Ştiri
Aşteptare la final: Dana Lozneanu în fotoliul de conducere de la ITM
La exact trei săptămâni de zile de la promovarea concursului organizat de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici (ANFP) pentru ocuparea funcţiei de inspector şef adjunct pe domeniul control şi relaţii de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă, Daniela Lozneanu a intrat şi în posesia ordinului de numire pe post.

Acesta a ajuns la registratura instituţiei luni, 9 decembrie 2013 când social democrata deja s-a prezentat la noul loc de muncă pentru a face cunoştinţă cu o parte dintre colegi.
„Ieri am avut o întâlnire cu o parte din noii colegi, astăzi am mai mers singură în birouri şi am făcut cunoştinţă cu ceilalţi colegi pe care nu i-am cunoscut ieri. Deja mi-am intrat în atribuţii pentru că nu putem ţine pasul pe loc pentru că problematica este destul de vastă”, a declarat printre altele Daniela Lozneanu, inspector şef adjunct din cadrul ITM Botoşani.
Noua şefă din fruntea inspectorilor de muncă şi-a clarificat în cursul zilei de astăzi şi situaţia de la Consiliul Judeţean unde a activat până la promovarea concursului pentru funcţia de conducere de la ITM.
Social democrata a mai spus că a fost primită cu căldură de colectivul din Inspectorat pe care l-a asigurat de colaborare şi respectul cuvenit. „Le-am cerut să mă sprijine pentru că din nefericire trăim nişte vremuri în care nu putem să ne plafonăm şi ne confruntăm cu mai multe începuturi şi probabil fiecare dintre noi trece prin mai multe începuturi şi doresc ca acolo unde merg să găsească oameni care să aibă capacitatea de a-i sprijini pe cei nou veniţi dar trebuie să existe şi din partea celor nou veniţi disponibilitatea să înveţe”, a mai spus Daniela Lozneanu.
Ea şi-a mai exprimat optimismul că prin practică va reuşi să exceleze în noua funcţie de conducere obţinută în urmă cu trei săptămâni de zile.
(G.E.)
CITEŞTE:
 PSD-ista de la ITM ţinută cu sufletul la gură de şeful naţional
[[banner]]

Botoșaniul sub Cod Galben: Recomandări pentru circulația pe timp de ceață
Ziua de marți începe cu o nouă alertă a meteorologilor, dar și cu recomandări adresate șoferilor, având în vedere că riscul de accidente este foarte crescut în această dimineață.
Lecția de istorie de la Cinema Unirea și uimirea unui mare actor: Statistic vorbind, e absolut nefiresc ca atâtea genii să se nască în același loc - GALERIE FOTO & VIDEO
O sală aproape plină la proiecția filmului despre Regina Maria, film pe care sute de botoșăneni l-au urmărit alături de actorul Adrian Titieni.
Care-i capitala fotbalistică a Moldovei? FC Botoșani a dezintegrat Politehnica Iași în cel mai ciudat derby din istorie – VIDEO & GALERIE FOTO
FC Botoșani a învins categoric ACSM Politehnica Iași, 3 – 0, luni seară pe Stadionul Municipal, într-un meci în care roș-alb-albaștrii au fost oficial oaspeți.
Controale printre zilierii de la Botoșani FĂRĂ nicio amendă
În perioada 7-11 octombrie 2019, Inspectoratul Teritorial al Muncii (ITM) Botoșani a desfăşurat o campanie vizând activitatea prestată de zilieri.
Senatorul Trufin din sediul partidului: Am fost contactat de primari PNL din județul Botoșani
Parlamentarul social-democrat de la Botoșani susține că a fost sunat de mai mulți primari liberali.
Jandarmii, în trecere pe la Mavromati: CUM a fost surprinsă o femeie
Un echipaj de jandarmi s-a aflat luni dimineață câteva clipe în fața celei mai mari unități medicale din Botoșani.
Iertat de victima căreia i-a furat cardul, NU scapă de judecată
Tânărul de 22 de ani a furat un card din casa unui consătean, magistrații l-au trimis în judecată.
Italian ucis în bătaie de un botoșănean de 21 de ani, tânărul ajunge în fața judecătorilor
Furia tânărului de 21 de ani a avut urmări tragice, un om de 76 de ani sfârșind în agonie.
Val de angajări la Spitalul Județean: 17 posturi scoase la concurs - LISTA
Reprezentanții Spitalului Județean Mavromati continuă să facă angajări pe diferite secții ale spitalului.
Jumătate din mașinile controlate într-o săptămână DEPISTATE cu nereguli
O amplă acțiune desfășurată de polițiștii rutieri din Botoșani a scos la iveală nereguli importante la mașinile de marfă și de transport persoane.
Doina Federovici susține că PNL și-a bătut joc de români: Nu votăm niciun guvern!
Senatorul PSD, Doina Federovici a declarat într-o conferință de presă că așteaptă cu viu interes ca toți cei care au votat pentru înlăturarea unui Guvern performant să vină cu altă soluție și să-și asume guvernarea.
A OMORÂT un om dintr-o lovitură, tânăr de 20 de ani trimis în judecată
Tragedia a avut loc după un incident în trafic în care a fost implicat fratele tânărului. Botoșăneanul în vârstă de 20 de ani este cercetat pentru loviri cauzatoare de moarte.
Avocatul Poporului vine la Botoșani, CE trebuie să faci ca să obții o audiență
Nu intră în competenţa instituţiei Avocatul Poporului actele autorităţii judecătoreşti, ale Parlamentului, Preşedintelui sau ale Guvernului.
Urgențe la Botoșani: Copil care nu mănâncă de trei zile, altul care tușește de o săptămână
Zilnic la Compartimentul de Primiri Urgențe (CPU) de la Spitalul Județean Mavromati se prezintă în jur de 70 de copii.
O tânără din Botoșani organizează cursuri caritabile de manichiură pentru un băiețel bolnav de cancer
Bianca Stîncescu este și ea mamă și anul trecut a traversat o perioadă de durere pe care nicio femeie nu ar trebui să o resimtă. Fiul ei, Eric a fost bolnav și a avut nevoie de sprijinul semenilor, într-o campanie umanitară care s-a terminat cu bine pentru această familie.
Botoșănean urmărit în trafic, a abandonat mașina și a rupt-o la fugă
Bărbatul a fost prins de polițiștii de frontieră, acesta devenind recalcitrant atunci când oamenii legii au vrut să îl testeze alcoolscopic.
Palatul de Justiție din Botoșani își deschide porțile pentru elevi și studenți
O zi dedicată celor interesaţi de organizarea şi funcţionarea sistemului judiciar.
Botoșăneancă ajunsă la Urgențe din cauza pisicii vecinei
O femeie a venit luni dimineață la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului Județean Mavromati pentru a primi îngrijiri medicale.
Pescari prinși ”în plasă” de jandarmi, amenzi drastice
Amenzile au fost date pentru lipsa permisului de pescuit valabil și reținerea peștilor capturați sub dimensiunile legale.
Cel mai iubit actor botoșănean, sărbătorit acasă și de lipoveni - GALERIE FOTO
Emoție, bucurie și mulți prieteni. O revenire acasă pe care cu siguranță actorul nu o va uita curând.
Să știi că am anticipat răspunsul cu dex-ul online, caută definiția cuvântului "sarcasm", poate la o recitire a comentariilor în unele locuri o să-l simți. N-am nicio problemă cu limba, însă dacă te mănâncă, scarpin-o sau tai-o, și așa nu ai nevoie de ea. Oricum ești murdar la gură și poate nu o să-i mai poluezi fonic pe cei din jur, cu același căcat pe care-l lași și-n online.Cât despre prietenie, oferta rămâne pe masă, dau și-o bere! Eu cu gândul la prietenie, tu cu gândul la scandal. Cu o bâtă te-ai simți mai în siguranță? Încep să-mi pun semne de întrebare în ceea ce te privește. Eu unul sunt sigur că nu-s neanderthal, dar dacă tu crezi că violența de orice fel e o soluție, atunci am dubii despre tine. Și dacă tot dau o bere, dau și-o masă, că văd că ai început să consumi litere. Cu aceeași prietenie, îți sugerez să apelezi la DOOM, dăcă tot ai acces la dex online. Cât despre goluri, care ar fi acelea, aș vrea să le acopăr!Pe final conchid, că dacă comentariile mele te-au deranjat, e trist și ar trebui să faci ceva să nu te mai găsești printre cei vizați de comentariile mele și să faci ceva cu viața ta, n-ai tu grijă de alții, tu ești cel mai important! Prieteni?
12 decembrie 2013, 15:54
La cate laude pe mp iti faci,sigur esti sanatos cu capul.Ce analize ai facut?Poate nu le-ai facut unde trebuie.Mergi la un Laborator veterinar,ca acolo pot usor detecta "boala vacii nebune",chiar daca e la bou.Cat priveste marel tau grad de stiinta,cultura si civilizatie etc. ai curiozitatea si citeste mizeriile pe care le-ai produs.Scuzele anticipate nu tin.Stiind ca ai "goluri",aplici smecheria cu scuze anticipate.Te informez ca poti utiliza gratuit Dex-online,simplu,modern si mult mai rapid.Apropo de prietenie.Se spune ca dac te bagi in tarate te mananca porcii.Eu vreu sa raman intreg asa ca nu-mi doresc o prietenie cu omul care nu are probleme cu limba.Doar nu vei fi fraier sa recunosti.
12 decembrie 2013, 11:49
NU STIU DACA ARE SAU NU VREO CALITATE INTELECTOALA,DAR LA URATENIE BATE RECORDUL .E TOATA O BUZA........
11 decembrie 2013, 20:51
N-am probleme cu limba, daca mi-ai fi citit si celelalte comentarii, intr-un am precizat si am cerut sa imi fie scuzate eventualele greseli intrucat am folosit un smartphone si era 4 dimineata, aceleasi sunt si motivele pentru care nu m-am spetit sa folosesc diacritice. Folosesc in continuare acelasi smartphone. Daca doresti pot sa folosesc si un limbaj mai elevat, academic, daca tii neaparat sa iti satisfac cererea, insa mi-e teama ca nu ai prin cada un dex si te-as baga in ceata. Cine stie poate o sa crezi apoi ca te injur... hahahaha
11 decembrie 2013, 18:54
Cat despre internat, as spune sa o faci chiar tu, intrucat u sunt cu analizele la zi si sunt in deplinatatea facultatilor mintale. Ce face invidia si incapapabilitatea, trist. Ne vedem si noi la ochi, nu de altceva doar sa te convingi ca speculatiile ce le-ai facut nu-s corecte! Repet, nu o cunosc pe doamna!
11 decembrie 2013, 18:02
Te asigur, draga ca nu sunt sotul doamnei! Nici nu o cunosc personal! Ai vrea sa ma cunosti, poate te convingi! Ne imprietenim si noi? Sunt cat se poate de tolerat cu intelectualii nu cu nulitati, eventual de vrei sa ne cunoastem si daca ai taria de caracter sa iti asumi ce ai spus, pot sa iti demonstrez cu usurinta ca imi permit sa vorbesc asa. Comentatoarele din DH, mai usor gagici!
11 decembrie 2013, 17:53
Nici sotul distinsei doamne poate nu ar fi sarit atat de aprig in apararea ei.Spun poate deoarece eu banui ca chiar esti sotiorul ei iubit,care ai calcat cumva pe bec si acum cand o vezi pe functie incerci sa dregi busuiocul.Nu e cazul sa-ti arati in public marea ta dragoste.Acasa in intimitate,cu sticla de sampanie,icre negre,buchetul cu trandafirii rosii,patul tare si camera calda,ai toate sansele sa te reabilitezi,daca nu ai gresit grav.In alta ordine de idei,prieteneste iti recomand sa nu mai citesti comentarii,(am vazut ca-ti vine greata)nu cumva sa te apuce voma,si sa patesti precum Marin Preda,sa o sfarsesti inecat in propria-ti productie.Nitel mai tolerant ti-ar sta mai bine.Nici daca ai fi doctor in filozofie,literatura,gramatica,dans si bune maniere,nu ar trebui sa te exprimi asa cum te-ai exprimat.
11 decembrie 2013, 14:37
Limba natală are probleme .....(nu dau bani pe niciun din voi....aştept un reply....imi trimiteţi nişte......în afara de nişte....mi-e milă de ăştia ...mie mi-ar fi....ci încerc ...iar voi cei ce,etc).CP
11 decembrie 2013, 12:01
Lincoln ,Churchill,Einstein,Edison,Lozneanu...
11 decembrie 2013, 11:51
interneaza-te de urgenta mai baiatule...
11 decembrie 2013, 10:23
Felicitari din nou!P.S. Sa-mi scuzati eventualele greseli(am observat ca imi lipseste o cratima la un "mi-e"), intrucat am folosit un smartphone si e ora 4 dimineata.P.P.S. Va las o adresa de mail sa imi trimiteti niste C.V.-uri, poate ma convingeti ca sunteti mai bine pregatiti!? Nu le fac publice, dar demonstrati-mi intr-un fel sa altul ca sunteti mai buni, si ca aveti acel ceva in spate, pe baza caruia sa va permiteti sa comentati. Astept un reply(un comentariu din partea unuia dintre comentatorii astia de seama, care se ascund pe sun tot felul de pseudonime, si nici nu au macar taria de caracter sa isi asume lucrurile pe care le zic) si de indata va voi da adresa mea de mail. Astept cu nerabdare!
11 decembrie 2013, 04:05
Ma amuza copios comentariile. Priviti partea trista a lucrurilor, voi stati si va postati frustrarile pe aici, nu sunteti in stare de nimic altceva, daca ati fi dat dovada de superioritate intelectuala ati fi tacut, insa pe voi va roade invidia. Mi-e mila de astia care comenteaza pe aici, sa va fie rusine ca in afara de niste comentarii, nu sunteti in stare sa faceti ceva util. In locul vostru as pleca capul si mi-as vedea de treaba, iar daca sunteti mai buni, demonstrati!Felicitari doamna!Facand abstractie de subiect, abia astept sa intre in vigoare noul cod penal, vor fi reintroduse insulta si calomnia, atunci sa vad daca o sa mai aruncati cu cuvinte cu aceeasi usurinta! Abia astept. Iar pentru ca nu suntem sub incidenta noului cod penal, imi voi permite sa zic cu mare usurinta ca voi astia de comentati sunteti foanfe. Iar Diana, inainte sa faci observatie asupra vocabularului, eu in locul tau as mai lucra la gramatica, mmm, ce zici? Eu zic sa imi urmezi sfatul, ca data viitoare cand mai comentezi sa nu mai dai cu bata in balta. Domnisoara sau doamna, dumneata nu ai auzit de emotii? Dar nu tu esti perfectiunea intruchipata, se vede si-n felul cum scrii, cat esti de frustrata. Mi-e mila, sincer, mi-e mila!Aveti o problema cu Spiru Haret? Ei bine, va sfatuiesc sa va plangeti la ministerul educatiei, sa retraga avizele si orice alte autorizatii, ca pe viitor sa nu va mai "ambalati".E bine, sunteti toti mai buni, sunteti tari, dar stati si parazitati online-ul. Mie mi-ar fi rusine, mie rusine de rusinea voastra, daca voi ca cetateni onorabili ai acestui stat de drept, educati in familie si in institutiile statului, nu sunteti in stare de mai mult. Ei bine, felicitari, pe ziua de azi ati mai bifat o reusita in viata, ati mai scris un comentariu rautacios. Copii vostri, sunt sau vor fi mandri de asemenea parinti. Ne intrebam de ce o ia societatea la vale, de unde valul asta de cocalari si pitipoance, pt ca sunt familii in care existati voi, iar copilul imita comportamentele parintilor.Ca un ultim sfat, vreti sa schimbati ceva, schimbati-va pe voi, lucrati la comportament, fiind rautaciosi si mizerabili, tot acolo o sa ramaneti.Auzi la ala "pensionar", mosule ai dat de net? La anii tai de ai pensie, ar trebui sa fii mai intelept.Si pun pariu ca toate comentariile rautacioase, cu riscul de a ma repeta(am observat ca "diana" are o problema cu repetitiile, sau cine stie a dezvoltat vreun fetish pentru repetitii), vin din partea unor frustrati si frustrate. Iar comentariile respective, nu-s altceva decat barfe de tate. Stiti prea bine ca ce nu te omoara te face mai puternic, iar voi ardeti de invidie si frustrare.Anul care vine, daca tot intra in vigoare noul cod penal, ne schimbam si noi putin? Devenim mai buni si mai rezervati in cuvinte nelalocul lor? Hahaha, funny, ma amuza copios frustratii incapabili de schimbare si evolutie. Daca voi cei ce sunteti celula de baza a societatii sunteti in stare doar de atat, ce pretentii aveti de la cei ce ne conduc? Sunteti patetici, pe cat ma amuzati, ma indignati, si nu-mi provocati nimic altceva decat greata! Mi-e rusine sa fiu cetatean al unei tari, al unei societati, care nu apreciaza munca si perseverenta, faptul ca nu te dai batut niciodata!1. Abraham Lincoln a plecat la război căpitan și s-a întors soldat. A fost un om de afaceri slab. Mult prea temperamental, a eșuat și în cariera de avocat. Când a întrat în politică a fost învins de șase ori la rând în cursele pentru diverse poziții politice. În 1856 îi scria unui prieten: ”Sunt cel mai nefericit om de pe fața Pământului. Dacă ce simt acum ar fi distribuit intregii umanități, n-ar mai fi nicio față veselă pe lume. Și totuși a ajuns președinte!2. Winston Churchill a rămas repetent în clasa a VI-a. A fost învins la toate alegerile până a ajuns Prim Ministru la vârsta de 62 de ani.3. Sigmund Freud a fost huiduit pe scenă când și-a prezentat ideile în fața comunității științifice din Europa. S-a reîntors la birou și a continuat să scrie.4. Albert Einstein nu a vorbit până la 4 ani și nu a citit până la vârsta de 7 ani. Părinții îl considerau subdezvoltat iar unul dintre profesori a spus despre el că e ”încet la minte.” A fost exmatriculat.5. Profesorii lui Thomas Edison îi spuneau că este ”prea prost să învețe ceva” și a fost dat afară de la primele două slujbe pe motiv de lene. Ca inventator, Edison a dat greș de 1000 de ori până a înventat becul. Un reporter l-a întrebat cum e să eșuezi de 1000 de ori, iar Edison i-a răspuns: ”N-am dat greș de 1000 de ori. Becul este o invenție bazată pe 1000 de pași.”6. Henry Ford a dat faliment de 5 ori și s-a reapucat de 6 ori de treabă.7. Walt Disney a fost dat afară de la prima lui slujbă. Șeful lui i-a spus că îi lipsește imaginația și nu are idei bune. A dat faliment de mai multe ori până a construit Disneyland. A fost propus să fie dat afară din orașul Anaheim, de teamă ca va atrage ghinionul.8. În 1944, Emmeline Snively, directoare la Blue Book Modeling Agency, i-a spus tinerei Norma Jean Baker că e mai bine să se facă secretară sau să se mărite pentru că nu ar avea nicio șansă în modelling. Știți, bineînțeles că Norma Jean a devenit Marilyn Monroe, dar cine e Emmeline Snively știți? Ah, da…nimeni.9. Și Elvis Presley a fost dat afară de Jimmy Denny, manager la Grand Ole Opry. I-a spus lui Presley: ”Nu ai niciun viitor. Întoarce-te la condus camioane!”10. Profesoara lui Beethoven i-a spus că nu are nicio speranță să devină compozitor. Șase din faimoasele sale simfonii au fost compuse când își pierduse auzul.Si poate ca nu se compara, sa nu sariti cu frustrarile si la gatul meu ca eu nu dau bani pe niciun din voi, ci incerc sa va sugerez faptul ca trebuie sa luptati, sa perseverati, ca sa obtineti ce va doriti si puteti lua exemplu(fara pic de ironie) de la doamna!Doamna Lozneanu nu-i luati in seama pe acesti onorabili cetateni si mergeti mai departe! Felicitari!Iar voi cei ce comentati, fiti mai buni!
11 decembrie 2013, 03:45
Dupa numirea comisarului sef de la Garda de Mediu nu ma mai mira nimic.
10 decembrie 2013, 21:53
La PSD competenta a devenit un ipediment. Oamenii buni sunt ignorati si inlaturati. Pe vremea celor de la PDL macar se puneau oameni competenti.
10 decembrie 2013, 21:48
PSD chiar nu gaseste niste oameni capabili, Portariuc, Dolineaschi chiar nu au nici un cuvant de spus! Increderea populatiei in Psd scade zilnic! Felicitari, sunteti pe drumul cel bun!
10 decembrie 2013, 18:33
directori de institutii publice absolventi de spiru haret la 40 de ani
10 decembrie 2013, 17:50
De ce va bateti joc de functiile de conducere ? Chiar asa de rau a ajuns PSD -ul sa trateze functiile de conducere ca pe un mare rahat ? Ce sa aplice in practica insa aceasta care spun oamenii ca are carton de Spiru Haret ? Ati distrus industria punand ultimii oameni la conducere, acum vreti sa distrugeti si statul facand la fel ? VETI RASPUNDE CAT DE CURAND PENTRU TOATE FARADELEGILE SI JAFUL COMIS. Nimic nu va ramane neplatit.
10 decembrie 2013, 17:32
dupa cum lesne se poate observa si din fotografie doamna este preocupata pe deplin de studiu individual si de autodepasire temeinica si nu precupeteste nici un efort pentru a se autodepasi pe sine iar carcotasii sa se abtina ca este normal sa se existe invidie la cum arata si cat este de eleganta si de pregatita doamna.
10 decembrie 2013, 17:16
pentru ca pentru ca, de doua ori intr-o fraza atat de scurta. inseamna ca stam prost la capitolul vocabular. asta-i una. a doua la mana, cica am mers azi sa fac cunostinta cu colegii. cand vor invata politicienii nostri dragi, sa le deie dzeu sanatate, sa pun sef un om dn interiror ? un om care cunoaste cu ce se mananca meseria ? si eventual in cazuri exceptionale sa puna un cretin cu diploma SH! da' daca tanti arata ghinisor ...
10 decembrie 2013, 17:13
Asteptarea a meritat,cu o patalama de la spiru orice foanfa de la psd poate ajunge directoare intr-o institutie cu care nu are nici o tangenta si intr-un domeniu in carenu are nici o competenta,asta in mod clar daca nu se plafoneaza.
10 decembrie 2013, 16:41
kalapod.net%20
starshiners.ro%20
Sondaj
Sunteți mulțumiți de serviciile medicale prestate în spitalele din Botoșani?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
„Un film înseamnă o echipă, nu înseamnă un singur om. De aceea cei care iubesc filmul lasă genericul de final, nimeni nu iese din sală până nu vede ultimul om din echipă, pentru că fără această echipă fantastică din ...
astratex.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
ieri
EUR
Euro
4.7592 lei
USD
Dolarul SUA
4.2607 lei
CHF
Francul elveţian
4.3260 lei
GBP
Lira sterlină
5.5323 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.9243 lei
XAU
Gramul de aur
204.2784 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2457 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.4413 lei
AUD
Dolarul Australian
2.9314 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.2512 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1857 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6370 lei
Vremea
astăzi
Botosani
o C
Dorohoi
o C
Bucecea
o C
Darabani
o C
Saveni
o C
Ştefăneşti
o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics