În municipiul Botoșani nu mai sunt locuri de veci, motiv pentru care municipalitatea încearcă să rezolve această problemă. O soluție provizorie, de altfel.
Primăria Botoșani a primit avizul din partea Bisericii Ortodoxe pentru ca locurile de veci care sunt abandonate să fie concesionate altor persoane. Și ar fi până într-o mie de astfel de locuri.
„Este adevărat că nu mai sunt locuri de veci. Noi am găsit o soluție de avarie. De a găsi locurile de veci care nu sunt concesionate de la Primărie, sunt foarte vechi, nu sunt îngrijite”,
Cătălin Flutur, primar municipiul Botoșani.
Adică, în cazul locurilor de veci unde de câțiva ani nu s-a mai făcut prelungire de concesiune, acestea vor fi acordate altor persoane. Osemintele celor care se aflau înainte acolo, vor fi îngropate în aceeași groapă.
Ca atare, pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Local din această lună va fi repus acest regulament. Și s-a adus din nou în discuție extinderea Cimitirului Eternitatea.
„Va fi pentru noi o gură de oxigen și în același timp nu renunțăm la ideea de a face extinderea Cimitirului Eternitatea”,
Cătălin Flutur, primar municipiul Botoșani.
DESCARCĂ APLICATIA BOTOSĂNEANUL PENTRU MOBIL:
Amendă de 5.000 de lei pentru un patronaș care a amplasat un automat plin cu tot felul de țigări
Redacția Botoșăneanul
Mar 04, 2025
„Nu tremur la cutremur”: Pompierii, acțiune preventivă în Piața Centrală
Redacția Botoșăneanul
Mar 04, 2025
ACUM: Primul pictor 3 D din România, LIVE la ”Botoșăneanul TV” – VIDEO
Redacția Botoșăneanul
Mar 04, 2025
INEDIT: S-a activat patrula școlară, șase elevi au dirijat circulația – VIDEO
Redacția Botoșăneanul
Mar 04, 2025
Radar inteligent în dotarea Poliției Botoșani – VIDEO cum funcționează noul aparat
Redacția Botoșăneanul
Mar 04, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile