Este vorba despre construcția de la zero a unui nou corp de clădire în care să funcționeze Secția de Pediatrie a Spitalului Județean Mavromati.
Noua unitate medicală ar urma să aibă două nivele de demisol, parter și cinci etaje.
Valoarea estimată a investiției se ridică la suma de 359 de milioane de lei.
La demisol ar urma să fie amenajate parcare, blocul alimentar și spălătoria.
La parter ar funcționa Unitatea de Primiri Urgențe, Laboratorul de imagistică, Serviciul de primire, internare și externare pacienți, Farmacia și Compartiment Psihiatrie pediatrică.
La etajul 1 ar urma să fie un laborator analize medicale și un ambulatoriu integrat cu spitalizare de zi.
Blocul operator cu patru săli de operație, stația de sterilizare și secția de terapie intensivă ar urma să ocupe al doilea etaj.
Următorul palier ar fi destinat secțiilor de chirurgie pediatrică, ortopedie pediatrică, ORL pediatrie, neorologie pediatrică și alergologie.
La următoarele etaje vor fi amenajate laboratoare de recuperare medicală, centrul de sănătate mintală, balneofizioterapie și administrația.
Proiectul va fi depus pe axele de finanțare ce urmează a se deschide.
Mașină din Botoșani implicată într-un accident, motociclist dus urgent la spital
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Noul subprefect și-a pregătit discurs la sugestia partidului, dar nu l-a mai citit – VIDEO
Gabriela Erdic
Mar 14, 2025
Angajatul unei bănci care nu poate simți durerea ajunge la Happy Cinema – PROGRAMUL săptămânii
Redacția Botoșăneanul
Mar 14, 2025
Gabriel Galan a depus jurământul de subprefect în fața unei asistențe ridicată în picioare – VIDEO
Gabriela Erdic
Mar 14, 2025
Abonează-te pentru a fi la curent cu noutățile