Încă o contestație depusă la Biroul Electoral Județean pe lângă cele 39 depuse în această campanie electorală care au fost deja soluționate.
A sesizat membrii BEJ primarul în exercițiu al comunei Mihai Eminescu, Aneta Gireadă, cu privire la materialele electorale pe care le folosește contracandidata sa de la UNPR, Luiza Alexandru.
”Primărița” de la Mihai Eminescu, candidată din partea PNL pentru un nou mandat a depus în primă fază o plângere la Biroul de Circumscripție din comună, aceasta fiind admisă. Însă cum materialele electorale care ar fi neconforme cu prevederile legislației electorală dar și cu cele privitoare la finanțarea partidelor politice și a campaniei electorale nu au fost înlăturate, Aneta Gireadă a depus o contestație la BEJ.
De asemenea, Aneta Gireadă a solicitat și sesizarea Autorității Electorale Permanente care să o sancționeze pe contracandidata sa.
Membrii BEJ, în unanimitate, au admis contestația liberalei de la Mihai Eminescu și au dispus ca Luiza Alexandru să înlăture materialele electorale neconforme, în caz contrar riscând o sancțiune contravențională. (G.E.)
Elevii din Botoșani, premiați la un concurs culinar din Suceava
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Ce categorie de pensionari va încasa doar 400 de lei din ajutorul de la stat
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
O nouă taxă obligatorie: Nimeni nu poate scăpa de plată
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile