Atât buletinele de vot necesare pentru cel de-al doilea tur de scrutin la alegerile prezidențiale, cât şi procesele verbale de consemnare a rezultatelor votării, respectiv timbrele autocolante cu menţiunea “Votat” au ajuns în această seară la Botoșani.
Sub paza asigurată de reprezentanți ai Inspectoratului Judeţean de Jandarmi (IJJ), toate buletinele, procesele verbale şi timbrele autocolante au fost descărcate şi depozitate la Instituţia Prefectului – Judeţul Botoşani, de către funcţionari.
Acţiunea a fost supravegheată şi de subprefectul Daniela Lozneanu.
“Toate materialele au ajuns în stare perfectă şi sunt depozitate în siguranţă, sub sigiliu şi paza reprezentanţilor IJJ”,
a precizat subprefectul Daniela Lozneanu.
Din cele 404.366 buletine de vot repartizate judeţului, 427 vor fi anulate pentru a fi afişate la intrarea în fiecare secţie de votare. La Botoşani au mai fost repartizate 6.405 procese verbale şi 380.800 timbre autocolante.
Acestea, împreună cu celelalte materiale necesare votării, vor fi distribuite tuturor primarilor din judeţ în cursul zilei de sâmbătă, urmând ca edilii să le predea preşedinţilor secţiilor de votare în aceeaşi zi, conform procedurii prevăzute de legea electorală pentru alegerea preşedintelui României.
DESCARCÃ APLICATIA BOTOSÃNEANUL PENTRU MOBIL:
Doliu la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”: Un profesor de 53 de ani s-a sinucis
Oana Sava
Mar 12, 2025
Memorialul Ipotești se pregătește pentru... Școala de vară
Oana Sava
Mar 12, 2025
Un preot din Botoșani donează mobilier pentru copiii care nu au unde să-și facă temele
Oana Sava
Mar 12, 2025
Scandal monstru în Centrul Vechi, șapte persoane au fost amendate
Oana Sava
Mar 12, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile