Ştiri
Lovitură politică la PSD : Unul din cei mai puternici afacerişti candidează la Botoşani
Surpriză de proporţii vineri dimineaţă la sediul PSD. Acolo liderii Uniunii Social Liberale şi-au prezentat echipa pentru Primăria Botoşani. Alături de candidatul la postul de edil şef Ovidiu Portariuc şi de liberalii Gheorghe Sorescu şi Viorel Iliuţă, printre aceştia se regăseşte şi Mihai Tincu, patronul Rapsodia Conf, Rapsodia Plus şi Rapsodia Mod.

Timp de 22 de ani după revoluţie acesta nu s-a implicat în politică, iar acum a intrat în PSD. „Un brand pentru Botoşani, un om cu care se identifică industria confecţiilor, un om cu aproape 40 de ani de experineţă. E un om de a cărui nume este legat de crearea a mii de locuri de muncă, direct sau indirect, e un om care a fost curtat în ultimii 10 ani de toate partidele”, a afirmat Ovidiu Portariuc, vicepreşedinte PSD Botoşani. Acesta a ţinut să îi mulţumească public omului de afaceri pentru intrarea în partid. Mihai Tincu va deschide lista consilierilor PSD pentru Consiliul Local.
CITEŞTE ŞI:
 Raid de la Ministerul Economiei la Botoşani

Cum a ales o companie care lucrează cu Disney și UPC să își deschisă studio la Botoșani: Ținta de afaceri este de 10 milioane dolari
Dezvoltatorul local de jocuri video Amber a înregistrat în primele şase luni ale acestui an o cifră de afaceri de 5 milioane de dolari, pentru finalul lui 2019 ţinta fiind de a ajunge la 10 milioane de dolari, în creştere cu peste 30% faţă de 2018.
O piesă extraordinară din tezaurul antic, descoperită în Botoșani, a ajuns în Belgia - GALERIE FOTO
O expoziție-eveniment dedicată patrimoniului istoric al României, ce reunește sute de artefacte și seturi de piese antice descoperite pe teritoriul țării noastre, prezentat ca spațiu de interferență al civilizațiilor scitică, greacă, celtică, dacică, getică și romană, a fost vernisată vineri în Belgia și va rămâne deschisă până pe 26 aprilie 2020, la Muzeul Galo-Roman din Tongeren, în cadrul festivalului EUROPALIA.
Deputata Huncă la TVR 1, de la apă la vama închisă: Nu numai drumurile izolează județul Botoșani - VIDEO
Deputata Pro România a fost invitata emisiunii ”Parlamentul României” difuzată de TVR 1. Realizatorii rubricii ”Birou parlamentar” a fost prezentată drept un politician ”preocupat de problemele învățământului românesc”.
Accident îngrozitor la beție pe drumul spre Iași: doi oameni au murit, motorul a sărit la 20 de metri – FOTOGALERIE
Un accident auto grav a avut loc în această dimineață în comuna Bălțați din judetul Iasi, soldat cu patru victime. Din primele informaţii, cel puțin două persoane au murit, iar alte două persoane au fost rănite după un impact extrem de puternic.
Un candidat la prezidențiale ar vrea să se vadă cu botoșănenii la magazinul care vinde ”Salteaua Klaus Iohannis” și ”Scaunul Viorica Dăncilă” - FOTOGALERIE
Dacă Mircea Diaconu s-a întâlnit cu botoșănenii pe Pietonalul Unirii, candidatul Dreptei Liberale (DL) la președinția României ar putea să o facă pe esplanada uriașului imobil pe care îl deține.
Căruță făcută bucăți de o mașină, un cal a murit: Avea 100 – 110 km/hGALERIE FOTO
Un cal a fost omorât, iar o căruță a fost distrusă în totalitate într-un accident care a avut loc vineri seară pe drumul Păltiniș – Darabani.
Botoșăneanul care a întors TREI scaune la Vocea României: Ai o voce foarte frumoasă - VIDEO
I-a convins pe trei dintre jurați că merită un loc la Vocea României. Lupta dintre antrenori a fost una strânsă.
Tinerețe de smarald la Filarmonică și o simfonie îndelung aplaudată - GALERIE FOTO & VIDEO
Melomanii din Botoșani rămân fideli orchestrei, aplauzele confirmând nu doar bucuria întâlnirii cu muzica, ci și o bună cunoaștere a repertoriului și a subtilităților artistice.
Doi bărbați care „meștereau” ceva la o mașină surprinși de un jandarm în timpul liber
În seara zilei de 17 octombrie 2019 un ofițer din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi (IJJ) aflat în timpul liber, a oprit un furt care se desfășura în fața sa.
Scandalagii ridicați de pe stradă, cetățenii au sunat la 112
Scandalul a izbucnit pe fondul unor neînțelegeri mai vechi.
Post de șef pe un salariu de 8.000 de lei ocupat de o femeie abia după al patrulea concurs
Un post de șef serviciu în cadrul unei instituții de la Botoșani a fost în sfârșit ocupat.
Pe ultima sută de metri a Guvernului Dăncilă: Fiscul scoate la concurs 58 de posturi de directori și șefi
Campania de ocupare de posturi este, ca amploare, fără precedent în ANAF.
Tânără cu facultate în căutarea carierei la Botoșani: Aș prefera oricum să lucrez în țarăFOTOGALERIE
Sute de tineri absolvenți sunt la Botoșani în căutarea unui loc de muncă. Au terminat studiile, iar acum mulți dintre ei nu știu în ce direcție să se îndrepte. Cei mai mulți au terminat liceul și au venit la bursa locurilor de muncă pentru a se angaja.
Bursa pentru absolvenți: Cerere mai mică decât oferta, 250 de botoșăneni și-au găsit de muncă
Puține peste 600 de participanți, pentru aproape 800 de locuri de muncă.
Lider de partid de la Botoșani, propuneri pentru funcția de prefect: Ar putea fi buni profesioniști
Un primar din Botoșani a oferit exemple de câțiva PNL-iști care ar putea fi buni prefecți.
Despre alimentație sănătoasă, recuperare și alte terapii la Botoșani, publicul așteptat la muzeu
Intrarea publicului este liberă.
Budăi, în fața sutelor de tineri fără un loc de muncă: Șomajul este la un minim istoric
Marius Budăi a fost prezent astăzi, 18 octombrie 2019, la bursa locurilor de muncă.
100 de euro pentru a găsi mai ușor de muncă în Germania, s-a ales cu dosar penal
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca au descoperit, ascunsă asupra unui bărbat cu dublă cetăţenie, română şi R. Moldova, o carte de identitate falsă care urma să fie folosită în Germania.
ANUNȚ privind organizarea licitatiei de masa lemnoasă pe picior de către Liceul Teoretic ”Anastasie Bașotă” Pomârla
1. Organizatorul licitației (denumire, adresă, număr de telefon, număr de fax, e-mail): Liceul  Teoretic ,,Anastasie Bașotă ” Pomârla  cu sediul în sat Pomârla, Comuna Pomârla, judetul Botoșani, tel. 0741545707/ fax.0231622828, email: [email protected]
Polițiștii i-au așteptat pe șoferi la trecerile la nivel cu calea ferată: SANCȚIUNI de peste 13.000 de lei!
Aproape 100 de mașini oprite, zeci de șoferi sancționați în cadrul acțiunii desfășurate de polițiștii rutieri în întreg județul Botoșani.
USL-ul are sanse 90% sa castige alegerile nu numai aici cat si in toata tara,iar Ovidiu Portariuc incearca sa faca alegerile alegerile cele mai bune si PDL-ul nu va avea cu ce sa-i murdareasca imaginea,dar haideti sa recunoastem:PDL-ul numai asta stie...cand vede k pierde...gata!incepe sa joaca cel mai murdar posibil...pacat insa k acum la PSD sunt oameni noi de la care nu mai au ce scoate
4 aprilie 2012, 23:39
O sa fie o lovitura pentru ei cand o sa vada ca nu ii voteaza lumea si ca nu vor castiga nicio alegere, nimic. Dar, oricum, cred ca sunt deja obisnuiti cu loviturile de genul asta.
10 martie 2012, 11:07
"Hai sa mai ametim lumea asta, ca nu am facut destule.", zisera craii din PSD. Ne-am saturat de minciunile voastre. Mai lasati-ne in pace.
9 martie 2012, 23:35
Da pe odraslele lui Tincu pe cand ca tare destepti copii are...BravoPortariuc , Flutur iti multumeste
9 martie 2012, 19:17
Ma bucur draga anonim ca in PSD lucrurile au inceput sa se schimbe si ca se doreste intinerirea partidului si improspatarea lui cu oameni noi,era si timpul,cat despre surprize te rog eu sa nu ne spui ca va ganditi sa aduceti in aprtid foste fosile pline de ifose si aere si expirate de mult gen zarug si alti dezertori carora le-a putit partidul ca ar fi exect cum ai amesteca apa care a inceput sa se limpezeasca in sfarsit la PSD cu rahat(turcesc),in rest asteptam surprize gen Portariuc cat mai multe ca sunt frumoase,va dorim succes! Dar mai plecati urechea si la ce vor oamenii adica alegatorii ne-am saturat de ciocoii astia din cinfectii care sug sangele unor femei necajite si ei s-au inchiaburit pe spinarea acestor femei !!! Ne-amsaturat de pedelistii care au furat fara nerusinare,de asta vrem intinerirea clasei politice!
9 martie 2012, 15:44
Domnule Portariuc,ma adresez dumneavostra ca unui viitor primar al municipiului Botosani si sa duceti mesajul nostru partidului din care faceti parte,alegeti-va oamenii cu grija,vrem oameni care nu au mai facut politica,nu mai vrem traseisti,nu mai vrem fosti pesedisti plecati cu nasul pe sus se stiu ei care,partidul trebuie intinerit cu oameni tineri,pregatiti,cu idei si viziuni noi,asteptam asta de la dumneavoastra si ne sunteti datori in calitatea dumneavoastra de om politic,asta vrea omul de rand si dumneavostra sunteti in slujba cetateanului,acelasi apel il adresam tuturor partidelor,cine va intelege va avea de castigat cine nu singur isi pecetluieste soarta. Pe mai toti cei care i-ati insiruit aici,inafara de tincu i-am cam verificat domnule Portariuc,acelasi mesaj il adresam si domnului Turcanu dar si domnului Flutur la PDL pentru ca este important si pentru opozitie si pentru putere sa se stie ce ne dorim noi cetatenii,gata vremurile in politica si perioada aceea de cand lumea era foarte entuziasmata de politica a trecut,romanul a invatat ce este politica si cine sunt politicienii.Mult succes in alegeri, il veti avea numai daca veti respecta mesajul botosanenilor.Pentru domnul Portariuc si pentru toti politicienii. Nume care s-au perindat prin comentarii sunt de domeniul trecutului si trecut trebuie sa ramana,si ca sa vedeti ca nu suntem chiar rai,daca tot ati fost multumiti-va cu ofunctie acordata de partid dar nu va mai supuneti votului ca nu aduceti decat deservicii partidelor TOTI FOSTII POLITICIENI!
9 martie 2012, 14:21
KKLETZI A TRECUT DE LA CONFECTIONERE LA confectioneri? hehe hehe he ai trecut la EI, kostik?
9 martie 2012, 14:10
Mai romani,politicieni sau ce-ti fi voi,voi nu intelegeti ca nu mai vrea lumea matusalemici la conducerea judetului,ati fost ,vi s-a dat sansa ati aratat tot ce ati putut arata acuma gata chiar vreti sa va fugareasca lumea pe strada,si vorbea careva de ZARUG aici,cine era Zarug la PSD sa spuna ea ce a facut pentru pSd multa gargara si atat ,gura mare,comenta pe toata lumea ,realitatea este ca nu era nici iubita nici dorita de colectiv si la marea lauda a ei nu aducea nici macar voturi la partid si nici nu stia sa vorbeasca cu oamenii,asa ca sa stea bine acolo ca n-o regreta niciun membru din PSD pe aceasta baba care mai are si o suta de ani sa zica mersi cu ce s-a capatat,politica este pentru oameni valorosi ea sa se mai gandeasca cum a facut averea ca o stie tot targul cum a facut-o
9 martie 2012, 13:58
Felicitari D-le Ovidiu Portariuc pentru ca aveti capacitatea de a face echipa cu oameni de certa valoare.Va doresc succes la alegerile din vara acestui an !
9 martie 2012, 12:51
Tincu e cel care in ce toata zona industriala a fost ditsrusa a reusit sa mentina in functiune fabrica de confectii cu mari sacrificii,mai mult decat atat a adus si alti investitori din afara care acum dau de lucru la mii de oameni in Botosani!Felicitari domnule Tincu!
9 martie 2012, 12:28
Degeaba incerca USLul sa dea lovituri de imagine, pentru ca deciziile se iau de catre cioban "vot de blana" .Exemplul cel mai bun il avem la CJ, unde USLul a taiat toti banii municipiului Botosani, au bagat DJDP in faliment si au lasat proiectele europene fara finantare
9 martie 2012, 12:23
Este aproape de faliment de a intrat in politica ( mai ales la PSD)?Eu nu as fi facut prostia asta.Il va costa mult. Sau poate spera sa scoata insutit si inmiit prin partid(oricum sunt invatati).
9 martie 2012, 12:18
Intrebati salariatii cat de iubit este acest domn si dupa aceea tropaiti de bucurie.
9 martie 2012, 12:05
Vor veni si alti oameni de valoare la USL in viitorul apropiat:intelectuali,tineri oameni de afaceri,medici,etc!Toti s-au saturat de PDL si de lipsa de speranta!Romania va renaste din acest an!
9 martie 2012, 12:03
Era un succes daca promova un intelectual tanar,de fosile politice gen Tincu, ne-am plictist..vremea lor a trecut,vrem oameni cu idei novatoare.Tincu asta,a devalizat fabrica de confectii,nu?
9 martie 2012, 11:50
Mia am sa te contrazic! odata cu venirea lui Ovidiu Portariuc multe s-au schimbat, el reprezinta noua generatie de politicieni si sunt sigur ca multi din cei care s-au retras din diferite motive stiu asta si cred ca vor mai fi surprize.cat despre alegeri, cred ca e mai bine ca va fi un singur tur, Flutur nu va fi umilit de 2 ori!!!
9 martie 2012, 11:46
Bravo!Domnul Tincu este intradevar un om de mare valoare!Acu vor sari cei de la PDL sa arunce cu noroi cum stiu ei sa faca!Tincu ramane un profesionist,un vizionar si un bun manager!Felicitari pentru echipa USL!Sunteti foarte aproape de victorie!
9 martie 2012, 11:39
,,BOI ARA SI CAI MANANCA,, OARE C ATI ASPIRAU SA FI PE UN LOC ELIGIBIL LA PSD PENTRU CONSILIU SI CAND LA STAR,? STAI SA VEZI CA MERGI CU ALTI IN FRUNTE. MA SUNTE VOI CREDIBILI O S.U.L.A. CETATENI DIN BOTOSANI VOR VOTA TOATE P;ARTIDLE,CA SA NU MAI FACETI V OI O SULA JOCUL. MAI FRAIERI MAI PUTETI MUNCII DEGEABA PENTRU TAUNI PARTIDULUI. SA RASPUNDA O S.U.L. CAND A MERS TINCU IN FATA PREFECTURI SA STRIGE,,JOS BASESCU,,ETC BOTOSANENI DATI PAPUCII LA ACESTI VENITICII POLITI CII PE ULTIMA SUTA DE METRI.
9 martie 2012, 11:28
Felicitari si succes in alegeri.Votati Portariuc!
9 martie 2012, 11:14
Dian aceeasi breasla a confectionerilor a fost si doamna Zarug si femeia cand a vazut ce a ajuns PSD a spus bunaziua frumos si a plecat demn si cu fruntea sus,in glorie ca sa zic asa,dar nu de glorie avea ea nevoie ca ea are afacerea ei si munceste,se descurca,si cum aceasta doamna nu este o traseista a salutat politica frumos si si-a vazut de viata ei,dar lingaii sar gandidu-se la ceva avantaje poate,cu asemenea echipa nu,nu veti avea primar la municipiu,poate ceva consilieri si un vice! Acuma aveti patru consilieri,toti atata veti scoate si la urmatoarele alegeri,nu uitati,primarii,presedintii de CJ se aleg intr-un singur tur,mare dezavantaj pentru foarte multi!
9 martie 2012, 10:44
de fapt Tincu tot timpul a fost informatorul de suflet al PSD din cele mai vechi timpuri si a mai avut si alte "favoruri" din partea PSD de lata natura asa ca ce va mira ,ca a iesit la suprafata? a fost obligat sa iasa
9 martie 2012, 10:29
Felicitari Dl. Portariuc pentru curajul de a inlatura "fosilele" din PSD.
9 martie 2012, 10:29
nu-i este rusine acestui Tincu totdeauna a ispitit peste tot si ce-a aflat a vandut la PSD mereu pentru avantaje,mare confectioner si asta si cu domnul papusoi cu Iliuta somerul si asa mai departe,nici oamenii din fabrica nu-l voteaza asa ca mai usor cu bucuria
9 martie 2012, 10:24
Tare echipa.SUCCES!
9 martie 2012, 10:23
Lovitura incredibila...felicitari Ovidiu Portariuc...atragerea unui asemenea om spune multe despre capacitatile tale!!!
9 martie 2012, 10:19
kalapod.net%20
starshiners.ro%20
Sondaj
Sunteți mulțumiți de serviciile medicale prestate în spitalele din Botoșani?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
„Nu știu cine o să fie prefect. E clar că nu știu cine o să fie prefect. Dar cred că nu e un lucru simplu să fii prefect.  Este bine, indiferent de relațiile personale pe care le am cu cineva în momentul de față, cred c ...
astratex.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
acum 2 zile
EUR
Euro
4.7556 lei
USD
Dolarul SUA
4.2732 lei
CHF
Francul elveţian
4.3243 lei
GBP
Lira sterlină
5.5125 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.9319 lei
XAU
Gramul de aur
204.4044 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2458 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.4380 lei
AUD
Dolarul Australian
2.9202 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.2526 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1853 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6366 lei
Vremea
astăzi
Botosani
o C
Dorohoi
o C
Bucecea
o C
Darabani
o C
Saveni
o C
Ştefăneşti
o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics