Ştiri
Primarul care a ignorat urătorii fugărit din comună: Oameni, buni, oameni buni, daţi-mi voie VIDEO & FOTOGALERIE

Ineditul protest de la Corni s-a reluat pe 2 ianuarie. Sute de oameni au ieşit la amiază din casă şi s-au deplasat la Primărie ca să-i ceară socoteală pentru lipsa de implicare în organizarea unei parade a urătorilor.

Dorel a dat vina pe furturile... tehnice

Dacă duminică a evitat mulţimea, luni Dorel Dorneanu a încercat să explice oamenilor ce s-a întâmplat. Nu prea a reuşit fiindcă un motiv clar nu există, dar şi pentru că, după cum oamenii i-au reproşat, ani şi ani la rând s-a putut face, pentru ca în 2016, după ce au trecut alegerile locale şi parlamentare, să nu se mai poată.


“Haideţi să vă spun ce s-a întâmplat: motivul, care este adevărat, de ce nu s-au organizat aceste jocuri tradiţionale de sute de ani la noi aicea, care nu s-au organizat din cauză că, din punct de vedere tehnic eu răspund din cauza a tot ceea ce înseamnă furturi aici, în comună”,


Dorel Dorneanu, primar Corni.

"Vă spun tot adevărul şi este mare ruşine pentru comuna noastră"

Acesta s-a adresat mulţimii la un microfon, pe scările de la Primărie, tot de acolo de unde sătenii îi aduceau tot felul de întrebări şi reproşuri.  


„Oameni, buni, oameni buni, daţi-mi voie să-mi termin ideea”, a spus Dorel Dorneanu în mai multe rânduri, însă degeaba. Zeci de minute oamenii l-au huiduit şi au scandat: „Demisia! Demisia!”, „Ieşi afară, javră ordinară”, „ruşine, ruşine să vă fie” şi, mai ales, „La Vorona”. Ultima a fost generată de faptul că, pe 31 decembrie, în loc să pună la cale un festival pentru comuna unde a fost ales, a preferat să participe la parada populară de la Vorona.   


„Dacă sunt adevărate eu acum, în faţa dvs., îmi dau demisia”, a părut că aproape cedează la un moment dat, însă s-a răzgândit rapid: „demisia nu se dă aşa, la presiune”.
Cornenii i-au reproşat şi că a primit „căiuţii de la Sarafineşti”, sat component al comunei, dar nu şi urătorii din Corni, satul central al comunei. Huiduielile s-au înteţit când Dorel Dorneanu i-a anunţat că abia pe 17 mai 2017 va fi redeschis căminul cultural.


A mai încercat câteva explicaţii:


„Oameni bun, încă o dată vă spun tot adevărul şi este mare ruşine pentru comuna noastră.
Nu mai există nici o sponsorizare, să vină o echipă a protestatarilor să verifice.
Jocurile, încă o dată vă spun, nu se organizează de Primărie, noi le-am aprobat cu respectarea legilor în vigoare”.

 

Primarul ar vrea locuri de muncă, nu paradă cu urători

Orice afirmaţie a primarului era însă taxată cu huiduieli şi „Demisia! Demisia!”, inclusiv cea prin care le transmitea că, pentru el „interesul comunei este să avem locuri de muncă”.
„Dorneanu dă-ţi demisia, nu-ţi mai cere scuze degeaba, demisia şi gata”,  „la votări n-a chemat Jandarmeria”, „unde-s grinzile de la căminul cultural?” „Demisia! Ai greşit, plăteşte, pleacă”, au fost câteva strigăte ale manifestanţilor.
Cum însă Dorel Dorneanu, bine păzit de jandarmi, a concluzionat că, de fapt el a făcut o mulţime de lucruri bune pentru comună, dar „ce e bun nu se vede, asta este viaţa” şi a refuzat să-şi dea demisia, sătenii au anunţat că mâine ies iar în stradă.

Oricum, la intrarea în Primărie nu a lipsit mult să fie linşat de mulţime, intrând în clădire cu ajutorul jandarmilor.

loading...
Răscoală pe 1 ianuarie, sute de oamenii cer demisia primarului baricadat în casă şi apărat de jandarmi: Ieşi afară, javră ordinară – VIDEO & GALERIE FOTO

 

Bărbatul suspect de COVID care a dispărut din spital a fost GĂSIT, ce le-a spus polițiștilor
Polițiștii au fost alertați de către personalul medical.
Zilele Casei Enescu, în această vară, pentru copiii de la Mihăileni
Un nou proiect va fi demarat în cadrul programului transversal Educaţie pentru Patrimoniu cu componenta de meşteşuguri adăugată.
ALERTĂ: Meteorologii au anunțat Cod Roșu în județul Botoșani
Administrația Națională de Meteorologie a emis în urmă cu scurt timp o alertă de Cod Roșu pentru mai multe localități din județul Botoșani.
Oficial: CE se întâmplă cu concediile medicale
Măsura este motivată prin necesitatea debirocratizării în acordarea concediilor medicale.
O copilă de 13 ani a născut după ce s-a iubit cu un bărbat cu 12 ani mai mare, tatăl copilului a ajuns pe mâna procurorilor
Chiar dacă magistrații botoșăneni au concluzionat că raporturile sexuale au avut loc cu acordul minorei, tânărul de 25 de ani răspunde în fața legii.
DOLIU la Inspectoratul de Jandarmi: A murit un fost comandant
Jandarmii botoșănenii sunt în doliu după moartea unui fost comandant.
Iftime se ia de Moruțan: Nu mai spune nimic ca mare fotbalist
Olimpiu Moruțan a fost criticat de Valeriu Iftime, fostul său patron de la FC Botoșani, toate acestea deoarece nu reușește să se impună în primul 11 al vicecampioanei României.
COVID încă face parte din viața noastră – CAZURILE de la Botoșani în ultimele 24 de ore
Până astăzi, 3 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 28.166 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).
Pro România și-a prezentat noi candidați cu mici contre politice: Este o nucă tare - LISTA
La sediul partidului, Mihaela Huncă și-a prezentat o nouă serie de candidați la funcția de primar.
inpuff.ro
Loading...
COD PORTOCALIU la Botoșani: Ploi torențiale, fulgere și vijelii
Agenția Națională de Meteorologie (ANM) are o nouă avertizare ce vizează printre altele și județul Botoșani.
Eltrans a obținut LICENȚA de transport pentru noile autobuze – GALERIE FOTO
Compania de transport public local a anunțat în urmă cu puțin timp că a mai parcurs o etapă importantă pentru introducerea în municipiu a celor 9 autobuze achiziționate anul acesta.
Mihaela Huncă și alți doi candidați ținuți SECRET vor președinte la Consiliul Județean
În cadrul unei conferințe de presă, Mihaela Huncă a vorbit și despre o eventuală candidatură la președinția Consiliului Județean.
Un suspect de COVID a fugit din Spitalul Județean Mavromati, Poliția îl caută
Polițiștii din cadrul IPJ Botoșani efectuează verificări pentru identificarea unui bărbat care a părăsit spitalul.
ALDE Botoșani: Avem absolvenți de top, dar nu știm să-i păstrăm în țară!
 Nimic în țara asta pare să nu mai meargă așa cum ar fi trebuit, mai ales acum când putem da vina foarte ușor pe criza Covid. Nu e nici o problemă, că lucrurile ar fi stat la fel de prost și fără apariția acestui virus care ne-a blocat cu totul.
Loading...
Botoșăneanul dispărut la cules de ciuperci căutat de zeci de polițiști – UNDE a fost găsit
Bărbatul care a fost dat dispărut de familie a fost găsit după o acțiune de căutare de amploare.
Se pregătește încă o zi LIBERĂ pentru unii angajați
O propunere care vizează acordarea unei zile libere suplimentare a fost votată favorabil de Camera Deputaților.
Ei sunt angajații care de la 1 iulie primesc mai mulți bani la salariu
Majorarea se va vedea de abia în luna august.
Botoșăneancă acuzată de furt de propria mamă, CUM se apără fiica
Plânge zi și noapte de când a aflat că mama ei o acuza de furt, este drama prin care trece o femeie în vârstă de 34 de ani, care este acuzata de propria mama că i-a furat câteva mii de euro din casă.
Suceveanul cu afaceri în Botoșani: E mai mare pericolul în autobuz decât în restaurant
Omul de afaceri spune că angajații lui vor să vină la muncă, însă guvernanții întârzie la nesfârșit deschiderea restaurantelor.
Hartă interactivă a drumurilor aflate în lucru în Botoșani și în toată Moldova
O metodă simplă prin care cetățenii din comunitățile deservite de acele drumuri pot supraveghea în mod direct dacă taxele lor sunt folosite corect și eficient.
Din păcate, tocmai în Moldova lui Ștefan cel Mare și Sfânt se poate petrece așa ceva. Numai niște oameni care au uitat de Dumnezeu judecă și osândesc. Unii au incitat, alții s-au lăsat ispitiți. Să ne rugăm pentru toți să scape din mrejele vicleanului (maestru al discordiei). Să ne rugăm pentru prefect, să ia o hotărâre înțeleaptă și să nu se lase antrenat într-un lucru diavolesc. Să ne rugăm pentru primar să-și regăsească liniștea și locul cuvenit. Și să le amintim sătenilor că am sărbătorit Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos, care pentru păcatele noastre S-a întrupat; de „Anul Nou” am sărbătorit de fapt Tăierea împrejur cea după trup a Domnului și pe Sfântul Vasile; curând vom sărbători Botezul Domnului și-apoi Soborul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul. Toate - legate de Biserică și nu de practici păgâne, petreceri lumești, beții. Să ne punem nădejdea în Dumnezeu că își va pogorî binecuvântarea peste acest sat aflat într-un moment (trecător) de rătăcire.
3 ianuarie 2017, 22:38
Lumea are dreptate.sunt o persoana cesi are originile in corni satul blamat de unii smecheri intre ghilimele.sunt multe nereguli infaptuite de acest domn primar care a facut o mutare inteligenta de fonduri in campanie electorala si a asfaltat satul Mesteacan cu banii din proiectul Baiceni Corni prin Balta Arsa cumparind astfel voturile cetatenilor din satul Mesteacan
3 ianuarie 2017, 20:30
cind cineva te loveste ca sa te doboare de multe ori te ridica mai sus,domnule primar nu ceda in fata unora care sint manipulati de contracandidatii ce nu au fost in stare sa iti ia voturile,nu uita ca nu ei reprezinta majoritatea care te-a votat,stii care va fi marea surpriza?,toti,dar absolut toti care au instigat,au aruncat cu oua sau cu altceva vor fi amendati,bani ce vor merge la bugetul comunei.multa sanatate domnule primar,va asteptam la primarie,apropoo...mai aveti un drum de asfaltat de 980 de metri,succes si nu cedati sintem alaturi de dumnevoastra si familia dumnevastra ce trece prin clipe stresante.
3 ianuarie 2017, 19:58
Domnilor, o mana de oameni reprezinta comuna Corni?Auzi ce motiv de revolta, ca nu ia primit cu uratu, scoate-ti bre cutitul din cizma ca pentru asta sunteti renumiti. Apropo cum il cheama pe jigodia aia grasa , ala pare sa fie o mare putoare, in orice comunitate exista macar cate unul...
3 ianuarie 2017, 16:46
La muncă!!!!!
3 ianuarie 2017, 15:04
CINE ERAU JIGODIILE CU FETE ACOPERITE? UNDE SE TREZESC ACESTI PRIMITIVI?
3 ianuarie 2017, 13:42
Flutur, urmareste cu atentie imaginile, doar minciuni si la Botosani, nimic pentru cetateni!
3 ianuarie 2017, 12:39
Sunt persoane care comenteaza fara a fi in cunostinta de cauza . 'Tarani ' dupa cum zice cineva f. revoltat si fara creier sunt oameni pasnici si muncitori . Hotii NU sunt oamenii de rand , locuitorii comunei , ( nici nu ar avea ce fura ) . Hotii sunt la primarie cei care primesc 5 lei , 10 lei pentru fiecare hartiuta ceruta . Da , da asta este crudul adevar . Oamenii sunt nemultumiti si daca le mai iei si datinile cu ce raman ??????????Oare nu ar trebuii ca cineva sa puna presiune pe politic , primarii ... ca acei politiceni , acei oameni care sug seva tarii . de la primarul de comuna - la prim ministrul tarii , sa fie sanctionati dupa cum merita .De la tara sunte-ti toti , direct sau indirect , cu parinti , bunici si strabunici .Ar trebuii sa aparam datinile , traditiile si identitatea noastra stramoseasca .In curand nu vom avea bani nici pt. iluminatul stradal , nu zic de drumuri si alteleDe asta am votat primari ,consilieri ...etc sa gaseasca soluti pentru binele comunitatiSper sa ramanem 'macar 'cu ce ne-am nascut DATINI SI OBICEURI STRAMOSESTI .
3 ianuarie 2017, 12:23
Primăria nu organizează jocurile ci le autorizează asa ca dacă vrei sa te rostogolești ca ursul o faci pe banii altora nu a cetățenilor comunei! In gloata aia erau o grămada de inculți plus copii si muieri proaste care nu au ce face ! De lideri nu mai vb cărăuși si transportatori de țigări si altele prin UK ! De muncit nu muncesc dar de urlat sunt primii ! E si vina primarului ca le-a dat ajutoare sociale si acu cu burta plină au chef sa se vadă la tv! Dacă te uiți la comentariile de pe Fb rămâi crucit sa vezi cum scriu si cum gândesc !
3 ianuarie 2017, 12:14
In imaginile prezentate la Tv se vad multi tineri care nu prea au aspectul unor muncitori ai ogoarelor si ca urmare,nici de platitori la bugetul comunei.De asemeni se vad si copii care protesteaza.Si probabil multi asistati social,care au cal si caruta si teren agricol.Brusc(oare cum)a inceput sa-i intereseze datinile si traditiile romanilor.Dar limba romana nu-i intereseaza?Multi scremeau declaratii nervoase,de parca erau imigranti,care au reusit sa invete limba romana.Cu siguranta printre manifestanti sunt si dintre cei ce au abandonat scoala,sau au frecventat-o atat cat sa invete unde sa puna degetul in loc de semnatura.
3 ianuarie 2017, 11:48
D-nule aredelean dumneavoastra nu ati inteles bine articolul,oameni din acest sat sunt nemultumiti din cauza ca nu li sa dat voie sa organizeze obiceuri de anul nou asa cum se face in orice sat,in loc domnul primar sa primeasca uratori din sat de la el sa dus la vorona.Despre "distractia colectiva si costisitoare" despre care spuneti dumneavoastra o suporta oameni din sat nu domn primar.
3 ianuarie 2017, 10:25
Majoritatea celor care fac galagie acolo sunt niste hoti internationali care fura de rup prin tari straine si vin in comuna si se dau mari patroni si vor drepturi.Sa li se faca dosare penale pentru instigare si se li se controleze trecutul dubios si dupa aceea sa vorbeasca.....
3 ianuarie 2017, 09:00
ERAU CONDUSI DEC CU KU KLUX KLAN !!!!
3 ianuarie 2017, 08:34
Pentru Alystar: Măi JEGULE, cuvintele acestea trimite-le lui MĂ_ta!
2 ianuarie 2017, 22:26
Circ! Oameni nebuni! Minți infantile! Auzi! Nu le-a organizat distracție colectivă și costisitoare, și pentru asta se... răscoală! Rușine! Ăștia-s creștini? Prea și-a ieșit din albie lumea. Mare-i răbdarea lui Dumnezeu! Dar și când ne-o trimite o corecție, să nu zicem că n-am meritat-o.
2 ianuarie 2017, 22:06
zenda.ro
inpuff.ro
Sondaj
Credeți că se va găsi vaccin contra coronavirusului?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
”Faceți-l așa cum e că, dacă se ajunge la exproprieri, nu se mai termină nici într-o sută de ani drumul ăsta. Faceți-l așa și după aceea vedem noi și cu a treia bandă”,Cristian Achiței, deputat, despre drumul ...
starshiners.ro%20
astratex.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
ieri
EUR
Euro
4.8378 lei
USD
Dolarul SUA
4.3085 lei
CHF
Francul elveţian
4.5522 lei
GBP
Lira sterlină
5.3598 lei
JPY
100 de yeni japonezi
4.0080 lei
XAU
Gramul de aur
245.7662 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2489 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.3768 lei
AUD
Dolarul Australian
2.9856 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.1736 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1815 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6492 lei
Vremea
astăzi
Botosani
o C
Dorohoi
o C
Bucecea
o C
Darabani
o C
Saveni
o C
Ştefăneşti
o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics
© Copyright 2009 - 2020 Botoşăneanul. Toate drepturile rezervate.