teritorială care este situația, însă președintele CJ a susținut că va fi făcut public astăzi proiectul de hotărâre pentru repartiția banilor.
DESCARCĂ APLICATIA BOTOSĂNEANUL PENTRU MOBIL:
Se caută director economic la Consiliul Județean Botoșani: LISTA locurilor de muncă
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Botoșănean căutat pentru furt calificat, arestat în Germania și predat autorităților române
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Centrul Militar Botoșani: Au început înscrierile pentru învățământul postliceal militar
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile