Ştiri
Început de şcoală cu săruturi, fuste scurte şi ţigară la AT Laurian – GALERIE FOTO
Sute de cursanţi ai Colegiului Naţional AT Laurian au făcut luni dimineaţă primul careu din noul an şcolar. De la clasa a V – a şi până la a XII – a elevii s-au strâns pe terenul de sport din spatele unităţii de învăţământ. Pentru unii, prieteni probabil, bucuria revederii a fost atât de mare încât nu s-au stăpânit să îşi exprime sentimentele prin câteva sărutări.

Unii au făcut-o mai în văzul lumii, alţii în spatele careului. Posibil plictisiţi încă din prima zi de şcoală, unii liceeni au absentat de la festivitatea de deschidere şi au preferat să depene poveşti de vacanţă, la o ţigară, în spaţiul verde de lângă AT Laurian. Fetele au acordat o mare atenţie vestimentaţiei de debut în noul an de învăţământ, fustiţele şi tocurile fiind foarte prezente în rândul adolescentelor de la acest colegiu. Ca şi în anii precedenţi Laurianul s-a bucurat de prezenţa unor oficialităţi de anvergură judeţeană. Prefectul Adrian Constantinescu şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Gheorghe Sorescu au avut alocuţiuni. Primul a recunoscut datoriile pe care statul le are faţă de cadrele didactice, iar cel de-al doilea a arătat că băiatul său cel mare a absolvit AT Laurian, iar cel mic, „care nu mai este mic”, se află în clasa a IX – a la aceeaşi unitate de învăţământ. Un discurs a avut şi preşedintele Consiliului Judeţean al Elevilor, Florin Gavril, care a spus că, pe lângă alte lucruri, tinerii trebuie să se şi distreze, după care a urmat o slujbă religioasă oficiată de părintele Constantin Zaiţ.











CITEŞTE ŞI:
 Consiliul Elevilor s-a întâlnit cu Andronescu şi i-a cerut drept de vot în CA


















VEZI CUM S-A DESFĂŞURAT ANUL TRECUT FESTIVITATEA DE DESCHIDERE DE LA AT LAURIAN:
 Start de an şcolar şi la Laurian cu Ada şi arborarea steagului – GALERIE FOTO



Plângere prealabilă depusă de USR la calendarul privitor la finanțările nerambursabile ale Primăriei
Raluca Curelariu, consilier local ales pe listele Uniunii Salvați România – Filiala Botoșani contestă procedura de licitație la finanțările nerambursabile acordate de Primăria Botoșani.
O tânără de doar 30 de ani pilotează avioane cu care circulă și botoșăneni – GALERIE FOTO
Teodora Grama este o femeie copilot care din anul 2017 lucrează în acest domeniu. Are peste 3.000 de ore de zbor, ajungând în Iași, dar și în cele mai importante orașe din Europa. Spune că de mică și-a dorit să lucreze în aviație și că își dorește să devină comandant. 
FAZA ZILEI: Un director de CJ și-a organizat singur un concurs și l-a picat
Nici concursurile organizate după chipul și asemănarea candidatului nu mai sunt ce au fost odată. 
Filmul complet al imobilizării tânărului drogat, care a atacat mașina de Poliție: Nu mă injectați, ajutor!VIDEO
Imaginile petrecute în după amiaza zilei de 10 august în zona Bazarului din municipiul Botoșani au strâns o sumedenie de privitori.Inclusiv un taximetrist care a coborât alături de client și a oprit cursa „pentru a vedea circul”.
Nenorocire de la o lumânare: Casa unei bătrâne s-a făcut scrum - FOTOGALERIE
Femeia de aproape 90 de ani nu se afla în casă atunci când a izbucnit focul, un nepot fiind cel care a dat alarma.
Producția filmată la Botoșani, premieră MONDIALĂ la Festivalul de la Sarajevo
Filmul a fost realizat la Botoșani și spune povestea unui polițist din mediul rural, un sat în care corupția devine regulă.
Trei comune din Botoșani cu ZERO cazuri – SITUAȚIA îmbolnăvirilor din ultimele 24 de ore
Autoritățile sanitare de la Botoșani au transmis situația îmbolnăvirilor din ultimele ore.
Un hoț s-a plâns că îi este rău, apoi i-a furat unei femei toți banii
Peste 5.000 de lei a sustras bărbatul din casa unei botoșănence.
ASTĂZI: Tânăr de 19 ani, beat la volan și cu permisul suspendat
Botoșăneanul a fost depistat la un control de rutină al polițiștilor.
20 de trenuri electrice achiziționate pentru trasee din România! Niciunul nu ajunge la Botoșani
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunţat o nouă licitaţie pentru 20 de trenuri electrice de lung parcurs.
Șase medalii în prima zi: Școala botoșăneană de haltere și-a reconfirmat valoarea – GALERIE FOTO
Două medalii de aur, una de argint şi trei de bronz au obținut Gabriela și Ioana în prima zi a Campionatelor Europene de haltere din Polonia.
Tânărul care a spart geamul unei mașini de poliție și a rănit un polițist a fost REȚINUT
Incidentul s-a produs miercuri, în zona centrală a municipiului Botoșani.
A crescut numărul ucrainenilor care tranzitează Botoșaniul, tot mai puțini în centrele de refugiați din județ
În această dimineață, la ora 8.00, doar 5 cetățeni mai erau cazați în spatiile de cazare temporară puse la dispoziție de către autoritățile din Botoșani.
Bombă în cazul șoferiței care a ucis patru muncitori, printre care și un botoșănean: CE au decis procurorii
Patru morți și trei răniți este bilanțul tragediei din luna iunie, printre cei care și-au pierdut viața fiind și un muncitor botoșănean. Cu toate acestea, femeia de 39 de ani susține în continuare că este nevinovată.
Preot din Botoșani, la înmormântarea marelui poet patriot Vasile Tărâțeanu: L-am depus în glia strămoșească în așteptarea Învierii pe acest om minunat GALERIE FOTO
A fost o zi tristă pentru întreaga românitate. La Cernăuți a fost condus pe ultimul drum unul dintre cei mai mari apărători ai limbii române. Vasile Tărâțeanu a fost nu doar un patriot adevărat, ci și un luptător pentru drepturile românilor de pretutindeni.
A ucis un om pentru niște sticle cu bere, botoșănean de 23 de ani acuzat de omor și tâlhărie
Crima s-a produs la o fermă, în toiul nopții.
SPRIJIN în valoare de 2.000 de lei: Primăria Botoşani caută mamele care au născut după ACEASTĂ dată
Mamele din Botoşani, aflate în diferite situații dificile din punct de vedere socio-economic, vor beneficia de un sprjin financiar în valoare de 2.000 de lei.
Cum a ajuns o ruină un superb conac din Botoșani: Batjocorit de comunişti, devastat după 1990  
Un superb conac din Botoșani, care a aparţinut unei importante familii boiereşti de origine fanariotă, a fost lăsat în paragină şi este aproape de colaps. Deocamdată, nu există soluţii pentru reabilitarea lui.
Curaj nebun: Fostul atacant al FC Botoșani s-a transferat la o echipă din Ucraina
Destinație ciudată pentru fostul fotbalist de la FC Botoșani. ”Știe să dea goluri, dar și să le celebreze cu stil”
Marius Budăi: Ce se schimbă la salarii şi cine îşi pierde locul de muncă
Marius Budăi, ministrul Muncii, a precizat ce se va întâmpla cu salariile românilor şi cu contractele de muncă.
ce bou poti sa fii sa pui poze cu alti...e viata lor,Ce te doare pe tin e ca ala fumeaza sau ca aiai se saruta...bou dq
30 martie 2013, 20:09
mda... daca stam si ne gandim, pana la urma urmei, toti ne dam limbi, cum sa nu? pana si animelele... offf, doamne....
6 octombrie 2012, 10:45
bhaai...eu am 12 ani, nuu sunt din botosani si nici nu am fost vreodata pe akolo!! pur si simplu am gasit articolul asta pe net si...thoamneee, nu ee deloc bne sa fumezii dar pana si eeu la aniii mei am facut-o si o fac in continuare! dak te-ai apucat stim cu totii ca este greu sa te lasi! in legatura cu fustitele...fratee..sunt ok atata timp cand nu s-a vazut nmk..sa zicem ca toculetele alea sunt umpic exageratee dar era prima zii de scoala si sunt adolescentee! aa si cei doi tineri care se sarutaau..cred ca nu ati auzit de IUBIRE..si eu imi daau limbiii si sunt a6a;) ...in fine...fiecare cu parerea lui :-*
30 septembrie 2012, 00:18
un articol absolut jenant.
27 septembrie 2012, 01:04
Asta se intampla cand cei doi neuroni ramasi se plictisesc. Nu conteaza nici cine a scris acest "articol", nici cine a incercat sa se dea mare fotograf. Conteaza privirea ingusta specifica Botosaniului. Bine spunea cineva mai sus: fetele poarta fuste scurte, tinerii fumeaza si oamenii (imaginati va) iubesc. Iar poza cu cei doi tineri este extraordinara. Ati incercat sa prindeti in cadru dezmatul si tot ce ati facut este sa surprindeti niste momente speciale. Emotie, iubire, fericire, prietenie. Asta am vazut in toate aceste poze. Presupun ca nu acesta v a fost scopul, totusi.. Sunt fosta eleva a acestui liceu si sunt mandra de acest lucru.
24 septembrie 2012, 04:31
am plecat de mult din botosani si din romania la facultate in afara. de ce? tocmai pentru ce se intampla mai sus. elevii sunt dezinteresati de scoala pentru ca profesorii sunt prea plictisiti sa se ocupe iar mass-media nu are de lucru decat sa vorbeasca despre asta . si asta nu se intampla numai la nivelul unor elevi ce peste tot in tara. in loc sa va intrebati cum puteti ajuta romania sa devina o tara mai buna si mai educata, va f*** grija, pe romaneste, sa barfiti si sa scrieti porcarii despre ambele parti si dupa sa va injurati pe site-uri de c***t. degeaba va atacati reciproc,pentru ca orice ar fi, nu va iesi nimic bun din invatamantul romanesc. elevii nu se gandesc sa mearga mai departe dupa liceu iar cei care fac o facultate ajung sa scrie articole pe site-ul botosaniului. urez succes ambelor parti si sper ca toti oamenii sa se trezeasca intr-o zi la realitate si sa faca ceva pentru romania pana cand nu va fi prea tarziu.
20 septembrie 2012, 20:18
Intrebari de om prost :1. Cate dintre fiintele cu cracii pe-afara si-a desenat in minte ce va face DUPA examenul de Bacalaureat?2. V-ati gandit vreodata ca fumatul este daunator sanatatii, iar EDUCATORII vostri ar trebui sa va indrume spre binele vostru, atat mental cat si fizic?3. Daca fustele de la uniforma au fost aprobate si impuse de conducerea liceului, s-a specificat si lungimea lor, in functie de inaltimea purtatoarei ?4. De unde aceasta paranoia legata de faptul ca "toti vor sa denigreze ATL" ? Poate noua ne pasa doar de generatiile de adolescenti care vad ceva normal fumatul si bulanitul in curtea scolii..open-minded. Poate in curand veti cere sa faceti si sex pe catedra in in timpul orei, ca doar deh, oameni suntem...si toti facem...5. Pentru curajosii care vor sa afle ei numele fotografului-reporterului, de ce nu v-ati incordat cand facea poze, in timpul festivitatilor, si va umflati muschii doar acuma ?6. Cati dintre cei cu ''aveti acordul meu sa-mi publicati poza" v-ati gandit sa cautati in legislatie, concret, ce drepturi aveti, si cati v-ati bazat pe un coleg care a zis in buda, la o tigara, ca ''uåi da' n-are voie sa ne dea poza la ziar, stiu eu" ?7. Cati v-ati gandit ca si noi, cei care am trecut de 15 -20 de ani de la terminarea liceului am si baut, am si fumat, am si ***ut, fetele au avut si fuste scurte, au mers si in discoteci...dar am avut bunul-simt sa le facem in particular, in week-end...si mai ales, am avut grija sa luam si BAC-ul... si va platim voua acuma scolarizarea?Succes, dragii mei. Si la scoala, si in viata. Si inca ceva, in incheiere : ATL obisnuia sa creioneze personalitati puternice. Cum se face ca observ acum doar...spirit de turma ?Va multumesc.
20 septembrie 2012, 00:26
E jenant comportamentul elevilor din acest liceu. In loc sa isi vada de invatat ei stau si comenteaza ceva ce este evident si nu la locul lui. Sau poate inca se cred la vreun consurs de scolarite obraznice :)) sa stim si noi sa nu mai mergem in cluburi ci la at laurian.
19 septembrie 2012, 23:36
"Barna si paiul!":))) :"Da'ce.....acolo nu?!...Da'ce...aia nu...alea nu?!....."Sa moara si capra vecinului. Vai,vai...mentalitate infantila!Sa spunem ca la toate liceele se intampla asta,va consoleaza cu ceva?!Va linisteste faptul ca sunteti ca toate altele,ca aveti in comun tot ce inseamna"comportament neadecvat"? Atunci unde e diferenta?Cu ce va distingeti,daca si la celelalte se intampla asta?Voi ati spus-o!!!Mai bine plecati capul si reveniti-va,lasati figurile rasuflate si persiflarile nejustificate ca mai rau va trag in jos.Asa ca,fetitelor,mai luati o palma doua de material si apucati-va de carpit fustita ca veti fi mai misterioase asa;se vor intreba baietasii"cum o fi aratand?!"si asa vor sta cu voi pana vara viitoare,nu va vor da papucii peste doua zile,ca asa le aratati tot ce poate fi vazut:)) [CLARA si LAVINIA,suntem pe aceeasi lungime de unda!]
19 septembrie 2012, 21:10
@al ..parintii tai pot actiona in instanta si pot avea cam 100% castig de cauza->bani frumosi...cat despre articol...o mizerie..un frustrat si un pedofil...articolul este scris tot si este pentru un public de aceeasi calitate...
19 septembrie 2012, 00:18
Bine punctat Clara! Sa fim seriosi ,Laurianul isi atrage elevii doar prin conditiile oferite in corpul nou . In schimb , la Eminescu chiar se invata , si elevii care merg acolo nu merg pentru conditiile oferite , ci pentru calitatea educatiei pe care o primesc .Va mandriti cu premiile pe care le obtineti la concursuri/olimpiade ..foarte bine ! Dar tot Eminescu a fost pe primul loc din oras si din acest punct de vedere . Intr-adevar , cred ca in fiecare liceu exista cupluri care isi exprima sentimentele mai mult sau mai putin in vazul tuturor . Acesta nu mi se pare un lucru atat de neacceptabil . In schimb tinutele pe care fetele de la Laurian le adopta, chiar sunt exagerate . . cu totii stim ca scurtati fustele mai mult decat trebuie , si oricum ar fi ,combinate cu asemenea tocuri , intotdeauna vor arata vulgar . Chiar ar fi trebuit postate si poze de la alte licee , sa va convingeti ca NU este asa cum credeti , si ca nu este chiar atat de multa destrabalare peste tot . Dar ce sa mai spunem , Laurianul liceu de FIŢE!
18 septembrie 2012, 23:41
tipăriţi imediat, imeeediat! s-a terminat hârtia igienică!
18 septembrie 2012, 23:00
ha ha ha...:)))) am vazut cateva cu tocuri la eminescu, dar nu in halul asta =)) hai ba, va ofticati degeaba. pana si voi recunoasteti ca n aveti o treaba cu orele, chiuleala maxima, si va cacati acum degeaba, vai saracii=)))
18 septembrie 2012, 22:50
Fraze preluate dintr-o alta publicatie, informatii validate:Liceele cu cea mai mare promovabilitate:1. Colegiul National "Mihai Eminescu" Botosani - 92,82%2. Liceul Teoretic "Nicolae Iorga" Botosani - 74,02%3. Colegiul National "Grigore Ghica" Dorohoi - 73,36%4. Colegiul National "A.T. Laurian" Botosani - 73,18%5. Liceul de Arta "Stefan Luchian" Botosani - 71,15%O singura eleva a obtinut media 10, ea provine de la Colegiul National "Mihai Eminescu". Trisca Vicol Adelina a obtinut nota 10 la toate cele trei probe: romana, matematica, chimie organica.Mda... Dorohoi... Felicitari copii!
18 septembrie 2012, 17:36
aici economic, nu se vad picioare goale si nici pantofi mov sau roz sau galbeni cu toc: http://botosaneanul.ro/stiri/sefa-isj-impresionata-amp-ani-liceu-discursuri-oficiale-fot/plus alte articole despre laurian pe acelasi site in care nu sunt criticati, ca sa vedeti ca nimeni nu are nimic in mod special cu voi:http://botosaneanul.ro/stiri/prefectul-revenit-cu-imn-la-scoala-sa-ridicati-pe-culmi-vid/http://botosaneanul.ro/stiri/start-an-scolar-laurian-cu-ada-arborarea-steagului-galerie/http://botosaneanul.ro/stiri/seful-elevilor-sa-aveti-parte-trei-lucruri-simple-motivare/http://botosaneanul.ro/stiri/sorescu-in-fata-elevilor-despre-baietii-sai-ultima-zi-scoal/deci nu va mai plangeti de mila.
18 septembrie 2012, 17:28
Autorul articolului pare a fi un pervers libidinos care umbla sa pozeze tinerii pe ascuns. Este absolut normal ce vad acolo; am absolvit liceul acum 20 de ani si pe "vremea mea" era absolut la fel: tinerii se indagosteau, fetele mai imbracau cate o fustita si unii dintre noi chiar mai "trageau" cate o tigara!
18 septembrie 2012, 16:57
laurienii se ambaleaza aiurea,nu stiu sa reziste unor critici si presiuni. ei vor sa fie doar laudati,ca vai ce tari suntem . JAAAAALNIC, am fost si eu de varsta lor si ma durea in c*r de criticile altora,nu ma dadeam in spectacol ca "vai uite ce ne-a facut acel jurnalist"vai vai vai. Dar cum se poate ? uite ca se poate dragi laurieni,dragi fosti colegi.
18 septembrie 2012, 16:52
Nu cred ca aveti acordul elevilor sa publicati aceste poze. Atat jurnalistul cat si fotograful (sau in caz ca e aceeasi persoana) sunt jalnici ! Va aplecati sub fustele elevelor sa faceti poze. Sa va fie rusine ! Majoritatea fetelor din imagini au aproape 18 ani si cred ca lungimea fustelor e decenta, atata timp cat nu li se vede posteriorul. Se vede ca aveti ceva impotriva A.T.L.-ului, pt ca nu vad postari de la alte licee, unde festivitatea a fost mirobolanta. Ati fost la Eminescu, Economic sau la alte liceee unde destrabalarea e la ea acasa, cum ar fi Textil sau Pedagogic ? Nu cred, pt ca altfel, noi fetele din Laurian aratam decente pe langa fetele de acolo. Macar noi avem uniforma. Nu venim cu buricul gol si sa se mai vada si pe acolo un pierce stralucitor, cu blugi sa ne acopere doar zonele intime sau fuste care sa le arate. Nu fumam in incinta liceului si nu ne sarutam in fata profesorilor sau stiu eu ce alte prostii prin clase, bai, ca astea se stiu.. Se mai si trezeste cate un comunist sa ne arate cu degetul si sa ne critice.. vreun frustrat de altfel ! Ce liceu ati terminat ? Agro sau Cotusca ? De ce C.N.A.T.L este cel mai bun din judet, iar copii sa bat pentru un loc la acest liceu ? A da :)).. "pentru ca e un liceu unde avem doar distractie in cap". La Laurian chiar se invata carte si avem cei mai buni profesori din totul judetul. Multi dintre ei sunt profesori doctori si au un prestigiu ! Iar elevii.. sunt de cea mai buna calitate(ati vazut comentariile elevilor Alex Campanu si AncaVsi) si ca sa va creasca invidia, sunt si frumoase fetele !
18 septembrie 2012, 16:39
Ar trebui mai multa decenta la unele eleve , care confunda scoala cu discoteca. Eu stiu ca la petrecere nu ma imbrac ca la serviciu...este o chestiune de educatie cum sa te imbraci in societate , cum sa te porti. Revine familiei si dirigintilor datoria sa o faca...ce? EDUCATIA care lipseste prin unele locuri...deh..dar sa-i scuzam inca ..sunt liceeni si nu ...babe!
18 septembrie 2012, 16:12
frustratilor,vreti sa apareti doar cand va lauda cineva ,dar realitatea...? la atl doar vorba e...
18 septembrie 2012, 14:56
Invidie ?! Cu siguranta acesta e cuvantul cheie pe care oricine il poate desprinde din acest articol " de foarte buna calitate'' ... Insa , indignarea mea este favorata de cu totul altceva .. ATL este singurul liceu din oras ? De ce apar poze doar de acolo ? De ce nu din Eminescu , Pedagogic , s.a ? Daca la Eminescu festivitatea a fost asa frumoasa , dezvaluitine-o si noua , dragilor ! Suntem dornici de a cunoaste perfectiunea care in acest caz a fost atinsa de acest liceu , Eminescu ! Iar pentru tine Sergiu , imi pare sincer rau , deoarece crezi ca printr-un asemenea articol te vei face ''cunoscut ''Te-ai chinuit mult sa pozezi ceva ce ar compromite liceul , insa sincer , chiar nu ti-a iesit ! Acum parerile sunt impartite , insa Colegiul National A.T. Laurian este un liceu de traditie si asa va ramane , desi unii incearca sa pateze imaginea acestuia.
18 septembrie 2012, 13:48
sunteti niste shawormisti ! o zi de cacat in continuare
18 septembrie 2012, 13:34
E chiar foarte bine ca fetele sa fie cochete. Ideal nu este sa se imbrace ca in urma cu 50 de ani, asta inseamna "evolutie" :) Fiecare generatie aduce ceva nou care este privit cu reticenta. Fiti si voi mai open minded, altmiteri cand o sa "scape" fetele astea in libertate o sa o perceapa in asa fel incat o sa va luati de par :))
18 septembrie 2012, 12:09
Va rog sa postati toate comentariile.
18 septembrie 2012, 10:08
Sa las si eu un comentariu aici sa le atrag atentia "magnificilor" si aproape indobitocitilor elevi de la laurian. Copilasi? Pe cine incercati sa prostiti? Fustele de la uniforme nu sunt atat de scurte in realitate, de fapt ele sunt pana la genunchi cam. Domnisoarele care abia au ajuns la pubertate dornice de a-si expune dotarile, care de fapt nici nu exista, isi modifica fustele sau chiar le ridica sub tatisoare ca sa se vada valoarea de laurieni, care, din nou, nu exista acolo. Din cate vad, sunt unele aici pe site care nici sa scrie nu stiu, evident tot de la laurian. Pantofiorii colorati si cu platforma sunt de purtat in club, nu pe holurile liceului ca pe catwalk sau ca in cartierul rosu, in vitrinele din amsterdam. Sa va fie rusine ca nu aveti cu ce altceva va lauda. Cand au fost publicaste articole despre cati prosti au picat bacul de la laurian, de ce nu ati sarit cu gura sa aparati onoarea liceului si sa ziceti: bre, noi suntem destepti, invatam, muncim, uitati premiile la concursuri, uitati la olimpiade nationale, internationale, uitati ca o sa facem mai bine sa fim vazuti cu ochi buni. De ce mai? Pentru ca va spargeti in basini cine are curul mai bombat. Pentru ca ce este acum in liceul ala e doar pleava a ceea ce a plceat de acolo acum cativa ani, nu multi ani, vreo 2 sau 3. Cat depre iubareti, imi plac, sunt draguti, nu ma deranjeaza, cam multe poze totusi. Cat despre pustoaica de mai sus care zice ca laurianul e un liceu cu conceptii mai libertine sau nu stiu ce cacaturi indruga ea (nu stiu cum o cheama si cum s-a exprimat pentru ca nici nu m-am mai obosit sa ma uit) de te lasa sa fumezi, las-o moarta si pune mana pe o carte ca te vad deja ca pici bacul daca mai stai mult pe net. Cat de tampita sa iti fie mintea ca sa conceapa macar o astfel de idee? Zi-mi? Si nu mai spune tu ca vin doar fostii elevi de fumeaza acolo pentru ca de cate ori se intampla sa dau pe la liceu vad un nor de fum in fiecare pauza care iese din gurile spurcate ale puturosilor care stau la bancutele alea din rond, de la iesire, pentrru ca DEH, trebuie sa ii vada tot orasul si toate cadrele didactice ca stiu sa pufaiasca. Va rog parinti sa treceti in pauze pe liceu in rond si sa aflati care dintre odraslele voastre stie sa fumeze. sa vad care dintre voi parinti este de acord cu LIBERTATEA asta de a fum :)). In fine, am terminat liceul laurian acum 2 ani, ce se intampla acum acolo si cum arata pustoaicele care nici nu au auzit de conduita morala ma scarbeste. Cat am facut eu liceul, daca venea una mai penibila la fel ca astea din poze pe liceu o radeau toti si o intrebau cat e tariful pe centura. Asta e adevarul. Mai bine daramati liceul si trimiteti-i pe toti, pardon, pe toate, in olanda. Hai sa nu generalizez, nu chiar toate, 80 %. profitul sa es faca venit la bugetul local. Ne imbogatim.
18 septembrie 2012, 09:44
sigur sunt la atl,sau pe centura?ROI NU EXISTA AICI?
18 septembrie 2012, 07:43
As fi scris foarte multe referitor la acest articol realist de altfel,insa Antonia si Dl Profesor au zis tot ce era de zis.Ma bucur cand mai vad oameni care stiu pe ce lume traiesc.Felicitari!
18 septembrie 2012, 00:39
Heeeii....vorbim de scoala,mai revoltatilor!Nu de club Opium!Mama ei de adolescenta!Nimic de spus bre,dar toacele alea......mi se par exagerate!Se vor a fi studente,liceenele astea.:))una mai cracoasa ca alta......uch.....penibil!La 16 ani aratati ca la 26,sincer!Fumati ma si purtati tocuri si de 16.....ca la 26 o sa fiti gata obosite si satule....de toate:))!Si ce ma rog i-a scapat d-lui profesor pensionar din"viatza"asta?! Impertinenta,haos,tocuri cat aratatorul si fuste cat buretele de sters....?!Ba chiar tot respectul pentru dumnealui si calificativ maxim la ce a scris!
17 septembrie 2012, 23:20
Imi fac impresie ca majoritate persoanelor, au uitat ca si ele au fost de aceiasi varsta. Intradevar, tineretul de azi nu mai este tineretul de ieri, dar incercati sa scapati de prejudecatile societatii in care traim.
17 septembrie 2012, 23:05
Articolul e de-a dreptul sinistru! "Profesorului pensionar":ai fost profesor si nu ai priceput nimic din viatza asta: cata zadarnicie!Bravo, Alex Campanu!
17 septembrie 2012, 21:26
Articolul este de bun augur, daca in prima zi de scoala elevii vin imbracati ca in aceste imagini, fumeaza in incinta scolii,ce sa mai spunem in restul anului scolar de comportamentul acestora?Da, au voie sa fotografieze ,pentru ca este un spatiu public, iar iubirea,dragii mei, este in afara scolii, nu in timpul orelor de curs, nu in interiorul acestei institutii de invatamant.Nimeni nu va interzice sa va exprimati sentimentele -umane, dealtminteri-dar, repet, in afara scolii.Apoi, banuiesc ca exista si un regulament de ordine interioara care prevede o anume tinuta si conduita ; e vorba de un comportament decent, moral ca respect pentru institutia pe care o urmati.Dragi elevi, dirigintii vostri ar trebui sa va mai invete adevaratele valori morale,etice.Parintii vostri ar trebui sa va mai urmareasca tinuta inainte de a pleca de acasa, faceti de ras o scoala botosaneana de traditie.Si, in final, felicitari jurnalistului,scoate la iveala repeziciunea cu care elevii de liceu, doresc sa imbatraneasca ,sarind peste etape frumoase din viata lor-inocenta, decenta,bun simt, etc.-.E pacat sa va irositi timpul parand niste adulti, traiti-va tineretea frumos!
17 septembrie 2012, 20:54
FELICITARI SERGIU BALASCAU PENTRU ARTICOL,UNIFORMELE SUNT FACUTE CU ACORDUL DIRECTIUNII...LUI ONO II PLACE!!!cum scriu aceste copilite la tabla???
17 septembrie 2012, 19:43
asa conducere ,asa colegiu...ha,ha....scoala ioc,se mai intrerupe curentul la un bac...BRAVO CELORLALTE COLEGII!!
17 septembrie 2012, 19:34
Lol ce articol de doi ...bani jurnalist...cam ratat cel ce a redactat asta ..penibil ...tu nu ai avut prietena ? wtf...ce are daca se saruta... si fustele fac parte din uniforma liceului ...:-?
17 septembrie 2012, 19:07
Toti sunt minori cu ce drept postati poze cu ei? Jalnic articolul!
17 septembrie 2012, 18:34
In cazul in care cineva chiar vrea sa reclame:se numeste noul cod civil si are, printre altele, si urmatoarele 2 articole:Art.78 – (1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.(2) Este interzisă orice atingere adusă imaginii, onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia sau fără ca legea să permită acest lucru.Art.79 – (1) Este interzisă utilizarea, în mod public, a înregistrărilor imaginii sau vocii unei persoane, fără acordul acesteia.
17 septembrie 2012, 18:34
ASA SE EVIDENTIAZA " CEL MAI BUN LICEU " DIN BOTOSANIPARDON COLEGIU'HA HA HAMANDRIA TARIIBRAVO COPII TOT ASA!!!!
17 septembrie 2012, 18:31
diana, am sa trec si eu pe la tine ca tot nu strica.
17 septembrie 2012, 18:14
Haideti sa o lasam balta...toata lumea stie cum se imbraca adolescentele,toata lumea stie ca se fumeaza in liceu,ca sa nu mai zic ca acum 5 ani cand am terminat liceul se si drogau...treziti-va la realitate si nu va mai simtiti toti atat de ofensati...in fine asta nu se intampla numai la Laurian ...se intampla cam la toate liceele...parerea mea este ca fiecare are dreptul la o opinie!!!
17 septembrie 2012, 18:07
In calitate de eleva a acestei institutii scolare,vreau sa mentionez ca articolul asta nu doar ca e penibil,e lipsit de adevar! In primul rand,fotograful a dat dovada de o lipsa TOTALA de profesionalism,incepand cu pozele prin care s-a chinuit sa scoata in evidenta "fustele exagerat de scurte"..L-am urmarit pe acel tanar fotograf in cautare probabil de articole scandaloase si ma auzam impreuna cu colegele mele de modul in care se chinuia sa faca poze de la picioarele fetelor! Si am observat ca nu mergea sa faca poze decat fetelor in fusta..celor imbracati in uniforma,nu li s-a dat atentie! Nu imi vine sa cred ca in anul 2012 societate sau mai bine spus anumite scursuri ale societatii pot debita asemenea tampenii! Fotografiile sunt irelevante! Iar legat de fumat,hai sa fim seriosi,nu suntem noi singurul liceu in care se elevii fumeaza,plus ca majoritatea celor de la fumuar erau absolventi ai liceului,care au venit sa-si salute fostii profesori sau,in cazul meu,au venit cu prieteni/frati/cunostinte in prima zi de scoala..Nu m-ar fi deranjat articolul atat de tare daca as fi stiut ca nu este luat in seama de cititorii ce nu au conostinte despre Laurian..dar vara asta am auzit tooot felul de povesti de la copii sau chiar parinti despre anturajele rele,malefice din Laurian..hai sa fim seriosi! .. Iar pentru cel ce a scris acest articol,Get a life or die!
17 septembrie 2012, 17:56
La Eminescu a fost mai frumos!!
17 septembrie 2012, 17:44
Bravo, in sfarsit vad parintii ce fac copiii lor la scoala! Sa mai treceti si in cursul anului scolar, ca nu strica...
17 septembrie 2012, 17:32
ratatilor care ati facut articolul asta! :)) poza frumoasa in care am aparut si eu cu pantaloni lungi, camasa si sacou incheiat nu v-ati indurat sa puneti ca nu mai accesa dupa aia lumea articolul daca nu continea cuvinte de genu :))) sunteti de-a dreptul jenanti
17 septembrie 2012, 17:02
cica sa-o fie rusine jurnalistului...hai las-o balta ca si asa asta nu e jurnalist e un porc comunist carnivor mai bine batea un covor ...Libertatea e Dragostea
17 septembrie 2012, 17:01
Sa-i fie rusine jurnalistului!De ce nu a mers si la alte licee din oras ? cei de la industrial textil sau altele.habar n au cei aia uniforma. de acum ar trebui sa vina fetele in fuste lungi! dar hai sa fim seriosi.de parca nu i a placut sa pozeze fundurile fetelor!
17 septembrie 2012, 16:45
Nu aveti voie sa publicati aceste poze!
17 septembrie 2012, 16:41
De cand iubirea/ fumatul/ fustele scurte sunt interzise si sunt un asa mare pacat? un articol de toata rusinea!
17 septembrie 2012, 16:18
@aha, mersi. acum am realizat!
17 septembrie 2012, 16:08
Dupa imbracamintea pe care o poarta acesti elevi,nici nu le-asi da voie sa intre pe poarta Liceului....s-a dus dracului invatamantuul Romanesc. Vina este a Scolii,de ce li se permite sa ina asa la cursuri???
17 septembrie 2012, 16:01
Serios? Asta-i articol? Majoritatea fetelor poarta uniforma liceului:). Cei din Laurian sunt deschisi la minte:). De-aia le este permis elevilor fumatul. Ar fi mai bine sa se-ascunda prin wc-uri? Si care-i faza cu cei care se saruta? S de unde permisiunea postarii imaginilor cu ei? Sunt persoane publice si trebuie sa se supuna ideii ca pot fi pozati in orice ipostaza? Laurian este singurul liceu unde se saruta oamenii? Cred ca insistati prea mult pe lucruri inutile:). Aveati nevoie de articole, nu? Un articol rusinos. Ar fi justa sanctionarea jurnalistului:).
17 septembrie 2012, 15:48
Acest articol e unul extrem de prost. Exagerarile in ceea ce priveste atat relevanta fotografiilor cat si contextul in care se afla elevii sunt total prost ilustrate. Gandurile pedofile si facil-exteriorizate in ceea ce priveste imbracamintea si purtarile elevilor sunt prost percepute. Fustele acelea sunt parte din uniforma scolara ( asa scurte cum sunt ) si sunt de parere ca sunt un lucru bun ce reprezinta un intreg . Un intreg format din elevi ce respecta regulile vestimentare ce le sunt impuse in invatamant . Sunt de parere ca acest articol , precum si pozele sunt o intentie rea a unor oameni ai trecutului sau abandonati de prezent. Daca simtiti sa va exprimati cumva frustrarile , domnilor jurnalisti , eu zic sa va schimbati meseria sau sa comentati despre " de ce nu traieste mai mult un fluture" deoarece in acest articol ati demonstrat ca nu sunteti capabili decat sa dezvoltati teoria chibritului ars in propria prostie.
17 septembrie 2012, 15:46
urat!se vede ca unde nu este scandal se creaza unul :))oameni buni majoritatea fustelor scurte sunt cele de la uniforma =)) (cum afirma si colegii mei mai sus ,in celelalte comentarii) ...sunt oripilata si dezgustata.articolul in mare parte nu respecta intimitatea elevilor (mai ales a fetelor in asa zisele fuste scurte).....cum s-a specificat si mai sus ai avut aprobarea pentru a posta astfel de poze ?ai gandit cand ai scris articolul ?eu cred ca NU !
17 septembrie 2012, 15:44
Din cate stiu eu,la inceperea anului scolar elevii pot veni imbracati asa cum doresc,nu e neaparat sa vina imbracati in uniforme (nu o sa fie satui oare,sa le poarte tot anul scolar,ar trebui ca macar la inceput de an sa nu se mai comenteze tinuta elevilor in scolile din tara)cat despre cei doi care se saruta...e interzis?unde scrie in regulamentul scolar,ca sunt interzise imbratisarile si saruturile in curtea scolii??iar despre cei care spuneti ca "stateau la o tigara si depanau povesti din vacanta" e si normal,nu?sunt colegi si mi se pare corect sa-si spuna unul altuia ce au facut in vacanta...Celor care au postat,tinuta elevelor li se pare "extravaganta"..oare la majoritatea fetelor,fustele nu sunt de la uniforma?conducerea liceului a fost de acord cu aceasta tinuta,asa ca,ce aveti de comentat in privinta asta??mi-e sila sa vad ca unii ca cei care posteaza,se bat cu pumnii in piept ca ne aflam intr-o tara democratica...daca mentalitatea asta nu se va schimba,putem sa credem in continuare ca ne aflam intr-o tara comunista....
17 septembrie 2012, 15:27
am observat ca restul articolelor de pe site sunt semnate de un anumit sergiu balascau. va intreb domnule sergiu pe acesta de ce nu v-ati semnat? nu e un articol demn de admiratie si respect pe care sa va puneti numele? era asa doar o intrebare...
17 septembrie 2012, 15:27
nu ar fi mai bine daca nu ati mai comenta atat si ati lasa lucrurile sa se intample , poate aveti ceva anunturi mai importante de facut sau nu stiu...nah,sincer sa fiu este mai tragica povestea ca avem sute de dependenti dupa " etnobotanice " decat asta!! nu aveti nici o treaba cu redactarea sau altceva,niste provocatori de scandal,mitocani,gelosi,care nu au avut niciodata parte de ceva frumos in viata si cine zice ca nu e asa astept coment
17 septembrie 2012, 15:08
@nuca de cocos: vorbesti prostii. Decizia 249 din 1 iulie 2004 este o decizie a CNA si se aplica doar serviciilor de programe audiovizuale (radio, televiziune) din care nu fac parte site-urile.Fotografiile publicate nu incalca nicio lege a statului roman, doar legile morale.Decizia publicata in Monitorul Oficial: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=57016Definitia CNA si audiovizual: http://ro.wikipedia.org/wiki/Consiliul_Na%C8%9Bional_al_AudiovizualuluiNu iau apararea autorilor, spun doar ca inainte de a comenta aici ar trebui sa va informati mai intai cu privire la ceea ce spuneti.
17 septembrie 2012, 15:06
well well well,what have we got here ? :)
17 septembrie 2012, 15:02
Intrebarea este :)) de ce nu ati specificat si numele fotografului .. asa INFOrmativ , nesimtitilor
17 septembrie 2012, 14:52
Penibil! Sunt comentarii mai bune decat acest articol:))
17 septembrie 2012, 14:50
Wow, ce articol, frate =)))) iti cade capul, nu gluma.Asta vi se pare voua un articol demn de publicat pe internet? Nu cred ca persoanele care apar in poze si-au dat acordul, sincer,ma indoiesc( mai ales datorita unghiului din care sunt facute).Alea sunt fustele care fac din uniformele elevilor, asa poarta majoritatea fetelor din scoala. Cu ce au gresit ca s-au imbracat cu ce trebuie? Tara asta este (inca) libera si fiecare are dreptul sa se imbrace cum poate si cum vrea, fara a avea parte de comantarii rautacioase pe internet. Iar cu cei doi tineri care se saruta...mare chestie, va comportati de parca ati fi in clasa I, n-ati mai vazut doua persoane care sunt impreuna. Aia e viata lor personala si n-aveti niciun drept sa va bagati in ea.Si ca sa terminam, un mic sfat celui care a scris articolul: decat sa scrieti astfel de gunoaie, mai bine v-ati folosi energia pentru a scrie ceva demn de citit care sa nu jigneasca intreg colectivul unei scoli, de altfel, copii nevinovati. Daca as fi administratorul acestui site, as sterge acest articol inutil....Scuzati eventualele greseli, comentariu scris in graba...
17 septembrie 2012, 14:48
Ai macar o declaratie a unui om care apare in poza?Ai macar un acord pentru a face aceste poze?Te-ai documentat si la conducerea scolii? Ai luat declaratii elevilor? NU ..ti-ai dat cu parerea iar asta nu e treaba de jurnalist!
17 septembrie 2012, 14:44
Sincer sunt curios de ce ati simtit nevoia sa fiti atat de nesimtiti incat sa ii pozati pe cei doi care se sarutau. A fost atat de necesara publicarea fotografiei? Si totusi cu cei care fumeaza ce aveti? E problema lor si nu a voastra. Va invit de acum sa ne pozati si in toaleta cand mergem. Va voi arata eu unde.
17 septembrie 2012, 14:41
Este evident ca scopul acestui "articol" este de a sublinia punctele negative ale institutiei in cauza, dar va anunt cu parere de rau ca nici macar atat nu ati fost in stare sa faceti! Absolut nimic din ce vezi in fotografiile postate nu este indecent sau vulgar, iar cei doi, care se saruta sunt niste adolescenti absolut superbi, care trec printr-o perioada speciala a vietii lor. Nu doar la Laurian se intampla toate lucrurile acestea. Tinerii fumeaza, fetele poarta fuste, iar oamenii in general... iubesc. Atunci, care e noutatea? Daca doriti sa discreditati o institutie, macar faceti-o intr-un mod pertinent, fara titluri penibile si argumente infantile. :)
17 septembrie 2012, 14:40
ce penibil! imi pare rau ca am pierdut timpul citind asa ceva:)) in botosani chiar nu exista stiri mai interesante? ce doreste autorul acestui articol sa scoata in evidenta? subtilitatea dumneavoastra este de rasul lumii.
17 septembrie 2012, 14:37
Ce va freaca pe voi grija altora. Luati si va civilizati fiecare se imbraca cum vrea :-??
17 septembrie 2012, 14:36
rusine pentru gunoiul asta de articol.. ati pornit cumva vreo campanie de defaimare impotriva laurianului si cautati nod in papura ?
17 septembrie 2012, 14:24
N-am stiut ca e normal sa faceti poze cu elevii pe spatiul liceului si sa le postati pe site fara aprobarea lor.Ati dat-o extraordinar de tare in penibil...de ce nu filmati doi caini cand se *** si postati pe site? "Incredibil,doi caini fac sex langa Liceul Laurian ! Cum comentati ? " Vai de capul vostru la capitolul jurnalism ,cred ca astea cu fuste scurte si tigara in mana vor scrie articole mai inteligente decat voi.Sau dupa parerea voastra daca un om fumeaza o tigara si isi imbratiseaza prietena n-are viitor !? Parerea mea finala : sunteti mai comunisti si cu vederi mai inguste decat Ceausescu...
17 septembrie 2012, 14:22
De unde si pana unde aveti acordul de a posta poze cu fata mea pe internet?
17 septembrie 2012, 14:20
Unul dintre cele mai inutile si mai prost facute articole pe care le'am citit in ultima vreme. Un jurnalist ar trebui intai sa se doumenteze catusi de putin despre situatia ce urmeaza sa o "prezinte". Multi dintre "elevii care fumeaza pe spatiul verde", idiotilor, sunt FOSTI ELEVI care au venit sa revada liceul, profesorii sau apropiatii mai mici (printe care si eu) si NU AVEAU CE CAUTA PE TEREN avand in vedere ca acolo s'au adunat DOAR actualii elevi si cadrele didactice, festivitatea fiind adresata lor. Cat despre vestimentatie, cum s'a zis si in comentariile de mai sus, este vorba de uniformele pe care elevii trebuie sa le poarte, aceleasi fuste fiind prezent in componenta uniformelor a mai multor licee din Botosani. Domnule jurnalist, dupa mine ti'ar sta bine pisat de caini din respect, nu in fata tastaturii. Tot ce ai scris aici doar subliniaza frustrarile dumitale. Dar asa e omu' inapt sa construiasca ceva pozitiv, mancator de rahat frustrat, mare fan al carcotelii si al remarcilor inutile si de prost gust.
17 septembrie 2012, 13:50
cat de plictisiti sa fiti ,frateee?
17 septembrie 2012, 13:49
Am si eu o intrebare pt cei ce au postat tampeniile aste de poze, cu oameni sarutanduse, fete in rochite(pozate din spate ca la obsedati sexual), si unii fumand? Voi ati cerut aprobarea cuiva sa postati astfel de poze? Sincer acum ganditi cand faceti asta?
17 septembrie 2012, 13:49
@Lupa cetateanului ... Moda costa,asa-i.. Dar o carte de gramatica nu prea! Just saying.Si cat despre articol.. cam frustrat de viata autorul. Habar n-are ce vorbeste, dar ii place sa bata-n tastatura de-aiurea.
17 septembrie 2012, 13:44
Penibil! Articol cica.
17 septembrie 2012, 13:39
decizia 248, 01 iulie 2004 art.9 , v-am pupat dulce!
17 septembrie 2012, 13:33
am impresia ca acest fotograf/jurnalist...este un pic cam pedofil...fara jigniri. ti se pare normal sa pozezi fetele minore doar de la spate si dintr-un unghi foarte jos? sincer nu stiu cati ani ai dar fi mai atent data viitoare si nu mai exagerati cu astfel de aberatii. daca ai vreo problema cu uniforma liceului A.T.Laurian du-te la directorat. Si inca ceva... de ce nu apare nici un nume pe acest articol fabulos? nu de alta dar am vrea sa-i felicitam personal atat pe fotograf cat si pe scriitor. O zi buna!
17 septembrie 2012, 13:22
doamne ce ratati :)) ce ai frate cu aia doi care se pupau ?:)) tu nu ai avut in liceu o prietena ? nu te-ai lins dupa ureche cu ea ? sau poate esti un robot d-ala singuratic
17 septembrie 2012, 13:15
Frate la majoritatea fetelor fustele sunt cele date de liceu.Si cum ati vrea sa vina?Cu fuste pana in pamant?/:) Sunt adolescente cand o sa mai poarte haine asa?Si mie una nu mi se par scurte?Iar fotograful cred ca era si el tinerel deodata ce a pozat de la spate de jos.Iar cei 2 care s-au sarutat...si ce?Formeaza un cuplu.Voi chiar nu aveti ce articole sa postati?/:)
17 septembrie 2012, 12:58
Voi ori sunteti intr-o criza a "noutatilor" si nu stiti ce sa mai scrieti, ori sunteti intr-atat de penibili incat sa nu va dati seama ca acele "fuste scurte" sunt in componenta uniformei? Asta va mananca pe voi? Daca aveti alta preferinta decat Laurianul va inteleg dar nu trebuie sa cautati "nod in papura" doar ca sa aveti ce spune de rau. Nu pot sa-mi dau seama cine este realizatorul acestui articol dar din punctul meu de vedere sunteti de tot rasul... Cu tot respectul va spun alegeti o alta slujba care sa nu va mai permita sa "caracterizati" un liceu intreg pe criterii care sunt prezente doar in mintea dvs. V-as sugera o slujba ca sudor, sau daca tineti neaparat sa va impartasiti parerile va recomand sa va faceti psihiatru. O alta categorie de oameni are nevoie sa stie parerile dvs! Sincer mie mi-a fost sila sa citesc articolul chiar dupa ce am citit titlul. Am fost prezent acolo, a fost o atmosfera specifica inceputului de an, nu o "destrabalare" la care visati dvs. Va doresc o zi buna si o viata mai luminata de acum incolo! Si chiar mi-as dori enorm sa ne spuneti cine este realizatorul acestui articol demn de comitetul criticilor neintelesi si pustnici!
17 septembrie 2012, 12:47
Scoala pentru uni un refugiu din sanul familie si inceperea distractiilor ,ba mis boboc si multe altelea benefice pentru viitorul acestor licieni . Spor la minca dragi parinti ca cerintile sunt mari si moda costa.
17 septembrie 2012, 11:18
Sondaj
Credeți că se vor termina la timp lucrările la drumul Botoșani - Târgu-Frumos, adică la data de 12 mai 2023?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
"Mama, tata vor fi foarte fericiți. Ei m-au susținut întotdeauna în ceea ce fac. Dar modelul meu în viață a fost fratele meu. Mai mare cu trei ani, pompier de meserie, în el am văzut întotdeauna ambiție, perseverență",...
starshiners.ro%20
fashiondays.ro
Curs valutar
ieri
EUR
Euro
4.9090 lei
USD
Dolarul SUA
4.7494 lei
CHF
Francul elveţian
5.0470 lei
GBP
Lira sterlină
5.8036 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.5814 lei
XAU
Gramul de aur
273.2231 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2485 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.2442 lei
AUD
Dolarul Australian
3.3726 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.7215 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2016 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6598 lei
Vremea
astăzi
Botosani
18.4 o C
Dorohoi
16.3 o C
Bucecea
18.0 o C
Darabani
15.7 o C
Saveni
16.6 o C
Ştefăneşti
18.6 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics