Polițiștii i-au întocmit dosar penal.
Duminică, 3 septembrie 2023, la ora 21:00, polițiștii Biroului Rutier Oradea au depistat în trafic un bărbat de 45 de ani, din localitatea Darabani, județul Botoșani, care, în timp ce conducea un autoturism pe strada Ciheiului din municipiul Oradea, în momentul în care a ajuns în sensul giratoriu de la intersecția cu strada Liszt Ferenc, ar fi acroșat o bordură a scuarului amplasat înaintea sensului giratoriu și indicatorul rutier cu semnificația „Ocolire prin dreapta”, scrie Bihor Online.
Evenimentul rutier a fost unul fără victime.
„În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că bărbatul de 45 de ani, care conducea autoturismul, prezenta o concentrație alcoolică de 1,28 mg/l alcool pur în aerul expirat. Celui în cauză i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului, iar în urma administrării probatoriului, polițiștii Serviciului Rutier Bihor l-au reținut pe bărbatul de 45 de ani, pentru 24 de ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor”, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor, comisar-șef, Alina Fărcuța.
Polițiștii rutieri bihoreni continuă cercetările în cauză sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea.
(Sursa foto - Accent)
Vântul puternic și viscolul se întorc în Botoșani: COD GALBEN de vreme severă până joi
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Stejarii și-au luat revanșa tocmai la Lisabona după înfrângerea de la Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
De la infirmier la antreprenor de centru de recuperare medicală de top din Botoșani
Redacția Botoșăneanul
Mar 17, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile