Top News
Familiile cu două locuri de parcare vor pierde unul dintre ele, chiar dacă au plătit concesiunea: Al doilea o să fie scos la licitație VIDEO

Noul regulament al parcărilor din municipiul Botoșani conține o prevedere prin care familiile care au două locuri de parcare concesionate trebuie să renunțe la unul dintre ele.

Măsura care a fost adoptată anul trecut se aplică în 2022.

 

„Familiile care au două locuri de parcare, să aibă unul care să rămână standard și care să poată fi prelungit de la an la an prin plata concesiunii, iar al doilea să fie scos la licitație. Pentru că așa considerăm normal, pentru că tu ca familie dacă într-o locuință ai trei mașini și trei locuri de parcare iar vecinul de dedesubt are o mașină și niciun loc de parcare, OK, hai să mergem la o licitație pentru că așa e normal”,

Raluca Curelariu, consilier local USR

 

Serviciul patrimoniu din cadrul Primăriei a trimis deja notificări către aceste persoane care aveau două locuri de parcare.

 

Raluca Curelariu spune că: „Unii deși au primit notificare s-au dus și au plătit ambele locuri de parcare”.

 

În acest caz deja a fost identificată o soluție, astfel că, și în situațiile în care s-a achitat taxa și pentru al doilea loc de parcare, acesta tot va fi scos la licitație. Însă, actualul titular poate participa la licitație dacă intenționează să-l păstreze. Însă probabil la alt nivel al taxei, dacă va avea vecini care să contraliciteze.

 

„Am avut o discuție cu colegii de la Patrimoniu pentru că, sunt și oameni care-și fac bine treaba și ne-au explicat în felul următor, că am întrebat și noi: voi ați trimis notificarea că trebuie să renunțe la un loc iar el și-a plătit și a prelungit deja pe amândouă, ce facem? Nu. Unul se scoate la licitație iar banii plătiți pentru prelungirea locului la care nu mai aveai dreptul, vor intra în contul altor taxe și impozite”,

Raluca Curelariu, consilier local USR

 

La acest moment serviciile Primăriei lucrează la situația locurilor libere care vor fi ulterior scoase la licitație.

Urmărește-ne și pe Google News

loading...
PREȚURI care păcălesc și cântare ascunse după tarabe în Piața Centrală, o consilieră cere Poliției Locale să dea amenzi – VIDEO

 

Doi pompieri au căzut din picioare la evenimentul organizat la Săveni – VIDEO&FOTO
O parte dintre militarii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Botoșani au participat la evenimentele organizate de Ziua Pompierilor după ce au ieșit din turele de lucru.
Botoșăneancă internată PATRU luni la „Mavromati” după ce familia „a abandonat-o” în spital: Sumă RECORD cheltuită cu spitalizarea
Pacienta a stat internată pe două secții de la Spitalul Județean „Mavromati” și anume Anestezie și Terapie Intensivă, respectiv Medicală II.
Pompierii și-au sărbătorit ziua în cadru inedit cu oficialități și public extrem de numeros – VIDEO & GALERIE FOTO
La 175 de ani de serviciu în slujba comunității, pompierii de pretutindeni sărbătoresc astăzi, 13 septembrie 2023.La Botoșani evenimentul din acest an a avut un aspect aparte.
Ideea ingenioasă a unui director de la Botoșani: I-a adus pe Mickey și Minnie să conducă elevii la clase – VIDEO&FOTO
O festivitate de deschidere de an școlar care a ieșit din tiparele obișnuite, din punctul de vedere al organizării acestor evenimente în anii care s-au scurs de la Revoluție.
Colegiul „Laurian”, deschidere de an școlar cu oficialități și un afacerist de succes: Nimic să nu ne umbrească chipul FOTO & VIDEO
Festivitatea la Colegiul Național „AT Laurian” a început puțin după ora 9:00, după formatul clasic.
Doi directori de spital și un stareț propuși cetățeni de onoare într-o comună de la capătul județului
Ceremonia de înmânare a diplomelor de cetățean de onoare are loc în aceste momente pe scena pe care este în plină desfășurare „Festivalul Omeniei”, aflat la ediția a XVI-a.
Pacienții botoșăneni pentru care NU există locuri în spitale și care plătesc cu VIAȚA
Numărul botoșănenilor care și-au pierdut viața pentru că nu a existat un pat liber într-un spital de specialitate nu este unul extrem de ridicat.Însă acești oameni ar fi avut probabil o șansă la viață dacă problema care persistă la nivel național de decenii întregi ar fi fost rezolvată de guvernanți.
Salariilor directorilor de școli ar putea crește, lider sindical de la Botoșani: Nu a fost stabilit un termen
Liderii sindicatelor din Educație au avut luni, 4 septembrie 2023, o întâlnire la Guvernul României.
ALERTĂ la Botoșani cu boala „copilăriei”: Părinții REFUZĂ vaccinarea, decizie luată de DSP cu „ecouri” de la minister
La nivelul județului Botoșani a fost declanșată o campanie de informare în rândul părinților pentru a fi convinși să-și vaccineze copiii.
Ultimele clipe ale Alexandrei pe patul de spital - MĂRTURIA tulburătoare a medicului care a încercat să o readucă în simțiri - VIDEO
La ora 7:05 Alexandra a trimis ultimul mesaj. Îi era adresat mamei sale căreia i-a spus: „nu am aer”. Aceste cuvinte au devenit simbolul suferinței unei mulțimi de oameni care au rezonat cu durerea familiei și s-au revoltat în fața unui sistem care, pe alocuri, suferă grav.
Copiii Alexandrei plimbați pe rând cu mașina prin oraș, pentru a putea adormi fără mama lor – VIDEO
Primele declarații familiei Alexandrei au fost făcute luni, 29 august 2029 când au avut loc audierile la Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Botoșani.
Avocata din Iași angajată de familia Alexandrei a făcut DEZVĂLUIRI după prima zi de audieri: Vor fi chemate multe persoane, inclusiv medici și asistenți
Audierile familiei care au avut loc în cursul zilei de marți, 29 august 2023, la 11 zile de la moartea Alexandrei au durat nu mai puțin de opt ore.
Medic cu funcție de conducere în USR Botoșani, demisie după politizarea tragediei Alexandrei
Este vicepreședinte demisionar în cadrul Filialei Uniunii Salvați România (USR) Botoșani.
Ministrul Familiei, vizită inopinată la Botoșani: Cel de la pază nu știa cine sunt / M-a pus să mă legitimezFOTO & VIDEO
Ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse a ajuns la Botoșani într-o vizită neanunțată.
Direcția de Sănătate Publică, ANCHETĂ cu privire la moartea Alexandrei: Pacienta „abandonată” șapte ore pe timpul nopții
Direcția de Sănătate Publică (DSP) a finalizat raportul preliminar privitor la decesul pacientei Alexandra Ivanov.
Alexandra plânsă de sute de oameni, sicriul ei purtat de preoții veniți să oficieze slujba de înmormântare – VIDEO & GALERIE FOTO
Au venit să fie alături de familia îngenuncheată de durere oameni care au cunoscut-o pe Alexandra Ivanov.Dar și alții care i-au aflat povestea tragică în ultimele zile și care au vrut să fie alături de îndoliați.
„Dreptate pentru Alexandra” REVOLTĂ cu sute de oameni în fața Maternității: Huiduieli, claxoane, bulevard blocat și multă suferință – FOTO &VIDEO
Momente dureroase au loc în această seară în fața Maternității Botoșanii. Oamenii sunt în continuare alături de familia Alexandrei.
Botoșănenii s-au lăsat purtați de ritmurile muzicii, acasă la Eminescu: Cristian Dumitrașcu, Țapinarii și Ada Milea au urcat pe scena de la Ipotești - GALERIE FOTO
O sâmbătă încărcată de cultură și frumos pentru cei peste o mie de botoșăneni prezenți la Festivalul Național de Muzică „Seri Melancolice”.
Seară magică în Centrul Istoric cu Richard Clayderman: Spectacol de clasă, ținute de gală, muzică excepțională și multă eleganță – VIDEO & FOTOGALERIE
A fost probabil una dintre serile care vor rămâne în memoria multora dintre cei care au trăit-o.Prezența marelui pianist Richard Clayderman la Botoșani a ridicat ștacheta așteptărilor publicului botoșănean dar în același timp a dus emoție și magie în Centrul Istoric al municipiului Botoșani.
Centrul Istoric s-a transformat peste noapte: Richard Clayderman a fost la scenă și s-a arătat încântat de Botoșani – VIDEO & GALERIE FOTO
Celebrul pianist francez a ajuns deja în Botoșani și a făcut o serie de repetiții cu artiștii din cadrul Filarmonicii de Stat George Enescu.
Nu văd grija pentru om ci mai curand s-ar pune în aplicare regula democratică,dă-te la o parte tu, să mă așez eu. Astfel, măsura adoptată rezolvă cazul celui care nu are loc dar ramâne altul fără loc. Cu asta ce s-a rezolvat? A fost pedepsit cel cu două mașini?
16 aprilie 2022, 18:00
Domnule Vladimir, dar daca sunt un vecin care sunt proaspat venit in cartier si nu unul despre care spuneti ca l-a durut in trisca, si as vrea si eu un loc de parcare langa blocul meu dar nu pot avea pentru ca sunt familii cu mai multi membri care au locuri de parcare asigurat pe veci. Eu cum as putea sa am parte de aceiasi soarta norocoasa?
16 aprilie 2022, 16:22
Povesti pentru copii.Nu pierde nimeni nici un loc de parcare, deja s-a găsit soluția ca o parte dintre deținători sa utilizeze ambele locuri de parcare în continuare. Unul ramane la fel trecut în continuare pe deținător, iar celalalt este trecut la mica înțelegere pe un vecin de bună credință dar este utilizat în continuare de către cel care îl utiliza și pana acum.Doar adormiți și nepăsători vor pierde un loc de parcare, iar la licitație vor ajunge foarte puține locuri de parcare.Deci doamna asta Raluca ne spune povesti cu Mos Crăciun.
16 aprilie 2022, 07:53
Cocoana asta , daca e uituca si a uitat sa-si plateasca locul de parcare , pierzand-ul ulterior , nu trebuie sa apeleze la practici COMUNISTE , de genul , daca eu am doua paini muncite de mine , trebuie sa-i dau una si vecinului . Pe vecin l-a durut la trisca atatia ani si a parcat masina oriunde fara sa plateasca . Eu mi-am facut datoria de cetatean si am cotizat permanent la bugetul primariei , urmand ca aceasta sa identifice si sa amenajeze alte noi locuri de parcare . Pe raza municipiului Botosani aveti in jur de 800-1000 autoturisme de vanzare sau abandonate .... Pentru primar este tema pentru acasa , vin alegerile , nu dai in cap unor buni platnici , cu contract in derulare .....Nu stiu daca alegatorii USR sunt de acord cu optiunile doamnei consilier . Poate doamna doreste ca si pe viitor sa acceada in functii . Cu respect !
16 aprilie 2022, 07:03
Sondaj
La clasa copiilor dvs. s-au cerut bani pentru fondul clasei?
Declaraţia zilei
„Eram cu inima îndoită după 40 de ani dacă să mă retrag, să îmi văd pensie, dar am zis să mai rămân un an. Nu pentru cumul am rămas, deci nu mă interesează latura financiară”,Eugen Mateciuc, director APM Botoș ...
answear.ro%20
flanco.ro/
inpuff.ro
fashiondays.ro
Curs valutar
acum 2 zile
EUR
Euro
4.9675 lei
USD
Dolarul SUA
4.6709 lei
CHF
Francul elveţian
5.1538 lei
GBP
Lira sterlină
5.7134 lei
JPY
100 de yeni japonezi
3.1507 lei
XAU
Gramul de aur
289.1272 lei
MDL
Leul Moldovenesc
0.2571 lei
HUF
100 de Florinţi Maghiari
1.2837 lei
AUD
Dolarul Australian
3.0071 lei
CAD
Dolarul Canadian
3.4698 lei
CZK
Coroana Cehească
0.2037 lei
DKK
Coroana Daneză
0.6663 lei
Vremea
astăzi
Botosani
17.3 o C
Dorohoi
17.4 o C
Bucecea
17.5 o C
Darabani
16.8 o C
Saveni
17.7 o C
Ştefăneşti
18.6 o C
Horoscop
astăzi
app traffic statistics
© Copyright 2009 - 2023 Botoşăneanul. Toate drepturile rezervate.