După aproape două luni de campanie electorală internă, deschisă de participarea lui Ludovic Orban la alegerile de la municipiul reşedinţă şi terminată cu vizita lui Viorel Cataramă, liberalii botoşăneni şi-au stabilit favoritul la preşedinţia partidului.
Întrunit săptămâna trecută în şedinţă, Colegiul Director al PNL Botoşani a dezbătut problema sprijinului acordat de filială la congresul care va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni.
Oarecum previzibil, dat fiind faptul că senatorul Costel Şoptică se află printre semnatarii moţiunii lui Ludovic Orban, acesta a adunat cele mai multe voturi, 47.
Surpriza a venit însă la poziţia a doua, care cu 13 voturi i-a revenit lui Viorel Cataramă, creditat cu ultima şansă în cursa pentru şefia partidului, în timp ce Cristian Buşoi, sprijinit de europarlamentarul Mihai Ţurcanu, a adunat doar 12 voturi.
Cu toate acestea, omul de afaceri nu va putea fi votat la congres fiindcă nu a adunat suficiente adeziuni de la filialele judeţene pentru a intra în cursa finală, în care până la urmă bătălia se va da între Buşoi şi Orban.
Delegaţia PNL Botoşani va fi formată din peste o sută de delegaţi, care totuşi nu vor fi obligaţi să pună ştampila pe Ludovic Orban.
Țigări vândute unui minor, Tribunalul Botoșani a menținut amenda pentru patron
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Ofițerii de la „Anticorupție” au discutat cu personalul medical de la Urgențe
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
RAZIE la Dorohoi: Zeci de mașini trase pe dreapta, câțiva șoferi au fost ghinioniștii zilei
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Botoșănean amendat cu 90.000 de lei, comisarii de la „Mediu” i-au dat și PATRU avertismente
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile