Știrea zilei
Daune de peste 1 milion de euro pentru Alexandra: Să le luăm bunurile și casele / Viața nu poate costa trei paraleVIDEO

Specializată în dreptul asigurărilor, avocata din Iași care a preluat cazul Alexandrei Ivanov are deja două sentințe cu daune care depășesc pragul de 1 milion de euro. Se gândește ca și în acest proces nivelul daunelor ce vor fi solicitate să fie ridicat.

Avocată specializată pe asigurări 

 

Gianina Poroșnicu a explicat la Botoșăneanul TV că va lupta pentru familia Alexandrei Ivanov și, dacă moartea fetei putea fi evitată, persoanele care se fac vinovate prin neglijență, vor trebui să suporte consecințele.

 

Inclusiv din punct de vedere financiar.

 

Mai ales că, în trecut, a obținut sentințe judecătorești în care au fost stabilite sume uriașe drept daune morale sau materiale.

 

„Sunt unul dintre avocații pe Moldova specializați pe dreptul asigurărilor. Am ajuns la niște vârfuri naționale la nivel de despăgubiri. Am fost al doilea avocat care a obținut pe hârtie 1 milion de euro. Acum este recentă hotărârea, tot pe hârtie am obținut o despăgubire pentru o parte vătămată de 2 milioane de euro și aștept hotărârea să rămână definitivă. Există precedente în România cu asemenea sume. Pentru că da, sunt judecători curajoși care spun că viața nu poate costa trei parale. Dacă e să coste ceva, sigur totul e până la urmă un simbol, că nimic nu poate recupera o valoare de felul acesta, pierdută, distrusă”,

Gianina Poroșnicu, avocatul familiei Ivanov

 

În cazul tragediei petrecute la Maternitatea Botoșani, avocata susține că daunele nu pot fi nicum la „contravaloarea unui câine de rasă”.

 

„În România, dacă împuști un porc mistreț, amenda este de 50.000 de euro. Atâta te costă distracția! Păi, valoarea unui om? Adică nu trebuie să ne ducem nici de partea cealaltă, păi ce vrem îmbogățire fără justă cauză? Vrem murind să valorăm mai mult decât vii? Nu, cred că alta este filozofia. Și vrem să atragem atenția, că dacă nu ești profesionist, te poate costa mult. Sau totul”,

Gianina Poroșnicu, avocatul familiei Ivanov

 

„Vii cu bani de acasă”

 

În continuare, vor fi analizate limitele polițelor de asigurare în cazul personalului medical implicat, respectiv medici și asistenți.

 

Iar asta după administrarea probatoriului de către anchetatori. În cazul în care se va reliefa o culpă medicală precisă, avocatul va solicita despăgubiri pentru familia Alexandrei care pot fi atrase din polițele de asigurare sau chiar din sechestrul asigurator care ar putea fi instituit pe bunurile imobile ale persoanelor care ar fi găsite vinovate.

 

„Voi cere antrenarea răspunderii spitalului. Voi vedea polița de asigurare a spitalului. Dacă trec de acest perimetru financiar dat de limitele de polițe de asigurare, sigur pot să cer din patrimoniul celor care vor fi găsiți responsabili. Încerc instituiri de sechestru și, îmi pare rău, să le luăm bunurile, chiar și casele, pentru că ce am pierdut noi oricum este mult mai mult. Acolo unde creezi un prejudiciu mai mare decât polița cu care te-ai asigurat, nu este exclusă răspunderea patrimonială. Adică, vii cu bani de acasă. Să vii cu bani de acasă, să te coste faptul că nu ai fost responsabil în actul profesional”,

Gianina Poroșnicu, avocatul familiei Ivanov

 

Una dintre sentințele de 1,5 milioane de euro obținută de avocata Gianina Poroșnicu este pentru un bărbat rănit grav într-un accident rutier în timp ce se afla pe trecerea de pietoni și care a rămas în stare vegetativă, fiind susținut în viață de aparate.

 

Discuția pe această temă poate fi urmărită în link-ul de mai jos, spre finalul emisiunii:

 

Urmărește-ne și pe Google News

loading...
Se cere OFICIAL arestarea preventivă a unor angajați ai Maternității în dosarul decesului Alexandrei Ivanov: Pot în numele dreptății să fac aceste solicităriVIDEO
Ultimele clipe ale Alexandrei pe patul de spital - MĂRTURIA tulburătoare a medicului care a încercat să o readucă în simțiri - VIDEO

 

Condamnări la pachet cu patronul, pentru comisarii de la Protecția Consumatorilor cu șpaga de 400 de lei
Procesul pentru infracțiuni de corupție care-i viza pe cei doi comisari de la Protecția Consumatorilor Botoșani s-a terminat la Tribunalul Botoșani.
”3 Sud Est” și Filarmonica Botoșani, spectacol magic cu 4.000 de oameni la București: Un vis care se împlineșteVIDEO & GALERIE FOTO
Trupa care în anii 90 a pus practic bazele muzicii dance în România, și-a încheiat apoteotic turneul început în urmă cu aproape două luni. După concerte în 16 orașe din România și două reprezentații la Chișinău, ”3 Sud Est” a organizat pe 28 noiembrie un spectacol grandios la Sala Palatului.
Nova Apaserv începe să dea semne de viață: Plătim apa ca la Netflix, compania a trimis și peste 22.000 de SMS-uri abonaților
Compania de apă și canalizare a județului a devenit o țintă permanentă atât a cetățenilor cât și a unor instituții sau chiar partide politice.Iar reacția nu a întârziat să apară în acest proces complicat de resuscitare a imaginii publice pe care o are acum Nova Apaserv.
O zi națională cum alta n-a fost la Botoșani: Paradă aeriană, defilare militară, dar și canină, autospeciale de intervenție
Ziua Națională a României care se organizează anul acesta la Botoșani va avea un farmec aparte.Botoșănenii care vor ieși în stradă pentru a sărbători ziua tuturor românilor vor avea parte de un spectacol de neuitat.
Eveniment de poveste: Concert la o vioară ”Stradivarius” de 10 milioane de euro, botoșăneni fermecați la ”Baroque tour” – VIDEO & GALERIE FOTO
Pentru majoritatea violoniștilor din lume să cânte la o vioară ”Stradivarius” reprezintă o încununare a carierei. Românul Răzvan Stoica își trăiește de 14 ani visul și concertează la unul dintre celebrele instrumente create de Antonio Stradivari.
Bugetarii de la Botoșani care NU au mai protestat vreodată: Nu de plăcere stăm în fața instituțieiGALERIE FOTO
În aproape trei decenii de activitate acești lucrători dintr-o unitate de stat nu au întrerupt niciodată activitatea.
Două seri acasă la... Filarmonică! Concert magic pregătit pentru Crăciun cu Ozana Barabancea, patru tineri talentați de peste Prut și un prezentator celebru 
Filarmonica „George Enescu” Botoșani a început pregătirile pentru ce se anunță a fi „cel mai spectaculos concert al finalului de an”.
Lucrările la McDonald's aproape de finalizare, restaurantul începe să prindă contur la Botoșani – VIDEO & GALERIE FOTO
Clădirea în care va funcționa restaurantul la Botoșani este finalizată în proporție de 70%Obiectivul din municipiul reședință va fi restaurantul cu numărul 101 deschis în România de către lanțul american.
Un proprietar de clădiri obligat să plătească 160.000 de euro impozit de neglijență: Va fi executat, ca orice contribuabil
Este probabil unul dintre cele mai mari impozite calculate în municipiu pentru un proprietar de clădire.În lei, suma totală se ridică la 800.000 de lei, echivalentul a 160.000 de euro.
Un fost director de la „Apă” schimbă tabăra și intră în rândul muncitorilor ca lider sindical: Am fost și în canal și în Consiliul de Administrație
Premieră la Botoșani într-o societate comercială cu capital de stat, unde un fost director general încearcă să devină reprezentant legal al muncitorilor și nu numai.
Unul dintre directorii de la Casa de Pensii a părăsit instituția
Este vorba despre unul dintre cei doi adjuncți ai unității de stat, care din această toamnă nu mai ocupă funcția de conducere din fruntea Casei Județene de Pensii (CJP).
Balul Oamenilor de Afaceri s-a transformat în gală cu dress code black & white: businessmeni surpriză, absențe neașteptate și premiere pe sărite – VIDEO & GALERIE FOTO
Cei mai performanți antreprenori s-au întâlnit vineri seară la salonul ”Luceafărul” de la Cucorăni la a XXX – a ediție a Balului Oamenilor de Afaceri. În anul aniversar manifestarea s-a transformat, cel puțin declarativ, în Gala Excelenței în Afaceri, la care organizatorul, Camera de Comerț Industrie și Agricultură (CCIA) Botoșani, a lansat Topul Județean al Firmelor.
Povestea gemenilor învingători care au cântărit 1.000 de grame și au stat TREI luni în incubator: Au avut foarte multe complicațiiVIDEO
S-au spus și s-au ascultat povești de învingători vineri, 17 noiembrie 2023, la Maternitatea Botoșani.
Anul acesta: Revelion „pe avarii” organizat în centrul municipiului Botoșani, Primăria caută artiști cu pretenții mai puține
Consiliul Județean a ajuns să organizeze parada obiceiurilor de iarnă cu sprijin financiar din mediul privat.Primăria ține pasul și încearcă să creioneze un spectacol cât de cât satisfăcător pentru noaptea de Revelion, deși fondurile sunt limitate.
Instituția la care a ajuns să muncească doar directoarea: Stătea singură la ghișeu și primea cereri – VIDEO & GALERIE FOTO
Valul de proteste lovește în tot mai multe instituții ale statului, iar mai nou întrerup activitatea salariații din structurile Ministerului Muncii și Solidarității Sociale (MMSS).Se ajunge astfel la situații în care la aceste instituții lucrează doar șefii.
Caravana AUR pe interzis! Alianța și-a prezentat candidații de la europarlamentare cu un autocar parcat în centrul orașului, în zonă interzisă – GALERIE FOTO
Pentru această încălcare a Codului Rutier șoferii din Botoșani riscă amenzi din partea polițiștilor.Cei de la AUR, în schimb, și-au văzut nestingheriți de activitatea politică fără ca cineva să observe „elefantul” galben din centrul orașului.
Irina Rimes și muzicienii Filarmonicii au purtat peste 700 de botoșăneni pe tărâmul viselor: Mulțumim că ne-ați primit la voi acasăVIDEO & GALERIE FOTO
De aproximativ o lună cel mai așteptat concert al acestui final de an a fost fără doar și poate cel în care artista Irina Rimes a cântat la Botoșani alături de orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat George Enescu dirijată de maestrul Alexandru Ilie.
Pasiune de-o viață: Cățelul din Botoșani desemnat de 10 ori campion național și internațional într-un singur an – VIDEO & GALERIE FOTO
Un botoșănean îndrăgostit iremediabil de câinii cu pedigree dărâmă un record cu un exemplar pe care l-a crescut de mic.Într-un singur an patrupedul a obținut zece titluri de campion național și internațional.
Când două consiliere se bat, câștigă... vicele – Lider nou de grup pregătit de liberali pentru CJ
Plecarea lui Viorel Iliuță din PNL a provocat unele dispute în cadrul filialei județene pe seama funcției de lider al grupului de consilieri județeni pe care fostul viceprimar o ocupa.
Secția de psihiatrie dintr-o fostă creșă care amintea de Auschwitz: Nici nu vreau să-mi aduc aminte cum arăta VIDEO & GALERIE FOTO
Condițiile din saloanele în care sunt îngrijiți bolnavii cei mai dificili de la Botoșani erau unele de nivel redus.Clădirea per ansamblu, în care a funcționat prima creșă a orașului, se apropia de imaginea unui fost lagăr.
Altceva nu mai aveți ce da decât aceasta individa cu Botox și fam Ivanov ?! !!! Ne am cam saturat !!! Maica sa dacă era intr adevăr cadru medical trebuia sa i explice Alexandrei ca e cam riscant .. la vârsta ei -3 nașteri ,un avort .. a mai vrut unul .. edem pulmonar ,etc !
9 septembrie 2023, 06:03
Doctoritele trebuie sa raspunda,fara drept de practica medicala , pe viata, apoi trebuie sa raspunda material....doar asa seva curata sistemul
8 septembrie 2023, 19:57
Nu, trebuie schimbata mentalitatea, personal sanitar nepregatit, indiferent, infumurat, inconstient, spagar, lacom, etc.Aici trb lucrat, sa nu creada ca nesimtirea nu costa...ca merge si asa, ca leafa merge, sporurile de asemenea.Nu, mergem in instanta, sa plateasca pana a li se retrage dreptul de a practica in domeniu.Fara mila, daca vrem sa ne facem sanatosi.
8 septembrie 2023, 19:34
Edemul pulmonar e foarte periculos ! Dacă a mai pierdut o sarcina ..
8 septembrie 2023, 17:35
Foarte buna initiativa. Sa plateasca.
8 septembrie 2023, 17:19
De când vă spun că individa asta este pe treaba ei. O intereseaza strict onorarul ei de succes de 30-40% și marketing pentru cazuri viitoare. Primul avocat care a obtinut 1.000.000 euro e din Botoșani. Și nu este ea a doua.
8 septembrie 2023, 16:20
1 milion de euro costa viata unui om? Adica daca dai 1 milion de euro cineva renunta la viata lui? Cât este onorariul de succes la 1 milion de euro? Vad ca totul se reduce la bani.... A fost un film frumos în care unei mame îi moare copilul dintr-o culpa medicala. Aceasta a refuzat în instanță orice despăgubire considerând ca viața fiicei sale nu poate fi cuantificată în bani. Înțeleg să se vorbescă de o pensie pentru copii pe durata vieții lor. Trist....Eu credeam că se luptă pentru schimbat mentalități pentru a nu se mai întâmpla pe viitor...dar văd că tot despre bani este vorba...
8 septembrie 2023, 10:41
Dezgustător …
8 septembrie 2023, 08:48
1- asigurarea cadrelor medicale....2- asigurarea spitalului3 - atragearea raspunderii....Pitropii nu se vor schimba pentru ca nu vor pati mare lucru. In cel mai rau caz pentru ei si cel mai bun pentru noi, 1 sau 2, probabil vre-o asistenta si infirmierea vor fi sanctionati ca n-au trezit-o pe DOOAAAMNA Doctor.....
8 septembrie 2023, 07:58
Sondaj
Sunt întemeiate grevele declanșate în noiembrie de salariații mai multor instituții din Botoșani?
Declaraţia zilei
”Mă duc la Craiova să câştig şi cred că pot să câştig. Vorba lui Dorinel Munteanu, de ce să-mi fie frică? Dacă stăm bine fizic, câştigăm. Fotbalistic cred că suntem la nivelul lor, nu cred că sunt atât de talentaţi î ...
answear.ro%20
inpuff.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
ieri
EUR
Euro
4.9679 lei
USD
Dolarul SUA
4.6140 lei
CHF
Francul elveţian
5.2769 lei
GBP
Lira sterlină
5.8029 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.1866 lei
XAU
Gramul de aur
301.7158 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2595 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.3050 lei
AUD
Dolarul Australian
3.0289 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.3946 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2040 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6664 lei
Vremea
astăzi
Botosani
-2.1 o C
Dorohoi
-3.6 o C
Bucecea
-2.6 o C
Darabani
-4.3 o C
Saveni
-2.6 o C
Ştefăneşti
0.3 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics
© Copyright 2009 - 2023 Botoşăneanul. Toate drepturile rezervate.