Parlamentarul Corneliu Popescu a informat în cursul zilei de miercuri că nu a absentat la ședința din plenul Senatului în care s-a supus la vot reținerea și arestarea lui Dan Șova, după ce în presa națională numele acestuia figura pe lista ”liberarilor care l-au salvat pe Șova”.
Politicianul din Botoșani care se dă liberal, s-a justificat printr-un comunicat de presă că a fost prezent ”pe întreaga durată a lucrărilor plenului Senatului din data de 2 iunie 2015, lucru dovedit fără echivoc din inregistrarea video a ședinței”. Ba mai mult, cel care a fost ales pe listele Partidului Popular Dan Diaconescu (PP-DD) și care între timp și-a redescoperit valențele liberale, susține că a votat pentru arestarea lui Dan Șova.
”Toți liberalii au votat pentru încuviințarea reținerii și arestării preventive a dlui. senator în cauză, însă, majoritatea și-a spus punctul de vedere”, este mesajul lui Corneliu Popescu.
Votul a fost secret, astfel încât nu se poate ști cu adevărat cine avotat pentru și cine împotrivă.
(Ș.V.)
CITEȘTE:
SEARA ACEASTA: Două femei și o fată de 14 ani izbite pe trecere, au fost transportate la Urgențe
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Lucrurile (ne)știute despre clădirea Primăriei Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Becali scos din sărite de un fost jucător de la FC Botoșani: Vrăjeală! Nu-i mai convenea să joace
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Înșelăciune în numele Poliției: CE trebuie să faci pentru a nu cădea în plasă
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile