La finalul şedinţei Consiliului Judeţean Botoşani de joi a luat cuvântul şi primarul de Bucecea. Andron Ţâmpău a ţinut să informeze aleşii de la judeţ despre faptul că administraţia oraşului pe care îl conduce a îndeplinit toate condiţiile pentru deschiderea unui parc industrial.
Astfel, după înfiinţarea în 2012 a SC Parc Industrial Botoşani SA, Primăria Bucecea a reuşit să intre în posesia a 27 hectare de teren care au aparţinut fostei fabrici de zahăr, din care 22 hectare sunt în bloc compact, dispunând de toate utilităţile.
„Oraşul Bucecea a avut şi are soarta oraşelor monoindustriale, iar construirea acestui parc industrial ar fi o gură de oxigen nu doar pentru locuitorii oraşului, ci o relansare a platformei industriale care ar fi benefică pentru întreg judeţul”, a spus Andron Ţâmpău.
Edilul de la Bucecea a menţionat şi că prin hotărâre a Consiliului Local s-a pus la dispoziţie o suprafaţă de 8 hectare pentru înfiinţarea parcului industrial, făcând un apel către consilieri de a accelera demersurile pentru constituirea acestuia.
„Cu promisiunea ca peste 50 de ani să nu-l dărâme cineva cum am dărâmat şi noi fabrica de zahăr”, a răspuns consilierul judeţean Dumitru Zmău.
Iniţial, printre acţionarii de la SC Parc Industrial Botoşani SA se aflau şase unităţi administrativ-teritoriale numai că acum, potrivit primarului de Bucecea, au mai rămas doar CJ şi CL Bucecea. (S.B.)
CITEŞTE ŞI:
Avertisment pentru primari sau șefi de instituții să-și scoată toate salariile la vedere
Gabriela Erdic
Mar 17, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Aproape 600 de botoșăneni și-au găsit loc de muncă în ultimele două luni prin AJOFM
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Se caută director economic la Consiliul Județean Botoșani: LISTA locurilor de muncă
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile