Jandarmii au găsit în mașina femeii peste 400 de pachete de țigări.
Duminică dimineață, o misiune executată de Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani pe linia combaterii comerțului cu produse accizabile s-a finalizat cu confiscarea a peste 400 de pachete de țigarete, în valoare totală de aproximativ 6.000 de lei.
În timp ce acționau în zona Pieței Centrale din municipiul Dorohoi, jandarmii au depistat și sancționat contravențional, cu amendă în valoare de 50.000 de lei, o femeie în vârstă de 28 de ani care oferea spre comercializare țigări de contrabandă, în urma controlului autovehiculului proprietate personală al acesteia fiind găsite nu mai puțin de 403 pachete de proveniență extracomunitară.
Conform prevederilor Codului Fiscal, deținerea în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a unei cantități mai mici de 10.000 de țigarete, fără a fi marcate, constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 20.000 de lei la 100.000 de lei, precum și cu confiscarea pachetelor de țigări.
Vilă cuprinsă de flăcări, pompierii au salvat o mașină și mai multe bunuri
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Valeriu Iftime știe CINE va lua campionatul: Astea sunt echipele care pot s-o 'atace'
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Afacerista care a condus Prefectura a spus la despărțire pentru ce a fost importantă – VIDEO
Gabriela Erdic
Mar 16, 2025
RAZII la Botoșani: Mașini oprite, sute de persoane verificate – CINE a fost ghinionistul de sâmbătă
Redacția Botoșăneanul
Mar 16, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile