Ştiri
Campanie inedită la Botoşani: Afişe electorale cu familia
„O altfel de campanie”. Asta şi-a dorit unul dintre competitorii aflaţi în lupa electorală pentru obţinerea unui mandat de parlamentar. Şi a reuşit să iasă din tipare, fiind primul candidat care îşi promovează imaginea, cu sprijinul familiei.

Încă din dimineaţa de luni, 19 noiembrie 2012 botoşănenii care au avut treburi pe Bulevardul Mihai Eminescu sau pe strada Marchian au dat ochii cu materialele electorale ale candidatului ARD, Gabriel Alecsandru care candidează pentru un mandat de deputat pe Colegiul 6 Botoşani. Imaginea oferită a fost aceea a unei familii reuşite, tânărul fiind imortalizat de aparatul de fotografiat împreună cu fiica şi soţia sa. „Am vrut să fac o altfel de campanie şi spre deosebire de alţi candidaţi familia mea îmi susţine în totalitate toate demersurile mele, eu încerc să vin cu o altfel de campanie, nu ştiu dacă mă va ajuta sau nu. Eu vreau să arăt oamenilor că sunt tânăr, sunt familist, inginer, băiat serios şi chiar vreau să mă implic şi să fac ceva pentru comunitatea în care trăiesc”, a explicat Gabriel Alecsandru.

Înainte de a aplica metoda americană de promovare electorală, Alecsandru a declarat că a studiat legislaţia în vigoare pentru a vedea dacă poate folosi imaginea fiicei sale minoră pe afişele electorale. „Este legea alegerilor parlamentare, am studiat înainte, legea a fost dată în 2012 şi nu este stipulat nimic, dar reclamele la pampers şi tot ce vrei unde folosesc copii? M-am interesat şi m-am documentat în acest sens, uitaţi-vă şi la americani, fiecare politician are familia lângă el”, a mai spus Gabriel Alecsandru.
CITEŞTE:
 Atac Alecsandru : Afişe USL pe şcoală&maşina USL pe loc de handicap – GALERIE FOTO


Cum a ales o companie care lucrează cu Disney și UPC să își deschisă studio la Botoșani: Ținta de afaceri este de 10 milioane dolari
Dezvoltatorul local de jocuri video Amber a înregistrat în primele şase luni ale acestui an o cifră de afaceri de 5 milioane de dolari, pentru finalul lui 2019 ţinta fiind de a ajunge la 10 milioane de dolari, în creştere cu peste 30% faţă de 2018.
O piesă extraordinară din tezaurul antic, descoperită în Botoșani, a ajuns în Belgia - GALERIE FOTO
O expoziție-eveniment dedicată patrimoniului istoric al României, ce reunește sute de artefacte și seturi de piese antice descoperite pe teritoriul țării noastre, prezentat ca spațiu de interferență al civilizațiilor scitică, greacă, celtică, dacică, getică și romană, a fost vernisată vineri în Belgia și va rămâne deschisă până pe 26 aprilie 2020, la Muzeul Galo-Roman din Tongeren, în cadrul festivalului EUROPALIA.
Deputata Huncă la TVR 1, de la apă la vama închisă: Nu numai drumurile izolează județul Botoșani - VIDEO
Deputata Pro România a fost invitata emisiunii ”Parlamentul României” difuzată de TVR 1. Realizatorii rubricii ”Birou parlamentar” a fost prezentată drept un politician ”preocupat de problemele învățământului românesc”.
Accident îngrozitor la beție pe drumul spre Iași: doi oameni au murit, motorul a sărit la 20 de metri – FOTOGALERIE
Un accident auto grav a avut loc în această dimineață în comuna Bălțați din judetul Iasi, soldat cu patru victime. Din primele informaţii, cel puțin două persoane au murit, iar alte două persoane au fost rănite după un impact extrem de puternic.
Un candidat la prezidențiale ar vrea să se vadă cu botoșănenii la magazinul care vinde ”Salteaua Klaus Iohannis” și ”Scaunul Viorica Dăncilă” - FOTOGALERIE
Dacă Mircea Diaconu s-a întâlnit cu botoșănenii pe Pietonalul Unirii, candidatul Dreptei Liberale (DL) la președinția României ar putea să o facă pe esplanada uriașului imobil pe care îl deține.
Căruță făcută bucăți de o mașină, un cal a murit: Avea 100 – 110 km/hGALERIE FOTO
Un cal a fost omorât, iar o căruță a fost distrusă în totalitate într-un accident care a avut loc vineri seară pe drumul Păltiniș – Darabani.
Botoșăneanul care a întors TREI scaune la Vocea României: Ai o voce foarte frumoasă - VIDEO
I-a convins pe trei dintre jurați că merită un loc la Vocea României. Lupta dintre antrenori a fost una strânsă.
Tinerețe de smarald la Filarmonică și o simfonie îndelung aplaudată - GALERIE FOTO & VIDEO
Melomanii din Botoșani rămân fideli orchestrei, aplauzele confirmând nu doar bucuria întâlnirii cu muzica, ci și o bună cunoaștere a repertoriului și a subtilităților artistice.
Doi bărbați care „meștereau” ceva la o mașină surprinși de un jandarm în timpul liber
În seara zilei de 17 octombrie 2019 un ofițer din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi (IJJ) aflat în timpul liber, a oprit un furt care se desfășura în fața sa.
Scandalagii ridicați de pe stradă, cetățenii au sunat la 112
Scandalul a izbucnit pe fondul unor neînțelegeri mai vechi.
Post de șef pe un salariu de 8.000 de lei ocupat de o femeie abia după al patrulea concurs
Un post de șef serviciu în cadrul unei instituții de la Botoșani a fost în sfârșit ocupat.
Pe ultima sută de metri a Guvernului Dăncilă: Fiscul scoate la concurs 58 de posturi de directori și șefi
Campania de ocupare de posturi este, ca amploare, fără precedent în ANAF.
Tânără cu facultate în căutarea carierei la Botoșani: Aș prefera oricum să lucrez în țarăFOTOGALERIE
Sute de tineri absolvenți sunt la Botoșani în căutarea unui loc de muncă. Au terminat studiile, iar acum mulți dintre ei nu știu în ce direcție să se îndrepte. Cei mai mulți au terminat liceul și au venit la bursa locurilor de muncă pentru a se angaja.
Bursa pentru absolvenți: Cerere mai mică decât oferta, 250 de botoșăneni și-au găsit de muncă
Puține peste 600 de participanți, pentru aproape 800 de locuri de muncă.
Lider de partid de la Botoșani, propuneri pentru funcția de prefect: Ar putea fi buni profesioniști
Un primar din Botoșani a oferit exemple de câțiva PNL-iști care ar putea fi buni prefecți.
Despre alimentație sănătoasă, recuperare și alte terapii la Botoșani, publicul așteptat la muzeu
Intrarea publicului este liberă.
Budăi, în fața sutelor de tineri fără un loc de muncă: Șomajul este la un minim istoric
Marius Budăi a fost prezent astăzi, 18 octombrie 2019, la bursa locurilor de muncă.
100 de euro pentru a găsi mai ușor de muncă în Germania, s-a ales cu dosar penal
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca au descoperit, ascunsă asupra unui bărbat cu dublă cetăţenie, română şi R. Moldova, o carte de identitate falsă care urma să fie folosită în Germania.
ANUNȚ privind organizarea licitatiei de masa lemnoasă pe picior de către Liceul Teoretic ”Anastasie Bașotă” Pomârla
1. Organizatorul licitației (denumire, adresă, număr de telefon, număr de fax, e-mail): Liceul  Teoretic ,,Anastasie Bașotă ” Pomârla  cu sediul în sat Pomârla, Comuna Pomârla, judetul Botoșani, tel. 0741545707/ fax.0231622828, email: [email protected]
Polițiștii i-au așteptat pe șoferi la trecerile la nivel cu calea ferată: SANCȚIUNI de peste 13.000 de lei!
Aproape 100 de mașini oprite, zeci de șoferi sancționați în cadrul acțiunii desfășurate de polițiștii rutieri în întreg județul Botoșani.
Aceasta idee a apartinut lui Dan Ionescu si a fost pusa in practica intr-o campanie anterioara.
20 noiembrie 2012, 16:59
ce va mai place cancanul...:) cred ca in viata oricarui om FAMILIA e pe primul loc ... daca nu te sustine familia in ceea ce faci , nu faci nimic...:)
20 noiembrie 2012, 13:02
Am avut ocazia sa lucrez cu acest om. Este un om de cuvant care mereu s-a gandit la binele celor din jur. Este de apreciat. Felicitari pentru candidatura.
20 noiembrie 2012, 12:59
Gigi, nu poti sa le ceri nimic. Suntem tineri care folosim internetul pentru orice. De ce sa cumparam ziare cand putem sta sa citim stirile pe net savurand cafeaua de dimineata? Daca iti dai cu parerea si cuiva nu-i convine repede te eticheteaza ca fiind "omul lui Gabi". Sunt nume aici care le-am vazut pe toate site-urile de stiri si tot timpul impotriva celor din ARD.
20 noiembrie 2012, 12:52
George, stiu ca esti tu. Pentru cultura ta generala, Nutu este plecat in Anglia si face facultate. Vorbesti in nestiinta de cauza. De ce nu folosesti numele tau? Stai linistit ca nu te bate nimeni. Violenta este la moda doar in USL dupa ce am avzut ce s-a intamplat la Stauceni.
20 noiembrie 2012, 12:49
mai lupu ionut, dupa tine eu , daca comentez fac parte din echipa lui alecsandru!!inseamna ca toti care citim presa online si comentam pro alecsandru suntem de acolo de unde zici tu?? si ailalti de unde sunt ?? de la usl?? stai linistit, eu citesc presa online si acasa si la munca, nu-l cunosc personal pe alecsandru, dar sunt de partea lui! decat amanta, spagarul sau penalul mai bine tanarul asta! daca astia de la usl au venit cu o asa oferta de bogata, in oameni ma refer, imi pare rau, trec in opozitie!
20 noiembrie 2012, 09:35
Doar un tampit disperat dupa putere isi expune familia. Ce inima poti sa ai sa iti expui copilul? Nici nu cred ca este legal sa faci campanie electorala apeland la minori. Poate se sesizează cineva????
20 noiembrie 2012, 09:24
Comentati la comanda fara sa ganditi! Si ce daca el promoveaza ideea de familie! Pana la urma familia este stalpul comunitatii, si ar trebui sa fie prioritara in orice societate. Daca alti politicieni nu au sprijinul familiilor lor, este o alta problema. Bravo lui pentru initiativa si felicitari pentru campania ''altfel'' !
20 noiembrie 2012, 09:01
JEGURI DE CERSETORI, USL-ISTI NETREBNICI,AGRAMATI, ANALFABETI,CALITATE UMANA ZERO, URA VISCERALA SI COMUNISTA.
20 noiembrie 2012, 01:56
ce porcarie,sigur cand au taiat PDL-ul salariile,tot la familie s-au gandit:))) mincinosi perversi
20 noiembrie 2012, 00:34
cel mai mare PDL-ist jegos face o campanie foarte jegoasa, are numai tineri care le ofera bautura si tigari numai sa poata castiga , rusine
19 noiembrie 2012, 23:47
penibil....mai lipsea si cainele..:)))
19 noiembrie 2012, 23:34
Toate comentariile pro ARD sunt date de la sediul PDL ;)) de o echipa condusa de Gabriel Alexandru :P si platita ,2 3 oameni comenteaza NON STOP :)) lasi am fost si eu in echipa asta candva si imi este rusine acum cand vad ce se petrece RUSINE SA ITI FIE ALEXANDRU
19 noiembrie 2012, 22:23
inca odata odiosenia portocalie iese la suprafata. astia isi vind si familiile numai ca sa prinda ciolanul. dezgustator. nu-i dau nici cea mai mica sansa de a fi ales.cind nu ai merite bagi familia la inaintare. jalnic, mai bine s-ar ascunde sa nu-l vada lumea ca s-a facut de ris.
19 noiembrie 2012, 22:17
Ciudat, eu l-am vazut plimbandu-se cu un Nissan Pathfinder .A naibii industrie auto romaneasca ce le-a dat prin cap sa faca
19 noiembrie 2012, 22:02
E copilul lui poate face ce vrea care-i baiul. Si pana la urma de ce sa n-o faca pentru ca nu vezi ca nimeni, mai ales tinerii nu mai cred in ideea de familie...s-a distrus totul...se destrama totul pentru ca pleaca romanii in strainatateca nu mai pot cumpara nic din cauza preturilor astea care au crescut infiorator
19 noiembrie 2012, 18:59
Pt. CETATEANUL :Vezi ca faci confuzie... co nsiliera judeteanu de la PNL e sotia lui Daniel Alecsandru.... cred ca sotia acestui candidat nu e mmbra a nici unui partid .... mai bine v-ati informa inainte de a lasa tot felul de comentarii.... chiar e de apreciat initiativa acestui tanar candidat ... poate va schimba tiparul parlamentarului roman ... mult succes ... mai ai un vot si de la mine !!!
19 noiembrie 2012, 17:56
Sunteti toti dusi cu pluta cand credeti ca acesti indivizi v-or face ceva din ce promit. DA tanar familist la Botosani pentru ca nu are bani si nu o cunoaste pe Andreea Marta si Blejner. DA sa vezi daca ajunge la Bucuresti ce va face "DA familii mari doua actuala va fi fosta din provincie gen Madalin Voicu, DA inginer sigur, ceva inginerii financiare cu baitii destepti si capac la toate DAAAA... esti baiat serios ce frumos suna cand o spui tu, ti-ai adus aminte de vorbele mamicii cand te-a dus prima data la scoala in clasa intai ca trebuie sa fii baiat serios si de acum esti mare" DOMNULE Gabriel eu te cred ca vrei sa faci ceva pentru comunitate dar cand o sa ne trezim amandoi la realitate, dumneata din euforia parfumului(lui Ungureanu cumparat din banii nostri) alegerilor si eu din ce-a a alcoolului o sa ne dam seama cata dreptate am eu daca castigi dumneata.
19 noiembrie 2012, 17:47
Deci este o ideie foarte buna chestia asta cu familia.Sper ca oamenii sa inteleaga mesajul domnului GabiRespect!
19 noiembrie 2012, 17:27
Sa te folosești de imaginea unui copil inocent pentru a aduna cateva voturi in plus este o acțiune josnica.Are un copil frumos si sa-i dea Dumnezeu multă sanatate.Totusi pana unde poți sa ajungi in lupta asta electorală?Sper doar sa nu-l judece mai târziu pentru nefericita alegere de a-si pune copilul pe toți stalpii.
19 noiembrie 2012, 17:25
mai cetatene, dar esti dus rau cu pluta! cred ca tu traiesti prin alt judet si vii cu comentarii in botosaneanul! cat despre acest mod de campanie, pe langa ca-i original si simpatic, imi inspira mai mare incredere in acest tanar, cu speranta ca nu se va molipsi de la hodorogii care dorm prin parlament! asa campanie putea sa-si faca si roxana, dar cu 7 copii si cu doi soti e mai greu sa incapa intr-un afis de genul asta!
19 noiembrie 2012, 16:41
Bravo domule Gabi Alecsandru va felicit si va respect aveti votul meu un familist convins care stie ce vrea de el si sine isusi! Cine din candidatii altor partide e familist si e atras de chestia asta nimeni respect domul Gabi
19 noiembrie 2012, 16:40
Eu nu as anticipa, Jack pentru ca nu-l cunosti, nu stii ce vrea sa faca. Asteapta si apoi comenteaza. Poate ca omu, fiind tanar nu va face parte din categoria parlamentarilor USL care doar au dormit si au mancat si s-au imbogatit.
19 noiembrie 2012, 16:36
Jack, aici gresesti. Ai vazut ca cei din USL isi cumpara case si 2 3 masini dupa 6 luni de guvernare si crezi ca toti vor face la fel. Cred ca acest tanar va face in primul rand bine cetatenilor.
19 noiembrie 2012, 16:34
aaa,gogu se referea ,ca ar fi fost mai bine sa astepte sa ajunga deputat si abia dupa ...sa faca poze cu jeepul si vila de rigoare.
19 noiembrie 2012, 16:23
daca este o rusine sa arati ca esti familist atunci lasatineeeeeeeee cu prostiiile pe care le aveti in cap
19 noiembrie 2012, 16:18
Văd că sunt mulţi comentatori retrograzi în gândire!La americani se poartă chestia şi nu văd care-i problema...dar tot la ei,după alegeri învinşii felicită câştigătorii,nu-i batjocoresc ca la noi!Şi eu o să votez băiatul ăsta,pentru că este tânăr ,are studii la timpul lor făcute,doar n-O să votez bătrâni senilizaţi,sau aproape de senilizare!
19 noiembrie 2012, 16:17
In primul rand ca e lider la tineret si doi, ca orice tanar cred ca are si el voie sa mearga la terasa nu tre sa stea inchis intre 4 pereti chiar daca e familist convins. In plus, omul chiar a derualt cateva activitati si proiecte in oras.
19 noiembrie 2012, 16:16
CAT EGOISM LA ACEST CANDIDAT,DE ALTU FEL LA TOTI CEI DIN PDL-MISCAREA BOTOSANI SI ACUMA A.R.D va FOCUL DE CIUMATI,CARE SI AU BATUT JOC DE ROMANIA. MAI CANDIDAT,DE CE NU A-I PUS INIMA DE LA COADA VACI IN STANGA SI IN DREAPTA SAGEATA PNL CA SOTIA FACE PARTE DIN U.SL. .CETATENI BOTOSANENI VEDETI CE FAMILIE DE GRIJILE VOASTRE VOR SA SE OCUPE?? RUSINEA RUSINILOR,DE CE NU-SI DA SOTIA DEMISIA DIN CONSILIERA JUDETEANA PNL SI SA LASE LOCUL ALTUI INDREPTATIT SA-L OCUPE??UITE ASA SE FORMEAZA FAMILIE M......IAR NOI CEI MULTI II VOTAM SA TRAIASCA EI BINE. ARD -RUSINEA RUSINELOR,SUNTETI CORCITI,ETC.
19 noiembrie 2012, 16:14
Nu stiu ce ti se pare rusinos in povestea asta cu familia pentru ca tot mai putini tineri mai cred in ideea de familie si el incearca sa arate importanta familiei in viata unui om.
19 noiembrie 2012, 16:13
Am cautat pe google ceea ce a facut domnul Gabriel de-a lungul timpului. Am fost surprins placut de ceea ce am aflat. A donat sange, a facut cadouri copiilor nevoiasi, a participat la Let's do it Romania si multe altele. Felicitari!
19 noiembrie 2012, 16:12
Ceva iesit din comun ce da bine. Sunt cele mai reusite bannere si afise din toate campaniile de pana acum. Sa nu mai spun nimic de faptul ca vad in el un viitor mai bun pentru tineri. Din partea mea aveti un vot!
19 noiembrie 2012, 16:09
Eu il cunosc pe acest om si stiu ca isi iubeste familia. Faptul ca vrea sa arte si oamenilor ca e un bun familist mi se pare o idee absolut buna pentru ca in felul acesta mai promovam ideea de familie pentru ca si asa ideea asta s-a dus dracului in tara asta. Tot mai putini romani cred in ideea de familie din cauza situatiei financiare dezastruaose la care ne-a dus PSDul. Suntem la pamant si nimeni nu mai spera ca poate sa-si intemeieze o familie, nu mai crede nimeni in acest concept. Bravo acestui domn ca promoveaza ideea de familie!
19 noiembrie 2012, 16:09
Acum la modul serios. Ce este rusinos in faptul ca este familist si ca familia sa il sustine? Vorbiti ca sa nu taceti din gura. Cred ca este de apreciat faptul ca nu se fereste. Succes domnule Gabriel!
19 noiembrie 2012, 16:07
oare ei au fost de acord sa-i puna pe afise?Uite nevasta draga si copil micuț, dacă ajung deputat... o să fim mult mai bogați... doar sper să nu mă prindă ca pe ală de la vrancea!!!
19 noiembrie 2012, 15:59
rusinos oameni buni sa recurgi la asemnea lucruri... sa iti iai copiii alibi si paravan pentru o candidatura sortita oricum esecului.asemenea fatarnicii cu proprii copii tarati intr-o campanie in care domnul asta incearca cu o disperare care te sufoca sa ne mai pacaleasca cum ne-au mai pacalit alti ilustri actuali parlamentari din acelasi partidul.ps. partidul acum s-a transformat in alianta. dupa algeri in ce se va mai transforma? probabil ca in scrum
19 noiembrie 2012, 15:53
asta este fostul vice de la tineretul P.D.L.-ist,cunoscut mai mult prin zona teraselor...Succes !!!
19 noiembrie 2012, 15:52
Confuzi situatia USListilor cu a domnului Alecsandru. El nu are jeep si nici vila. Se vede ca e familist si isi respecta familia!
19 noiembrie 2012, 15:52
Gogule, te informez ca Gabriel sta in acelasi cartier cu mine. Nu are nici vila si nici jeep. Are un apartament modest si o masina romaneasca. Asta pentru cultura ta generala. Nu te-ai interesat destul despre el.
19 noiembrie 2012, 15:50
Trebuia sa se fotografieze cu familia in fata vilei cu Jeep la poarta
19 noiembrie 2012, 15:39
Daca te-ai informat ar trebui sa stii ca salariile bugetarilor cu crescut cu 50% pana la venirea crizei, iar pensiile erau de minim 34 lei si au dacut pensiile minime de minim 350 de lei. Ce vina au ei ca a venit criza. Daca nu diminuau pensiile si salariile tara intra in faliment. Era mai bine. Au atras atatea fonduri europene pentru atat de multe proiecte. Guvernarea USL ce-a facut in 6 luni? Cate fonduri au atras?
19 noiembrie 2012, 15:38
Iar Portariuc tremura de frica cand i-am pus o poza cu copilul pe Facebook :)) Telefoane disperate, balbaieli la telefon despre cum "nici la americani" nu se pun poze cu copii minori online, etc. Si acum se ascunde chiar el sub presul de la Primarie... sau in debaraua noii sale vile. Previzibil... previzibil pentru un om slab si prost intentionat inca de la inceput.
19 noiembrie 2012, 15:17
cind au taiat pensiile si salariile, cind au devalizat bugetul tarii s-au gindit tot la familiile lor.... dar familiile noastre?
19 noiembrie 2012, 15:12
Este prima data cand vad un candidat care arata ca este un familist convins. Atata vreme cat iti pasa atat de mult de familia ta, cred ca-ti pasa si de binele celor din jur. Cu siguranta il voi vota.
19 noiembrie 2012, 15:02
kalapod.net%20
starshiners.ro%20
Sondaj
Sunteți mulțumiți de serviciile medicale prestate în spitalele din Botoșani?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
„Nu știu cine o să fie prefect. E clar că nu știu cine o să fie prefect. Dar cred că nu e un lucru simplu să fii prefect.  Este bine, indiferent de relațiile personale pe care le am cu cineva în momentul de față, cred c ...
astratex.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
acum 2 zile
EUR
Euro
4.7556 lei
USD
Dolarul SUA
4.2732 lei
CHF
Francul elveţian
4.3243 lei
GBP
Lira sterlină
5.5125 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.9319 lei
XAU
Gramul de aur
204.4044 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2458 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.4380 lei
AUD
Dolarul Australian
2.9202 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.2526 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1853 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6366 lei
Vremea
astăzi
Botosani
o C
Dorohoi
o C
Bucecea
o C
Darabani
o C
Saveni
o C
Ştefăneşti
o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics