Comisarii de la Protecția Consumatorilor Botoșani au avut în atenție și lanțul de magazine Penny.
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat în perioada 6 – 10 noiembrie o acțiune de verificare a modului de respectare a prevederilor legale în domeniul protecției consumatorilor, în magazinele operatorului economic Rewe Romania SRL.
Această companie deține magazine precum Penny sau Billa.
La nivelul județului Botoșani au fost verificate cinci puncte de lucru, în urma acțiunilor de control au fost aplicate următoarele sancțiuni:
Principalele abateri constatate sunt:
- spații de depozitare, expunere și comercializare neigienizate, cu depuneri de praf, cu depuneri grosiere de rugină și materii organice, cu depuneri de lichid sangvinolent;
- se comercializează produse back-off cu data decongelării modificată pe eticheta pentru consumatori;
- se comercializează pulpe inferioare de curcan cu os și piele, piept de pui ambalate individual cu exces de lichid și sânge;
- se comercializează produse fructe și legume depreciate, nesortate cu modificări organoleptice, cu neconformități la etichetare privind țara de origine;
- se comercializează produse (carne tocată) la temperaturi de păstrare necorespunzătoare;
- se comercializează produse cu diferență de gramaj cantitate netă declarată cantitate cântărită;
- au fost identificate la comercializare produse supuse unor oferte cu gratuități declarate, din modul de calcul al prețului afișat la raft pentru ofertă nu reise existența unui avantaj specific prețului, produse cu gratuități declarate la care gratuitatea reală nu poate fi verificată deoarece nu există produsul de referință la care se raportează reducerea.
Unitățile la care a fost suspendată temporar activitatea au fost redeschise după remedierea neregulilor depistate de comisarii de la Protecția Consumatorilor.
RAZIE a polițiștilor în trenuri și stații de călători: Au fost date amenzi de 7.000 de lei
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Botoșani, sub COD GALBEN de vânt puternic
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
BLOCADA la Botoșani: Zeci de permise reținute și SUTE de sancțiuni aplicate de polițiști
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Botoșănean reținut după ce a fost prins beat și fără permis la volan
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Stră-strănepotul lui Mihai Eminescu derulează afaceri de milioane în România și Franța
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile