Ştiri
Profesoara care speria elevii, aproape dată afară din învățământ: Ministrul Educației trimite corpul de control la Liceul Antipa

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunțat sâmbătă, la Antena 3, că va trimite doi reprezențanți ai Corpului de Control la Botoșani, unde o profesoară care predă muzica la mai multe unități de învățământ a fost înregistrată spunându-le copiilor de 13 ani că, dacă te vaccinezi „ajungi legumă peste doi ani”.

”Treaba d-nei profesor de muzică este să predea muzica”


Oficialul guvernamental a arătat că profesoara este plătită să predea muzică, nu să își exprime propriile păreri despre un domeniu în care nu este calificată.


„Este revoltător, mai ales afirmaţia cu spitalele sunt abatoare, este o desconsiderare a muncii medicilor. Mai apoi se scuză d-na că nu a omorât pe nimeni. Da, aşa este, însă treaba d-nei profesor de muzică este să predea muzica, într-o şcoală de prestigiu, pentru că Liceul Grigore Antipa din Botoşani este o şcoală de prestigiu”,


Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației.

 

Riscă și un dosar penal


În înregistrările realizate cu telefonul de elevi, pe sub bancă, s-a observat cum profesoara a stat la catedră fără mască de protecție. Ministrul Cîmpeanu a afirmat că va fi sancționată în acest sens pentru zădărnicirea combaterii bolilor, așa cum prevede legea.


„Este plătită de statul român pentru a preda muzica, nu pentru a exprima în faţa elevilor opinii cu caracter personal. De altfel, coroborat cu faptul că nu poartă mască, articolul 352 din Codul Penal e destul de clar în ceea ce priveşte sancţiunea cu privire la zădărnicirea combaterii bolilor”,


Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației.

 

”Sancţiunea, fără să mă antepronunţ, cred că este uşor de anticipat totuşi”


Ministrul a precizat că doi reprezentanţi ai Corpului de Control vor merge luni la Botoşani pentru a face verificări.


„Sancţiunea, fără să mă antepronunţ, cred că este uşor de anticipat totuşi. D-na este profesor suplinitor. Dacă cercetarea disciplinară pe care vă garantez că şcoala şi Inspectoratul Şcolar o vor iniţia de luni va concluziona că merită sancţiunea cu desfacerea contractului de muncă, fiind suplinitor nu se va putea prezenta nici în anul următor la concursul pentru ocuparea unui post din poziţia de suplinitor”,


Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației.

 

Profesoara de muzică ținea prelegeri despre sănătate


Profesoara în cauză, pe nume Doina Amarandei, predă muzica la mai multe unități de învățământ din județul Botoșani, inclusiv la Liceul Teoretic Grigore Antipa, plasat în primele cinci ca performanțe din județ.


Ea a fost înregistrată pe 14 octombrie de către unii dintre elevii de la „Grigore Antipa”, când a început să le vorbească din nou despre cum vaccinul îți face rău. Profesoara le-a mai explicat elevilor că spitalele din România s-au transformat în adevărate abatoare, că toate persoanele care ajung la spital sunt declarate ca fiind infectate și nu mai supraviețuiesc.

 

Inițial, înregistrările au circulat în grupurile private ale copiilor, altele au ajuns și la părinți, care au anunțat atât conducerea liceului, cât și pe cea a Inspectoratului Școlar Botoșani.

 

loading...
Profesoară cântăreață din Botoșani, înregistrată când făcea propagandă în fața elevilor: Ajungi legumă peste doi ani AUDIO
Cum e posibil așa ceva? Municipiul Botoșani are o rată de 6 ori mai mare decât în aceeași zi de anul trecut

 

DESCARCĂ APLICAȚIA BOTOȘĂNEANUL PENTRU MOBIL

download from google playdownload from apple store
Școlile care vor fi în scenariu online după minivacanța de 1 Decembrie - DOCUMENT
Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) a publicat ratele de vaccinare din fiecare școală și modul de funcționare după minivacanța de 1 Decembrie.
Vin banii: Ada Macovei, mesaj pentru profesorii care au făcut pregătire suplimentară cu elevii
Inspectorul şcolar general a semnat astăzi ordinele de plată pentru tranșa solicitată în cadrul Programului național de activități remediale pentru elevi, “Școală după școală”, în valoare de 644.011 lei pentru activitățile desfășurate în luna aprilie. 
COD GALBEN la Botoșani emis de meteorologi pentru următoarele ore
Județul Botoșani se află sub avertizare meteo de tip Cod Galben.
Botoșăneanul din MAI decorat de președintele Klaus Iohannis pentru al doilea an la rând
Subsecretarul de stat în Ministerul Afacerilor Interne (MAI), Gheorghe Sorescu, va fi decorat de către președintele Klaus Iohannis.
Pompierii răspund la telefon și în minivacanța de 1 Decembrie și vin cu SFATURI pentru populație
Pompierii botoșăneni vor fi la datorie, în perioada 27 noiembrie - 1 decembrie 2021. Misiunea acestora este de a asigura un răspuns eficient și rapid în cazul producerii unor situații de urgență și de a interveni, în caz de nevoie, pentru acordarea primului ajutor medical.
Medic din Botoșani, reclamat că era să omoare o femeie după ce i-a prescris prea multe antibiotice
O anchetă a Direcției de Sănătate Publică a scos la iveală că unii medici de la Spitalul Județean din Botoșani le-ar fi dat pacienților prea multe antibiotice, iar uneori prea puternice.
S-a decis: 29 noiembrie va fi zi LIBERĂ, începe minivacanța de cinci zile
Guvernul a decis că 29 noiembrie va fi zi liberă.
Programul casieriilor Nova Apaserv în perioada 29 noiembrie - 1 decembrie
Nova Apaserv a transmis programul casieriilor în perioada mini-vacanței de 1 Decembrie.
ACUM: Polițiștii au renunțat la protest, colegii au venit degeaba să-i supravegheze - FOTOGALERIE
Polițiștii nu au mai ieșit în stradă, așa cum anunțaseră inițial.
Loading...
Programul casieriilor Modern Calor în perioada 30 noiembrie - 1 decembrie
Programul de lucru cu publicul va fi reluat joi, 2 decembrie.
MODIFICARE în Codul Rutier: Ce se întâmplă dacă împrumuți cuiva mașina și refuzi să dai Poliției datele solicitate
Cei care își împrumută mașina altor persoane vor risca o sancțiune mai dură în situația în care nu comunică, la cererea poliției rutiere, datele respectivilor șoferi de ocazie.
ANUNȚ Primăria Mihai Eminescu privind începerea pregătirilor pentru sezonul rece
Primaria comunei Mihai Eminescu va anunta ca in baza Ordinului nr. 313/01.10.2021 emis de Prefectura Botosani,  incepand cu data de 16.11.2021 Unitatea Administrativ Teritoriala a inceput pregatirea activitatilor specifice sezonului rece.
Post scos la concurs de Jandarmeria Botoșani: Nu se solicită vechime în muncă sau specialitate
Candidații pot depune dosarul de concurs până la data de 14 decembrie 2021.
Aleșii „cu picioarele în apă rece” după ce prefectul a atacat și hotărârea cu accesul copiilor pe terenurile de sport – VIDEO
Prefectul Dan Nechifor a formulat o plângere prealabilă și la hotărârea Consiliului Local privitoare la accesul gratuit al tuturor copiilor pe terenurile de sport ale unităților de învățământ din municipiul Botoșani.
Loading...
Programul săptămânii 26 noiembrie – 2 decembrie la Happy Cinema Botoșani
Premierele săptămânii sunt: Casa Gucci, Encanto și Resident Evil. Iar în avanpremieră puteți viziona Vânătorii de fantome: Moștenirea.
Primăria cumpără un teren destinat unei școli gimnaziale din municipiu
Achiziția este necesară pentru realizarea unei zone pentru practicarea sportului în aer liber.
Au fost semnate contractele pentru deszăpezirea drumurilor județene – FOTO
În toate bazele de deszăpezire se va începe aprovizionarea cu material antiderapant și cu toate utilajele necesare, în funcție de evoluția vremii.
Semne bune înainte de minivacanța de 1 Decembrie: Botoșaniul cu incidența în scădere – SITUAȚIA de vineri
Înainte de mini-vacanța de 1 Decembrie, Direcția de Sănătate Publică Botoșani transmite o nouă raportare a cazurilor noi apărute în ultimele 24 de ore.
ACUM: Aleșii locali sunt în dezbateri, se pregătește un concurs, liberalii spun că-i ilegal
Ședința ordinară a Consiliului Local pentru luna noiembrie a început la ora 10:00, cu sesiunea de interpelări, care nu a fost una aglomerată.
ATENȚIE! Escroacă la poarta bătrânilor din Botoșani: Nu dați curs unor astfel de cereri!
Femeia de 37 de ani a fost identificată de polițiști, în prezent aceasta fiind cercetată pentru înșelăciune.
Vă spun un secret: Sunt vaccinat dar îmi place să fac pe șmecherul. De aceea debitez atât de multe tâmpenii! Pe deasupra, sunt un frustrat. Dar, după cum spuneam, important este că sunt vaccinat.
17 octombrie 2021, 23:17
Am dovedit, o data în plus, că sunt prost. Mai mult, la ora la care scriu, am și niște tărie la bord. Săniuța. Dar tot îmi este frică de seringă.
17 octombrie 2021, 19:37
Aceasta asa-zisa profesoara,platita din bani publici,trebuia sa-si tina ora de muzica,nu de educatie sanitara.Aceasta manelista are competente medicale?Eu imi trimit copilul la scoala sa fie indobitocit?
17 octombrie 2021, 16:39
"Sunt prost. Și am patru clase. În plus, fac pe mine de frică atunci când văd seringa." un fragment din CV-ul unui idiot renumerat!"EVZ CapitalPodcastul EVZ- Play e locul unde se discută absolut liber despre gestionarea crizei sanitare de al cărei eșec autoritățile încearcă să se spele pe mâini. Viralizarea ultimelor ediții a scos la iveală o realitate: românii vor să li se spună adevărul inclusiv cel că statul, sub pretext că pune la dispoziție vaccinul, nu le oferă medicamente și îi lasă să moară. Europarlamentarul Cristian Terheş a vorbit miercuri despre un alt aspect îngrijorător legat de politica Bruxellesului în materie de vaccinuri Covid.Achiziția vaccinurilor Covid este halucinantă,nimeni nu a văzut contractele de achiziție dintre Comisia Europeană şi firmele de vaccin, nici măcar europarlamentarii din comisia de control bugetar, care se ocupă cu verificarea modului de cheltuire a banilor de către instituțiile europene.Este vorba mai exact de forma completă (neredactată) a contractelor, la care nu au acces nici măcar europarlamentarii.„Nimeni din Parlamentul European nu a văzut contractele needitate"Într-o intervenție în direct, europarlamentarul Cristian Terheș a dat detalii despre contractele suspecte încheiate la Bruxelles cu marile companii pharma producătoare de vaccinuri. „Nimeni din Parlamentul European nu a văzut contractele needitate. Nu vezi ce scrie pe pagină. Am făcut o cerere Guvernului să-mi pună la dispoziție toate contractele pe care le-a semnat cu firmele. M-am dus pe firul informației, nici în Comisia de control bugetar a CE (n.r. - nu au acces la contracte). Nimeni din Parlamentul European nu a văzut în integralitate aceste contracte", a explicat politicianul. Acesta pledează categoric pentru desecretizarea contractelor de achiziții.Miliarde de euro date companiilor pharma„Noi din ianuarie 2021 am făcut demersuri să vedem contractele. Dar săpând ne dăm seama că au fost ascunse și de alții. Vorbim de miliarde de euro date acestor firme private în urma unor contracte clasificate. Pe baza lor se promovează un produs medical, iar oamenii nu știu ce conține. Firmele de vaccinare spun că există top secrets", continuă europarlamentarul.Cristian Terheș acuză faptul că cetățenilor Europei li se ascund informații esențiale. „Contractele trebuiau puse la dispoziția cetățenilor de anul trecut de când s-au semnat". Un alt aspect alarmant al secretizării contractelor cu marile companii pharma este că nu se știe „cine va fi răspunzător pentru efectele adverse ale vaccinurilor Covid-19". Acesta a reamintit că informația despre legăturile suspecte ale șefei CE, Ursula von der Linden cu oficialii Pfizer nu a fost preluată mai deloc de presa mainstream din România.Marea întrebare: De ce guvernul nu a făcut nimic?Din Cluj, jurnalistul Octavian Hoandră a atras atenția că din punctul său de vedere, „e vorba de bani.Nimeni n-ar fi riscat să se afle că urmează niște urmări grave. Nu am nicio încredere în birocrații de la Bruxelles. De ce guvernul nu a făcut nimic? A avut ofertă de la Terapia să importe medicamente de primă fază. Eu de la Bruxelles nu am așteptări. Îmi pare foarte bine că Ungaria și Polonia s-au coalizat împotriva dictaturii Bruxellesului".În opinia jurnalistului Bogdan Comaroni, un motiv al acestei silenzio stampa a UE pot fi „comisioanele incluse pentru cele 1,8 miliarde de doze comandate de Comisia Europeană. Când faci contracte pe un număr uriaș de fiole evident că ai clauze de comisioane. Trebuie să știi care sunt sumele, cetățenii Europei plătesc. Ce e foarte grav e că apare recunoașterea că e un experiment. Poate se face tot posibilul ca aceste doze să fie consumate, să se facă presiune asupra populației. Adică să se limiteze drepturile cetățenești prin șantaj. Mai poate să apară că e o exclusivitate (n.r. - cu compania pharma)".
17 octombrie 2021, 16:10
Fac pe mine de frica vaccinului.
17 octombrie 2021, 14:48
Sunt prost. Și am patru clase. În plus, fac pe mine de frică atunci când văd seringa.
17 octombrie 2021, 14:36
căcâţu şi gaşaca lui spaima wc-ului!
17 octombrie 2021, 13:44
Când vii și spui că vaccinul este 100% sigur, că nu are efecte secundare și că te păzește în totalitate de Covid, iar apoi oamenii observă contrariul nu poți da vina pe analfabetismul funcțional.Când demarezi campanii penibile cu ”ce conține vaccinul? – vizita la bunici și distracția în cluburi”, de aproape tot românul începea instant să înjure când auzea mesajul, nu poți să te aștepți la alte rezultate. Când începi să ameninți cu vaccinarea obligatorie și, mai rău, când le dai bani oamenilor numai să se vaccineze ar trebui să știi că nu faci decât să accentuezi reticența. Este psihologie bazică. Unde ne aflăm acum? Într-un punct în care nimeni nu mai are încredere în nimic din ceea ce spun cei care ne conduc. Și cum să aibă încredere că ei doresc binele poporului, atâta vreme cât au refuzat brutal să accepte sau să cerceteze schema de tratament a medicului bronho-pneumolog Flavia Groșan. Când cineva vine și spune ”eu tratez și vindec Covid-ul” și tu, Guvern, nici nu vrei să auzi, ba, mai mult, încerci să-l și pedepsești pe acel om, încercând să-i furi dreptul de a profesa, păi cine să mai aibă încredere în tine?
17 octombrie 2021, 13:27
Tu ala care esti asa direct si-ti pui nick-ul meu mai tii minte Golaniada? Piata Universitatii? Tu daca esti vaccinat n-o sa ajungi in sicriu mai "nemuritorule"? Si nu mai fi asa direct ca numai boii o tin direct si dau apoi cu oistea in gard.
17 octombrie 2021, 13:08
Numele meu spune totul. În plus, sunt unul dintre primitivii care nu înțelege că medicina evoluează și că vaccinul ne ferește de sicriu. Ca să fiu foarte direct.
17 octombrie 2021, 12:32
Iohanis, Ada Macovei, Tampeanu, Cacatzu si multi altii au tot atata drept de a emite opinii medicale despre vaccin cat are dreptul sa emita si o profesoara de muzica!
17 octombrie 2021, 12:02
Ticalosilor, ati distrus tara asta. Toata vara ati stat cu mingile de golf in gura si nu ati cumparat medicamente ca sa tratati oamenii in spitale. Cine este vinovat de lipsurile in spitale - profesoara? Ati distrus tot ceea ce apartinea acestui popor timp de treizeci de ani si acum dati vina pe o profesoara ca zis ceva? Profesoara asta e de vina de esecul campaniei voastre cretine de vaccinare? Are dreptate in tot ce spune. datoria unui profesor adevarat este sa spuna adevarul. De cand exista delictul de opinie in tara asta? Trebuie sa se auda si opiniile contrare - asta inseamna democratie si libertate de exprimare! N-a obligat pe nimeni sa nu se vaccineze. Judecati-o voi acum ca va veni si vremea sa va judecam si noi pe voi jegosilor!
17 octombrie 2021, 11:59
Câtă școală și ce specialitate are cocoana asta de își permite să emită opinii medicale? Vaccinurile existente au fost create de specialiști reputați, de savanți nominalizați la premiul Nobel pentru medicină. Și vine această neica-nimeni să ne spună ce și cum cu vaccinarea. JENANT!
17 octombrie 2021, 09:08
Sunt un analfabet notoriu. Nu mă luați în seamă! Prostia mea nu are limite!
17 octombrie 2021, 06:48
"articolul 352 din Codul Penal e destul de clar în ceea ce priveşte sancţiunea cu privire la zădărnicirea combaterii bolilor”, Băi şmechere, e taman invers, voi guvernul lui căcâţu o să staţi la pârnaie pentru articolul 352 din Codul Penal. Tratamentul care dă rezultate de 100% costă doar 100 (o sută) de lei, iar voi nu aţi adus într-un an nimic pentru a salva oamenii de la moarte. Faceţi presiuni să speriaţi cetăţenii pentru-că s-au săturat de crimele voastre. Vine şi rândul vostru jegurilor.
16 octombrie 2021, 18:53
Cei care fac propaganda LGBT in scoli, cei care invata elevii sa inceapa viata sexuala si sa ia anticonceptionale, cei care invata elevii sa accepte casatoria intre persoane de acelasi sex , cei care sunt progresisti sunt bine primiti in scoli. O profesoara care indeamna la prudenta privind vaccinurile anticovid alaturi de prof. dr. Scripcaru, prof. dr. Monica Pop, prof. dr Luc Montagnier este condamnata sa fie data afara.
16 octombrie 2021, 18:41
Sondaj
Sunteți de acord cu accesarea de către Primăria Botoșani a unui credit de 13 milioane de euro pentru cofinanțarea proiectului european privind refacerea căii de rulare și cumpărarea unor tramvaie noi?
Da
Nu
Nu știu / nu mă interesează
Declaraţia zilei
„În programul de Guvernare am zis că în 120 de zile o să anunțăm calendarul pentru pensii. Nu mi-am permis să dau speranțe pe care nu pot să le îndeplinesc. Acei 200 de lei se vor acorda. Acel sprijin pentru pensiile mici, de ...
starshiners.ro%20
fashiondays.ro
Curs valutar
ieri
EUR
Euro
4.9491 lei
USD
Dolarul SUA
4.3869 lei
CHF
Francul elveţian
4.7398 lei
GBP
Lira sterlină
5.8407 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.8469 lei
XAU
Gramul de aur
255.1246 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2489 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.3444 lei
AUD
Dolarul Australian
3.1289 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.4377 lei
CZK
Coroana Cehească
0.1929 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6655 lei
Vremea
astăzi
Botosani
12.6 o C
Dorohoi
12.7 o C
Bucecea
11.9 o C
Darabani
9.2 o C
Saveni
13.1 o C
Ştefăneşti
6.3 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics