Anunțul a fost făcut de managerul Spitalului Județean „Mavromati” în cadrul unei conferințe de presă susținută astăzi, 4 decembrie 2024.
Unitatea sanitară va depune apel în cazul procesului câștigat de medicul care era de gardă în noaptea morții Alexandrei Ivanov.
Instanța de la Tribunalul Suceava a dat marți, 3 decembrie 2024, sentința în cadrul dosarului care are ca obiect „contestație decizie suspendare contract de muncă ".
Astfel, Spitalul Județean a fost obligat să-i plătească despăgubiri medicului Mariana Pitrop, care era de gardă în noaptea în care a murit Alexandra Ivanov.
„În mod cert, Spitalul Județean de Urgență Mavromati Botoșani va depune apel. Așteptăm să primim motivarea hotărârii și juriștii vor analiza hotărârea, vor redacta motivele de apel și vom depune în mod cert apel. Este o situație complicată pentru Spitalul Județean de Urgență Mavromati, dar este obligația unității de a-și apăra drepturile și deciziile”
Corneliu Prepeliță, manager Spitalul Județean „Mavromati”.
Reamintim că ulterior, medicul a fost concediat, dar și această decizie a fost contestată în instanță. Momentan, în acest dosar care se află pe rolul instanței de la Tribunalul Suceava nu a fost dată o decizie.
Tineri prinși într-o mașină cu blănuri și carne de vânat
Redacția Botoșăneanul
Mar 06, 2025
Trei polițiști examinatori de la Suceava au fost arestați preventiv în dosarul de corupție
Redacția Botoșăneanul
Mar 06, 2025
Casă cuprinsă de flăcări, pompierii chemați urgent
Redacția Botoșăneanul
Mar 06, 2025
Concurență pentru un post la Spitalul Județean: CÂTE persoane s-au înscris la concurs
Redacția Botoșăneanul
Mar 06, 2025
Nicio schimbare: Botoșaniul, în topul județelor cu cele mai mici pensii
Redacția Botoșăneanul
Mar 06, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile