Ştiri
EXCLUSIV: Chef în şcoală cu primar, muzică, dans şi băuturică - FOTO
Petrecere de pomină la Şcoala Gimnazială nr. 1 din Mileanca vineri, 8 Martie 2013. Locaţia: o sală de clasă. Petrecăreţii: de la primar până la săteni, ciobani de stână şi câteva cadre didactice, toţi adunaţi la şcoală unde au „pus-o” de-un bairam cu bere, tărie, mâncare, muzică şi dans.

Potrivit unor surse locale, petrecerea la şcoală ar fi fost ideea primarului care a ţinut să marcheze Ziua Internaţională a Femeii şi să le sărbătorească astfel pe sătencele din comună. Într-o sală de clasă băncile au fost transformate în mese ca la restaurant, acoperite cu feţe albe de masă pe care tronau băuturi răcoritoare dar şi alcoolice sau diverse mâncăruri. Totul garnisit cu muzică şi dans general.

„Dl. director al şcolii a lansat invitaţia”

Cel vizat însă susţine contrariul şi afirmă că de fapt cheful ar fi fost organizat de cadrele didactice în frunte cu directorul de şcoală, Gheorghe Ţurcănaşu. „Alături de cadrele didactice de la Şcoala Mileanca, m-au invitat şi am participat cu drag. Cadrele didactice de la şcoală au organizat şi am fost invitat şi eu alături de alţi consilieri. Dl. director al şcolii a lansat invitaţia pentru absolut toate cadrele didactice şi care au putut să participe au participat şi au sărbătorit pe doamnele noastre dragi”, a explicat primarul comunei Mileanca, Ioan Ursachi.

„Poate erau şi alte locaţii”

Discuţii ar fi fost cu privire la folosirea sălii de clasă pentru bairam. O recunoaşte şeful Primăriei care este de părere că ar fi existat şi alte locaţii cum ar fi o sală folosită drept cămin cultural. „S-a mers pe varianta să se facă acolo la şcoală…poate erau şi alte locaţii, sigur erau. Avem o sală a fostului CAP şi am botezat-o cămin cultural, dar nu este amenajată aşa să corespundă, e o clădire veche, nu este renovată”, a mai spus primarul.

„Petrecere... fără gazdă”

Culmea, tocmai gazda sau organizatorul evenimentului, în speţă directorul de şcoală a absentat la distracţie. Motivul? Ar fi simţit faptul că s-ar putea ca petrecerea să fie „monitorizată” şi ar fi ales să nu mai participe tocmai pentru a nu fi tras la răspundere. „Până în ultimul moment a spus că vine şi nu a mai putut să vină, da, era dumnealui ne-a oferit şi locaţia, am şi discutat se ştia că o să fim monitorizaţi, sunt jocuri din astea publice care nu fac bine, dumnealui în ultimul moment ne-a anunţat că nu mai participă, poate se temea, că se ştia că o să fim filmaţi, am fost filmaţi, se temea de riscul acesta”, a mai spus Ioan Ursachi.

"Există posibilitatea închirierii de spaţii şcolare..."

Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean nu au apreciat însă petrecerea care a fost clar dată în cinstea femeii însă fără a se cunoaşte exact cine a fost de fapt organizatorul. Potrivit conducerii instituţiei spaţiile din unităţile de învăţământ pot fi închiriate cu acordul Consiliului Local pentru organizarea de diverse activităţi culturale. „Atâta timp cât sunt organizate activităţi care nu încalcă legea educaţiei naţionale am putea spune că pentru acest tip de activităţi este posibilitatea ca spaţiile şcolare să fie închiriate. Dacă ar fi fost o sală de festivităţi care să nu fie dotată cu bănci, cu tablă şi să poată fi folosită de comunitatea locală pentru diverse activităţi culturale, cum se întâmplă la noi care se lasă şi cu o petrecere în limita bunului simţ am putea spune că ar fi putut avea loc o astfel de petrecere într-o sală de festivităţi a şcolii, prin decizia CL de închiriere a spaţiului respectiv, dacă comunitatea locală nu are un cămin cultural”, a declarat Cătălina Lupaşcu, inspector şcolar general adjunct.

"...Fără încălcarea legii educaţiei naţionale"

Ceea ce s-a petrecut însă la Şcoala din Mileanca depăşeşte orice limită de bun simţ, petrecăreţii neavând măcar grija acoperirii tablei folosită în procesul educaţional al elevilor. Chermeza din 8 Martie va ajunge în atenţia unei comisii formată din inspectori şcolari. „Nu este normal, dacă acest lucru s-a întâmplat într-o sală de clasă. Noi prin sesizarea pe care dv. ne-aţi făcut-o, vom trimite la şcoala respectivă o comisie formată din doi inspectori şcolari care să verifice ceea ce s-a întâmplat în spaţiul şcolii”, a încheiat inspectorul şcolar general adjunct. Directorul unităţii de învăţământ, Gheorghe Ţurcănaşu nu a putut fi contactat de reporterul Botoşăneanul întrucât avea telefonul închis.
Un alt scandal a izbucnit la o şcoală din Mileanca în decursul anului 2011 prin organizarea unei nunţi şi când vinovată a fost găsită… femeia de serviciu care şi-a pierdut locul de muncă.
CITEŞTE:
 SCANDALOS : Femeie de serviciu dată afară pentru nuntă în şcoală




ACUM: Sute de oameni la porțile ștrandului de la Cornișa, cozi mai ceva ca pe vremea comuniștilor – FOTOGALERIE
Imagini memorabile pot fi văzute în aceste clipe la Cornișa Aquapark & Sports. În apropierea piscinelor sute de oameni au format o coadă care se întinde pe zeci de metri.
AZI DIMINEAȚĂ: Mașină cu patru tineri răsturnată în șanț, două fete transportate la spital – GALERIE FOTO
Eveniment rutier petrecut azi dimineață în jurul orei 4:00.
Tânăr cu afaceri ILEGALE băgat după gratii la Botoșani
Polițiștii au încătușat un „afacerist” cu probleme.
Vești mari pentru șoferi: CE decizie a luat Guvernul
Se pregătește o investiție pentru conducătorii auto.
Puzderie de posturi scoase la concurs, de la director la șofer: LISTA
Noi posturi au fost scoase la concurs la instituțiile din Botoșani.
ACCIDENT: Copil lovit în plin de o mașină transportat de urgență la spital
Eveniment rutier cu o victimă petrecut ieri în județul Botoșani.
Filmul accidentului teribil tren – Range Rover: CE s-a întâmplat cu șoferul când au ajuns pompierii de la descarcerare
Accidentul din județul Suceava în care a fost implicat un conducător auto din Botoșani s-a produs vineri în jurul orei 19.00, fiind anunțat prin intermediul unui apel la 112 de către un martor.
Restaurant din zona zero a orașului, scos la vânzare ”la cheie” – FOTOGALERIE
Imobilul din strada Independentței, unde timp de trei ani a funcționat ”Caffe & Bistro Toscana”, a fost scos din nou la vânzare.
Botoșani, pe lista super selectă a locurilor din România cu efect terapeutic: se respiră cel mai curat aer din România
Botoșaniul face parte dintr-o companie de invidiat. Municipiul reședință de județ a fost introdus pe lista localităților din țară cu efect terapeutic în care este indicat să îți petreci timpul.
Enache și-a luat țeapa vieții la Astra: a plecat fără să fi fost plătit jumătate de an
Costel Enache (46 de ani) a semnat vineri rezilierea contractului cu Astra Giurgiu, la o zi după ce Dan Alexa, fostul tehnician de la retrogradata Dunărea Călărași, preluase deja echipa.
Centru de sănătate privată inaugurat cu baloane, spectatori și un erou al timpurilor noastre – GALERIE FOTO
La trei ani de la înființare, WorkTape Medical Botoșani s-a mutat într-un sediu nou, așa cum inițiatorul său și-a dorit încă de când se afla pe băncile facultății.
Un mopedist băut și fără permis din Suceava s-a izbit într-un VW din Botoșani
Un botoșănean aflat prin Suceava a avut ghinion să dea în trafic peste un mopedist aflat sub influența băuturilor alcoolice. S-a întâmplat joi dimineață, când bărbatul din urmă ieşea din curtea unei societăţi comerciale din localitatea Hancea, Verești.
ULTIMA ORĂ: Un bărbat cu trei femei în mașină a ieșit de pe șosea și a rupt în două un stâlp de beton
Garda de Intervenție a Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani a fost solicitată sâmbătă în jurul orei 11:00 în localitatea Stăuceni pentru un accident.
Primarul de Corni în stare critică, ars aproape tot corpul după ce i-a explodat cazanul de ţuică
Primarul comunei Corni, din judeţul Botoşani, este în stare critică, la spital, cu arsuri pe 90% din suprafaţa corpului, după ce cazanul de ţuică din curtea casei a explodat şi l-a stropit cu lichid fierbinte. Medicii caută soluţii pentru transferul bărbatului într-un centru de mari arşi.
Fostul prim-procuror, eliberat din funcție de președintele Iohannis
Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, vineri, decretul de eliberare din funcţia de procuror a lui Gheorghe Stan, procuror-şef al Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, acesta urmând să fie numit la Curtea Constituțională a României (CCR).
Botoșănean într-o mașină de teren lovit frontal de tren și târât 30 de metri la Câmpulung – FOTOGALERIE
Mașina de teren a fost lovită în plin de trenul InterRegio Timișoara - Iași la pasajul Valea Caselor.
De ce un apartament NOU? Durata maximă de viață a clădirii - un MOTIV pentru care să te muți într-un apartament nou
(P) Conform Eurocod - Bazele proiectării structurii, pentru clădirile de locuit durata de viaţă proiectată este de 50 ani.
Șofer din Botoșani implicat într-un accident, un bărbat transportat la spital
Un botoșănean a fost implicat într-un eveniment rutier în județul vecin.
„Frații Dedeman” dau un nou tun - CE au cumpărat antreprenorii
Grupul Dedeman se află în continuă expansiune.
REZOLUȚIE ALDE Botoșani: Călin Popescu Tăriceanu să își anunțe candidatura la alegerile prezidențiale
ALDE Botoșani a transmis un mesaj public.
2 aprilie 2013, 20:24
Domnu'/d-na mos Craciun,ce va deranjeaza mai mult?faptul ca nu lucrez la primarie?sau va deranjat ADEVARUL.Poti sa ma dai pe mana politiei postale,ha,ha ce surpriza o sa ai,dar nu uita ca "reciproca"e valabila.Si s-a vazut inteligenta ta cand ai scris PS-ul,frumos,nimic de zis.........pentru un cadru didactic de Mileanca-Havarna....merge...
19 martie 2013, 13:48
@Ionut: sa-mi arati greselile, ca te dau pe mana politiei postale!PS: Ionuţ, am o mâţă, nu mi-o f**i? :P
16 martie 2013, 23:39
Pentru M.C.Daca esti"cadru didactic",nu se vede, ai mai multe greseli de ortografie decat are t.d.Nu te mai da cu curul de pamant ca le stii tu pe toate,nu inteleg ce cauti si tu pe net? ca sa-ti arati "inteligenta"....?Pune mana si fa planuri de lectii si pregateste-te pt.orele elevilor ca esti jalnica.Toata lumea se palnge de tine si mai lasa cafelele alea naibii .In domeniul informaticii esti cam prostovana......mai invata si apoi sa scrii sau sa vorbesti.
16 martie 2013, 15:38
MC,tu esti satula de ,,prostovani " si ei de tine ,pana si cei din satele vecine.Nu uita ca traiesti de pe spinarea lor.
15 martie 2013, 19:28
Scapatule, "profsoarele" alea erau invatatoare, pana la urma?Sunt satula de toti prostovanii cu acces la net! Auzi, "programa scolara"... Ce stii tu de asta? Ai ajuns angajat la primarie si crezi ca stii tot?
15 martie 2013, 15:00
Ca bine zici un mileancean! Tot timpul s-au facut petreceri in scoala, si tot timpul, indiferent de cine era director sau primar, erau toti acolo, crema milencii sa se distreze. Cateodata lunea cand ajungeam in clasa mai mirosea inca a salata boeuf si a chiftele, ce gateau doamnele profesoare sau alea de la primarie. Noi eram atat de obisnuiti ca ni se parea normal. Ceea ce ne deranja cu adevarat era cand profsoarele ne trimiteau in timpul orelor sa le cumparam cafea sau sa facem diverse lucruri pentru ele, si azi cred ca asta era mai grav, asta ne impiedica sa fim atenti la ore si sa parcurgem programa scolara. Poate ca de asta si aveam atat de multi colegi analfabeti care treceau pana in clasa a 5a fara sa stie sa scrie! Cine stie? Poate s-a schimbat situatia in ziua de azi, insa eu singur nu am ce mari multumiri sa le spun celor care mi-au fost profesori, in liceu mi-a fost foarte greu sa ajung la nivelul clasei.
15 martie 2013, 10:02
urat
14 martie 2013, 20:05
dar ce primar fotogenic aveti la Mileanca mai bnine l-ati duce la o gradina zoo ,intr-o cusca ,cu citeva banane alaturi a-ti face bani frumosi cu el
14 martie 2013, 18:30
Vai ce stire de senzatie!Ce se intampla la Mileanca fratilor de nu mai aveti loc unii de altii?Mare distractie la scoala.... Amintiti-va ce se intampla cu ani in urma in scoala cand erati toti prieteni si petreceati de 8 Martie cu orchestra ,va mai chinuia si talentul si va apucati de cantat live stiti voi bine cu cine in frunte.Dansati de rupeati podelele.E urat ce a facut politica din voi,v-a orbit si v-a inveninat sufletele incat sunteti gata sa va sufocati in propriul venin.In loc sa va muscati de dos unii pe altii mai bine ati pune umar de la umar sa faceti ceva pentru satul ala amarat.
14 martie 2013, 16:49
pt Mc.1. Legea Italiana: faptul in cauza este react si este pedepsit pana la 3 ani de inchisoare informeza te...si avand in vedere ca suntem rezidenti in Italia, iar account-ul facebook este italian am putea apela si la asta :P2. in legea romaneasca"CAPITOLUL XIProtectia portretului, a destinatarului corespondenteisi a secretului sursei de informareArt. 88(1) Utilizarea unei opere care contine un portret necesita consimtamantul persoanei reprezentate in acest portret. Autorul, proprietarul sau posesorul acesteia nu are dreptul sa o reproduca sau sa o utilizeze fara consimtamantul persoanei reprezentate sau al succesorilor acesteia, timp de 20 de ani dupa moartea persoanei reprezentate, tinand sa precizez ca fotografia care retrage chipul sau fata unei persone sau o persoana poate fii usor recunoscuta are caracter de portret. Regulile Facebook raspund legilor fiecarei tari in parte si fiecare legislatie este direct sub legislatia europeana pentru toate tarile mebre UE.Si MC nu te mai agita atata pentru ca daca era asa legal cum sustineti toti politia nu incepea o ancheta....si avand in vedere ca denigrati prin mesajele vostre acum chiar ca voi expune cazul direct Politiei Postale Italiane. Nu impresionezi pe nimeni din spatele unor litere......
14 martie 2013, 14:35
Mc, nu ti o fi rusine??nu ar trebui sa te manance pe tine in c.ur, ce pune unul sau altul pe facebook. Pot sa pun tot ce am eu chef, asta nu da dreptul nimanui sa ma dea la ziar cu pozele MELE. Eu nu trebuie sa dau socoteala nimanui pt ce pun pe facebook, ai inteles ? Vad ca habar nu ai de conditiile de utilizare facebook, da' vii si scuipi venin aici. Spune ce te deranjeaza, ca n ai baut si tu la bairam? ca nu ti ai umplut gura cu sarmale? Si daca tot cunosti atatea despre familia mea, prezinta te draga, sa ne spurcam in cunostinta de cauza. Sau coiele tale sunt prea mici pt asa ceva? Si daca ma si cac in drum si am chef sa ma laud te zgarii tu de ciuda? Care e problema, cine esti tu sa ma judeci? VEzi ti de lungul nasului si de chilotii tai cacati, nu am nevoie de tine sa i speli pe ai mei. ok?
14 martie 2013, 14:11
asta e stire ,S B cand am stat la mileanca inzapeziti nimeni nu a facut nimic ,atunci era stire nu acum ca sau distrat putin si ei ,ce rau au facut Primaru e cu noi si la bine si la rau nu ca altii invidiosi si rai,
14 martie 2013, 09:53
13 martie 2013, 19:35
Vai de capul vostru! Auzi, poze pe facebook proprrietate privata! PAI DE CE LE-AI MAI PUS PE FACEBOOK???? CE INSEAMNA BUTONUL ALA "SHARE" SAU "CONDIVIDERE" PENTRU ITALIENII LU' PESTE? CE INSEAMNA?!Ah, cred ca o sala se putea gasi la primarie sau in bordel la Licu... scuze, in local... :)Dar daca tot ati facut chef la scoala, macar nu puneti pe facebook!!!!Vorba aia: daca tot te caci in drum, nu te si lauda cu asta!
13 martie 2013, 18:29
Inca o chestie: mi se pare foarte comunism ca tehnica ceea ce s a intamplat. Luam niste poze de pe facebook si dam la ziar, ca ziarul face legea in Romania. DEnigrarea si atacurile in ziar sunt tehnici dictaoriale si comuniste,din vremuri care ar trebui sa fie apuse. Un om normal ar fi procedat cu demnitate si ar fi sesizat direct inspectoratul scolar, consiliul local (daca in opinia lui ceea ce s a intamplat ar fi fost grav). Cele doua institutii ar fi condus o ancheta . Insa iti trebuie curaj si demnitate pt asta, e mult mai mult sa te ascunzi dupa un calc si sa trimiti poze prin email unui ziar.
13 martie 2013, 14:09
Mai Ionut usor cu adjectivele pentru ca nu esti imun in spatele unui prenume si un IP...pentru toti ignorantii care se cred inteligenti si pentru cei care se dau cu curul de pamant cu Sentinta Curtii de Apel Targu Mures:Sentinta se refera la distribuirea informatie intr-un loc virtual sau nu denumit ''public''(informatia postata nu prezinta caracter de drept de imagine ) si nu la fotografii care retrag persoane private in cotidianul lor si care nu ofenseaza prin comportamentul lor pe nimeni si nimic; chiar daca afirma ca facebook este spatiu public fotografiile sau orice alt material ce se posteaza este de proprietatea celui care a postat, esclus cazul in care posteaza un material ce nu-i apartine....in normele facebook este specificat ca : chiar daca Facebook stocheaza materiale sau fotografii informatii etc si le poate distribui cel ce le a postat este si ramane in continuare proprietarul acelei informatii fotografii sau material...deci fiinte pamantene daca faceti share al unui material care imi apartine eu raman in continuare proprietarul materialului respectiv chiar daca este intr un spatiu public deci daca un jurnal sau orice alta modalitate de dez''informare'' in masa are obligatia legala de a mi cere consensul sau de a cumpara copyright-ul .....deci eu daca pun o fotografie cu mama mea este proprietatea mea , dar nu o poate vinde si nici un o poate utiliza in cine stie ce scopuri inafara de a o distribui in reteau facebook...daca cineva se simte ofensat de fotografie sau aceasta prezinta aspect denigrant si cineva face un atac de cord cand o vede atunci ma poate da in judecata....Atribuirea adjectivului public unui loc virtual nu liberalizeaza pe nimeni de a lua fara consens un material ce apartine de drept altcuiva...atunci ma duc si eu pe strada si imi aleg orice se poate gasi intr-un spatiu denumit public din punct de vedere legal...si fac ce vreau ca doar ce ma intereseaza e intr-un loc public atunci pot folosi cum vreau si cand vreau chiar daca nu este de proprietatea mea....
13 martie 2013, 13:50
De ce Ionut ai interzis tu, nu au voie oamenii sa se simta bine ? Unde vezi mai baiete copii care incearca sa invete? NU era in timpul programului scolar. Mai baiete, pozele puse pe facebook raman proprietatea celui care le-a pus. Fa o diferenta intre dreptul de a folosi niste imagini si dreptul de proprietate. Poza pe care o pui pe facebook nu o faci cadou nimanui, ramane a ta, insa accepti ca poza respectiva sa fie folosita si de ceilalti utilizatori amici. Ei nu au voie sa faca asta in scos lucratif sau denigrant, ceea ce nu e cazul ziarului. Care foloseste aceste poze pentru a castiga niste bani si pt a denigra niste persoane. Ziarul ar trebui sa plateasca drepturi de autor Anei.
13 martie 2013, 13:45
Ma doare capul cand vad la ce nivel de prostie sunt comentariile date mai sus.In primul rand NIMENI nu are dreptul sa bea si sa se distreze intr-o institutie unde copiii incearca cel putin sa invete ceva, si nu in ultimul rand unde multe accesorii din sala de clasa sunt cumparate din banii parintilor.Iar in legatura cu doamna/domnisoara crispata cu pozele ei de pe feisbuc, te anunt domnita ca NU ai ce sa faci, nu ti-a spart nimeni calculatorul, nu a intrat nimeni peste tine in casa deci prin urmare legea pe care o invoci nu are nici-o valoare, e plin de imagini cu persoane inclusiv goale care au fost scapate pe facebook si preluate de toata lumea, deci eu propun sa nu te mai faci de ras pe aici daca nu stii pe ce planeta traiesti
13 martie 2013, 12:49
Jegos articol.Numai la noi se poate scrie ? Asta se datoreaza faptului ca am trait sub domnia lui Mafuteyu,care-i frate bun cu giorgi bidus,cu roscatul balos (AZA) si cu Rosoaia sexoasa.Aveti rabdare ,mai frustatilor ! Ati furat destul de la CAP,aveti case,palate,lasati-ne si pe noi sa ne distram in liniste,fie si in scoala ! Dana,cand era director faceati ORGII in scoala,acum e randul ciobenilor s-o comita.Regret absenta cazacilor,era mare chef cu ei.
12 martie 2013, 22:34
Sincer, mi se pare un gest urat! In zilele de sarbatoare , la tara, oamenii din mediul rural , nu au restaurant, nu au o incapere special amenajata sa petreaca , la fel cum au facut si acesti profesori!....Vrei sa spuneti ca voi de 8Martie ati municit din greu si nici n-ai cinstit intre colegi un pahar in cinstea femeii! Va pricepeti la discriminare! Rusine d-nului Sergiu B.
12 martie 2013, 20:51
Eu,Primarul kare este nu mai komentaz nimik,astept doar ,PEDEPSIREA FEMEILOR care au indraznit sa se distreze de ziua lor.Succesuri,baieti si... bagati mare cu presa!Intr-o zi o sa PAPATI RECE.
12 martie 2013, 19:41
Eu,Sultan Suleyman am decis:Mare Kef la Mileanca !Consider ca Ziua FEMEII trebuia markata si la noi.Cu siguranta ca in judetul Botosani s-a organizat in cel putin 20 de scoli aceasta sarbatoare,dar la Mileanca avem,din Pakate, "Oameni de bine" si se skimba putin situatia.Tine de edukatie,trebuie "pusa la punkt FEMEIA ca sa stie cine-i stapanul gospodariei.Mentalitate de la Mafuteyu,ce trebuie data uitarii,iar generatia aceasta,obraznika trebuie sa-si respekte aproapele si Prietenii.Va provok:sa konstruim ceva si pentru milenceni !
12 martie 2013, 19:34
Eu,Sultan Suleyman am decis:Mare Kef la Mileanca !Consider ca Ziua FEMEII trebuia markata si la noi.Cu siguranta ca in judetul Botosani s-a organizat in cel putin 20 de scoli aceasta sarbatoare,dar la Mileanca avem,din Pakate, "Oameni de bine" si se skimba putin situatia.Tine de edukatie,trebuie "pusa la punkt FEMEIA ca sa stie cine-i stapanul gospodariei.Mentalitate de la Mafuteyu,ce trebuie data uitaruii.
12 martie 2013, 19:27
Eu,Sultan Suleyman,am decis:serbez Ziua FEMEII! Si am zis.E vreo problema ? Cine nu-si respecta MAMA,SOTIA,IUBITA nu-i OM.La Mileanca nu s-a organizat de multa vreme o astfel de intalnire,iar daca acum s-a facut,de ce s-a facut ? Evident,deranjeaza pe unii care ESTE...persoana fizica.Putin respect,Koana Fanica si cine nu-i ku noi sa se abtina !
12 martie 2013, 19:11
ăştia-s jurnalişti la distanţă ! :)) mergeţi şi vindeţi ouă în piaţă, că ne-am convins cât sunteţi de profesionişti !
12 martie 2013, 17:19
Drept la replicaLegea bunului simt si jurnalismul de baltaCa urmare a pozele publicate pe data de 11 Martie 2013 de catre jurnalul d-voastra profitam de dreptul pe care il avem de a raspunde afirmatiilor malitioase si calomnioase punand si noi la randul nostru cateva intrebari.Am vrea sa stim domnilor jurnalisti, reprezentati ai unui ziar care se doreste a fi un ziar de informare si ancheta cu ce drept ne-ati catapultat in randul persoanelor publice publicand poze private, facute in timpul nostru liber, intre prieteni si colegi?Am vrea sa stim cum se face ca o petrecere privata pentru a sarbatori Ziua Femeii se transforma in informatie de interes public? Chiar depinde viitorul Milencii sau Botosaniului de cum si unde am petrecut ziua femeii? Este aceasta informatie de interes public?Cu ce oripilam opinia publica? Pt ca ne iubim sotiile si ne simtim bine impreuna?Sau intr-un atac de misoginism ar fi trebuit sa trimitem femeia la cratita dandu-i si doua palme dupa ceafa, pentru ca nu i asa ce mare lucru e de sarbatorit pe 8 martie?Cu ce e socanta utilizarea unei spatiu inchis dintr-o scoala intr-o zi in care elevii sunt liberi? Ce legatura are petrecerea noastra cu cat invata elevii sau cu capacitatea profesorilor de a face bine profesia lor? Unde si cand s-a decis ca spatiul unei sali de clasa nu poate fi alocat altor activitati atat timp cat activitatea elevilor nu este cu nimic jenata?Ati vazut undeva in acele poze indecenta, ultraj la bunele moravuri? Nu vi se pare ca “niste oameni au facut o petrecere la scoala” suna mai degraba a barfa banala decat a informatie? Ce utilitate are ceea ce ati publicat?Legea bunului simt ar fi obligat in primul rand ca persoana care v-a trimis fotografiile sa nu fi facut asta. Pe voi v-ar fi obligat sa dati dovada de seriozitate si sa aruncati la cos acele fotografii. Pe noi ne obliga se ne indignam si ne aparam dreptul la viata privata, de atacuri josnice si nejustificate.Ati pus mana vreodata pe un cod de deontologie jurnalistica? Daca da, ati citit mai mult de titlu?Va considerati jurnalisti sau fituicari? Faceti anchete sau cancanuri? Scrieti pt a informa sau pt a barfi? Va pasa de chestiuni de ordin social si public sau mai degraba de activitatile private a unor oameni care nu au statut public?Poate ati dori o poza cu hartia noastra igienica, sa scrieti ce culoare si textura are. Reprezinta aceeasi valoare ca informatie cu ceea ce ati scris despre noi. Raspunsurile la intrebarile noastre se afla in ceea ce publicati. Si in niciun caz asta nu va credibilizeaza si nici nu va face cinste.
12 martie 2013, 16:39
vai!dar ce subiect important!nici nu stiu cum mai puteti dormi noaptea de atata grija!....cadrele didactice isi petrec activitatea 6,7 ore la scoala de luni pana vineri...naumai la munca se pot intalni?de ce nu si la o "sezatoare"? dar serbarea de 8 martie de ce nu a fost publicata?munca nu se vede?si de sa acopere tabla?e icoana sau ce?juca cineva x si 0 ? o fi scoala moschee?si cat despre ciobanul petrecaret...ce are domnule?nu e om si el?poate e un prieten foarte bun al primarului,directorului..ce conteaza?sunteti rasisti cumva?nu pot fi toti "culti "asa ca voi...umbla cineva cu diploma in frunte,scrie pe el profesor,politist,etc?sunteti josnici!
12 martie 2013, 16:39
wa da ce va freaca pe voi grija...a fost in casa voastra sau pe banii vostri???...nu am fost acolo dar...nu ma freaca griaca pe voi ;) si acel care a pus pozele astea aici sunt proape sigur ca e un invidios pe care ati omis sa il invitati si astfel sa razbunat ;)...bafta domnule primar si tinet-o tot asa nu va luati dupa toti invidiosii ;)
12 martie 2013, 15:59
Corectez:pozele erau pt. amici ,nu erau facute publice,prin ce mijloace "le-ati achizitionat ? "Prefectura sa dea fonduri pt. construirea unui camin cultural,cum a dat la alte sate si apoi sa ne intrebati de ce facem ziua internationala a femeii in scoala .
12 martie 2013, 13:02
Buna-ziua,imi pare foarte rau ca trebuie sa dau ziarul in judecata deoarece v-ati folosit de pozele mele,care nu erau pt. amici,nu erau facute publice,trebuia sa va miscati pana aici la fata locului sa vedeti ce si cum,nu sa scrieti toate tampeniile.In primul rand a fost o adunare a catorva familii,doar era ziua femeii si s-a sarbatorit peste tot,fara bautura alcoolica,cateva cutii de bere fara alcool si s- aservit un aperitiv ,s-a stat cateva ore dupa care fiecare la casa lui,nu cum ati denaturat dv si ati dezinformat publicul cititor,nu sunteti decat niste mincinosi,de ce ati abuzat de pozele mele???Cred ca stiti despre "legea proprietatii" nu ??Sau cel care vi le-a dat a avut tupeul sa zica ca le-a facut el,cred ca imi dau seama ce amicitie exista intre dv si hotul care mi-a luat pozele,un lucru f. josnic,nu ma asteptam din partea unui ziar ca al vostru sa se foloseasca de pozele mele ca si cum ar fi ale voastre,o sa platiti cu varf si indesat,vreti stiri de scandal si altele??miscati-va c...l pana la locul faptei luati interviuri si faceti-va pozele voatre nu ca hotii.Pregatiti-va pt. un proces bun si de lunga durata,am tot timpul din lume,cand e vorba de despagubiri morale si altele.De ce ati dat numai Mileanca? dar la voi si la alte institutii ,scoli, licee cand sarbatoriti cum e ???.
12 martie 2013, 11:59
si cu ce e rau in asta ca sa distrat lumea atata timp cit nu sa facut pagube la institutia de invatamant care e oful mi se pare totul ok
12 martie 2013, 11:35
Care sunt cadrele didactice care v-au invitat, domnule primar? Eu vad in fotografii doar doua cadre didactice prezente.
11 martie 2013, 21:34
Amice consatene, daca tot de arde grija de spatiile in care, pn[ la urm[, au socialiyat niste oameni, c[ doar nu santem roboti, fa la tine acasa sa se simta si ei bine.
11 martie 2013, 21:15
Sa se sesizeze dna Hunca de faptul ca in scoala Codreni (Mileanca) se fac mai multe petreceri in fiecare an, iar la scoala Mileanca au sarbatoritt revelionul 2012/2013 mai multi tineri din comuna, fara stirea si aprobarea consiliului local.
11 martie 2013, 19:37
Nu se va intimpla nimic: primarul, directorul si inspectorii sunt din acelasi partid (unic).
11 martie 2013, 18:58
starshiners.ro%20
starshiners.ro%20
fashiondays.ro
Sondaj
Vă permiteți să plecați vara aceasta în vacanță?
Da, în străinătate
Da, în țară
Doar un weekend
Nu
Declaraţia zilei
”Ultima imagine pe care le-am pus-o domnilor de la FMI în prezentare a fost cu estimările lor de creștere economică pe ultimii ani și realitatea economică din România, ceea ce s-a întâmplat. Nu prea au avut răspuns domnii. S-a ...
astratex.ro
Curs valutar
acum 2 zile
EUR
Euro
4.7228 lei
USD
Dolarul SUA
4.1899 lei
CHF
Francul elveţian
4.2095 lei
GBP
Lira sterlină
5.3006 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.8726 lei
XAU
Gramul de aur
182.3449 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2301 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.4679 lei
AUD
Dolarul Australian
2.8912 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.1421 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1848 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6325 lei
Vremea
astăzi
Botosani
o C
Dorohoi
o C
Bucecea
o C
Darabani
o C
Saveni
o C
Ştefăneşti
o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics