Zilele trecute un eveniment de maximă violență a avut loc într-un local care are program non-stop de pe Pietonalul Unirii. Restaurantul a fost devastat iar pardoseala era plină de sânge în urma bătăii ce a avut loc.
În urma cercetărilor efectuate de poliţiştii botoşăneni, au fost identificaţi opt bărbaţi cu vârste cuprinse între 18 şi 31 de ani, din comuna Vorniceni şi din municipiul Botoşani, bănuiţi de comiterea infracţiunilor de lovirea sau alte violenţe, distrugere şi tulburarea ordinii şi liniştii publice.
În sarcina acestora s-a reţinut că în noaptea de 16 spre 17 2018, în jurul orei 2:45, în timp ce se aflau în incinta unui restaurant situat pe strada Unirii din municipiul Botoșani, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, au provocat scandal în incinta localului, au distrus diverse obiecte de mobilier, geamuri și alte bunuri și s-au agresat reciproc, tulburând ordinea și liniștea publică şi cauzând un prejudiciu de aproximativ 20.000 de lei.
Astfel, la data de 19 ianuarie 2018, în baza probatoriului administrat, faţă de patru din cele opt persoane bănuite, s-a dispus măsura reţinerii pentru 24 de ore în arestul IPJ Botoşani, urmând ca astăzi, 20.01.2018, să fie prezentaţi instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă.
În cauză continuă cercetările sub aspectul comiterii infracţiunilor de lovirea sau alte violenţe, distrugere şi tulburarea ordinii şi liniştii publice
DESCARCA APLICATIA BOTOSANEANUL PENTRU MOBIL:
Ședință la Inspectoratul Școlar cu șefi din Primărie pentru STADIUL lucrărilor la școli
Gabriela Erdic
Mar 20, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 20, 2025
S-a anunțat programul etapei a treia din play-off, FC Botoșani joacă cu UTA
Oana Sava
Mar 20, 2025
Andreea Coțovanu
Mar 20, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile